PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Spośród konkursów Krakowskiego Festiwalu Filmowego, DocFilmMusic cieszy się szczególną popularnością. Najlepsze muzyczne filmy dokumentalne z całego świata przyciągają nie tylko kinomanów, ale także fanów dźwięków i widzów otwartych na niezwykłe muzyczne odkrycia.
Tym razem w programie znajdą się dwie polskie produkcje - fascynujący portret ikony jazzu - Urszuli Dudziak oraz opowieść o poszukiwaniach tradycyjnych pieśni o śmierci. Urszula Dudziak to czołowa postać jazzowej wokalistyki, która w latach siedemdziesiątych szturmem zdobyła sławę za oceanem. Nagrała ponad 50 płyt. Występowała i przyjaźniła się z największymi  jak: Krzysztof Komeda, Bobby McFerrin, Herbie Hancock, Nina Simone czy Sting. Jej życie to gotowy scenariusz na film. W dokumencie “Ula” Agnieszki Iwańskiej, za pomocą unikatowych materiałów archiwalnych, sama snuje fascynującą opowieść o tym jak smakują spełniające się marzenia i jaka jest ich cena. Za i przed kamerą towarzyszą jej Michał Urbaniak, Jerzy Kosiński i wiele innych niezwykłych postaci. A wszystko to przy dźwiękach najwspanialszej muzyki jazzowej.

“Żegnam cię, mój świecie wesoły” / “Goodbye My Wonderful World” (reż.  Joo Joostberens) to historia niezwykłego projektu muzyczno-antropologicznego zgłębiającego znaczenie śmierci i żałoby. Muzycy znani ze składów takich jak Pustki, czy Kult wyruszają w podróż przez polskie wsie w poszukiwaniu tradycyjnych pieśni pogrzebowych. Efektem jest nie tylko fantastyczny album, w nagraniu, którego wzięli udział m.in. Vito Bambino, Michał Szpak, czy Matylda Damięcka, ale także przełamanie tabu w motywach muzyki popularnej w przystępny i pełen szacunku sposób. Bohaterowie filmu ratują polskie pieśni ludowe przed zapomnieniem, poruszając niezwykle ważny i trudny temat. Na ekranie zobaczymy po raz ostatni Barta Sosnowskiego, który zmarł nagle w trakcie realizacji filmu.

63. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w kinach w dniach od 28 maja do 4 czerwca oraz online na terenie całej Polski od 2 do 18 czerwca 2023.
MR
KFF
Ostatnia aktualizacja:  16.03.2023
Zobacz również
„Najlepsze krótkie metraże 2022”. Emocje na premierze w Kinotece
„Piękna Łąka Kwietna” powalczy o nagrody na Litwie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll