PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Damian Kocur, twórca zrealizowanego w Studio Munka SFP głośnego debiutu „Chleb i sól”, znalazł się w gronie jedenastu reżyserów nominowanych w 7. edycji Nagrody im. Krzysztofa Krauze przyznawanej przez Gildię Reżyserów Polskich. Finalistów i laureata Nagrody poznamy pod koniec kwietnia.
Doroczna nagroda Gildii Reżyserów Polskich jest nagrodą dla reżysera za film, który miał swoją premierę kinową, festiwalową, telewizyjna lub streamingową w ubiegłym roku. Nagroda nie ma ograniczeń gatunkowych ani metrażowych. Pod uwagę brane są filmy fabularne, dokumentalne, animowane, pełnometrażowe i krótkie. Nominowanych wybierają wszyscy członkowie Gildii Reżyserów, a wskazując konkretne nazwiska i tytuły szukają wartości, które odnajdywali w kinie patrona nagrody, Krzysztofa Krauze: nonkonformizmu, wrażliwości społecznej i kunsztu artystycznego.

Prospołeczna postawa Krzysztofa Krauze oznaczała pochylenie się nad losem pojedynczego człowieka, nierzadko artysty, ale może przede wszystkim na ukazywaniu społecznych przemian zachodzących w naszym społeczeństwie, na zarejestrowaniu kamerą tego, co dzieje się tu i teraz bez publicystycznego tonu czy szukania taniej sensacji. Warto, by nagroda im. Krzysztofa Krauze promowała takie postawy twórców – czytamy na stronie Gildii.

Te wszystkie wartości odnaleźć można w przejmującym debiucie Damiana Kocura „Chleb i sól” - osadzonej na polskiej prowincji historii o źródłach przemocy, ksenofobii i ludzkiej obojętności będącej jednym z najgłośniejszych i najczęściej nagradzanych polskich obrazów ostatnich lat.

Wyprodukowany w Studio Munka SFP „Chleb i sól” miał swoją światową premierę na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie uhonorowano go Nagrodą Specjalną w prestiżowym Konkursie Orizzonti. Od tego czasu porusza publiczność na wielu międzynarodowych imprezach  zdobywając kolejne wyróżnienia i nagrody. Damiana Kocura uhonorowano m.in. statuetką dla Najlepszego reżysera 59. MFF „Złota Pomarańcza” w tureckiej Antalyi, Nagrodą Specjalną za najlepszą reżyserię i Nagroda Dialog 32. MFF w Cottbus, Nagrodą Jury Młodzieżowego na 60. MFF w Gijon, Brązową Piramidą za najlepszy debiut na MFF w Kairze, a także Nagrodą Dziennikarzy, Nagrodą Jury Młodych oraz Nagrodą Polskiej Federacji DKF 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W grudniu 2022 Damian Kocur wyróżniony został za „Chleb i sól” nominacją do Paszportu Polityki. W styczniu natomiast odebrał statuetkę Odkrycie Empiku 2022 w kategorii Film, a w marcu Polska Akademia Filmowa uhonorowała go Polską Nagrodą Filmową Orzeł w kategorii Odkrycie Roku.

Reżyser i autor scenariusza filmu Damian Kocur jest absolwentem Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach i doktorantem Szkoły Filmowej w Łodzi. Zanim wszedł na plan „Chleba i soli”, dał się poznać jako autor głośnych filmów krótkometrażowych, które przyniosły mu ponad 100 nagród na festiwalach w Polsce i na świecie.

Obok Kocura w gronie nominowanych do Nagrody im. Krzysztofa Krauze znaleźli się: Beata Dzianowicz za „Strzępy”, Anna Jadowska za „Kobietę na dachu”, Ola Jankowska za „Anatomię”, Anna Kazejak za „Fucking Bornholm”, Natalia Koryncka-Gruz za „Simonę”, Marta Minorowicz za „Iluzję”, Hanna Polak za „Anioły z Sindżaru”, Jerzy Skolimowski za „IO”, Agnieszka Smoczyńska za „Silent Twins” oraz Xawery Żuławski za „Apokawixę”.

Tegorocznych finalistów i laureata Nagrody Gildii Reżyserów Polskich wybierze Kapituła, w której zasiadają: ubiegłoroczna zwyciężczyni Iwona Siekierzyńska (przewodnicząca jury), Joanna Krauze de Lendorff (stała członkini Kapituły) oraz reżyserzy nominowani w 2022 roku: Konrad Aksinowicz, Łukasz Grzegorzek i Magnus von Horn.

„Chleb i sól” to kolejna produkcja Studia Munka SFP zrealizowana w ramach programu Sześćdziesiąt Minut finansowanego ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich przy wsparciu CANAL+ Polska i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Producentami filmu są Jerzy Kapuściński, Ewa Jastrzębska i Jacek Bromski. Koproducenci to Instytucja Filmowa Silesia Film oraz Kivi Sp. z o.o, King House Michał Sadowski i Exa Studio. Film otrzymał także wsparcie Gminy Strzelce Opolskie.

Od 27 stycznia 2023 „Chleb i sól” można oglądać na ekranach kin w całej Polsce. Za dystrybucję filmu odpowiada firma Kino Świat.
LK
Studio Munka - SFP
Ostatnia aktualizacja:  14.03.2023
Zobacz również
Trwa nabór do programu EMERGING PRODUCERS 2024 w Jihlavie
"Bliscy": nowy komediodramat Grzegorza Jaroszuka (zwiastun)
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll