PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Damian Kocur, reżyser filmu „Chleb i sól” wyróżniony został statuetką Odkrycie Roku Polskiej Akademii Filmowej. Debiut ze Studia Munka SFP nominowany był do tegorocznych Orłów również w kategoriach Najlepszy Film, Najlepsza Reżyseria, Najlepszy Scenariusz oraz Najlepsze Zdjęcia.

Nazywane potocznie „polskimi Oscarami” Polskie Nagrody Filmowe Orły to jedne z najbardziej prestiżowych wyróżnień dla twórców polskiego kina, tym bardziej cennych, że przyznawanych głosami profesjonalistów. Polska Akademia Filmowa zrzesza ponad 800 członków, którzy przyznają statuetki w 18 kategoriach m. in.: za Najlepszy Film, Reżyserię, Scenariusz, Zdjęcia, Montaż oraz Role Kobiece i Męskie. W skład Akademii wchodzą najwybitniejsi twórcy polskiej kinematografii, a nad przebiegiem głosowania rokrocznie czuwa czołowa światowa firma audytorsko-doradcza PwC, która nadzoruje także proces przyznawania nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.

 

Damian Kocur i Zbigniew Zamachowski, fot. AKPA


Odkrycie Roku to kategoria towarzysząca Orłom od 2008 roku. Sięgając po tegoroczną statuetkę Damian Kocur dołączył do grona uhonorowanych tą nagrodą twórców m.in. Borysa Lankosza, Jana Komasy, Agnieszki Smoczyńskiej, Jana P. Matuszyńskiego, Piotra Domalewskiego, Jana Holoubka, Mateusza Pacewicza i Łukasza Gutta.

 

Na scenie Teatru Polskiego reżyser „Chleba i soli” odebrał statuetkę z rąk znakomitego aktora Zbigniewa Zamachowskiego. W krótkich podziękowaniach wyraził wdzięczność ekipie, która wspierała go w trudnej realizacji filmu. Szczególne podziękowania skierował w stronę producentów ze Studia Munka, które wspiera ambitne, autorskie projekty stwarzając młodym twórcom szansę debiutu.


Damian Kocur jest absolwentem Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach i doktorantem Szkoły Filmowej w Łodzi. Dał się poznać jako autor głośnych filmów krótkometrażowych, które przyniosły mu ponad 100 nagród na festiwalach w Polsce i na świecie. Będący jego pełnometrażowym debiutem „Chleb i sól” to jeden z najgłośniejszych polskich filmów 2022 roku. Swoją światową premierę miał na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie uhonorowano go Nagrodą Specjalną w prestiżowym Konkursie Orizzonti. Od tego czasu porusza publiczność na wielu międzynarodowych imprezach, na których się pojawia, zdobywając kolejne wyróżnienia i nagrody. Damiana Kocura uhonorowano m.in. statuetką dla Najlepszego reżysera 59. MFF „Złota Pomarańcza” w tureckiej Antalyi, Nagrodą Specjalną za najlepszą reżyserię i Nagroda Dialog 32. MFF w Cottbus, Nagrodą Jury Młodzieżowego na 60. MFF w Gijon, Brązową Piramidą za najlepszy debiut na MFF w Kairze, a także Nagrodą Dziennikarzy, Nagrodą Jury Młodych oraz Nagrodą Polskiej Federacji DKF 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W grudniu 2022 Damian Kocur za "Chleb i sól" wyróżniony został nominacją do Paszportu Polityki. W styczniu natomiast odebrał statuetkę Odkrycie Empiku 2022 w kategorii Film.

 

"Chleb i sól" to kolejna produkcja Studia Munka SFP zrealizowana w ramach programu Sześćdziesiąt Minut finansowanego ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich przy wsparciu CANAL+ Polska i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Producentami filmu są Jerzy Kapuściński, Ewa Jastrzębska i Jacek Bromski. Koproducenci to Instytucja Filmowa Silesia Film oraz Kivi Sp. z o.o, King House Michał Sadowski i Exa Studio. Film otrzymał także wsparcie Gminy Strzelce Opolskie.

 

Od 27 stycznia 2023 "Chleb i sól" można oglądać na ekranach kin w całej Polsce. Za dystrybucję filmu odpowiada firma Kino Świat.

 

MR
Studio Munka-SFP
Ostatnia aktualizacja:  7.03.2023
Zobacz również
Nabór do konkursu Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”
Znamy laureatów 25. edycji Orłów
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll