PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  28.02.2023
W tym roku Polska Akademia Filmowa przyznawać będzie nagrody polskim filmowcom po raz 25. Projekt Orła nie zmienia się od początku istnienia Polskich Nagród Filmowych. Każda statuetka jest unikatową rzeźbą wykonywaną ręcznie.
Polska Akademia Filmowa co roku nagradza filmowców w 19 kategoriach. W tym roku, 6 marca, Orły zostaną wręczone po raz 25. Laureaci otrzymają statuetkę, której autorem i wykonawcą jest Adam Fedorowicz, współpracujący z organizatorami Polskich Nagród Filmowych od chwili powstania Nagród. Projekt rzeźby jest niezmienny od lat, co roku ich produkcja wymaga trzech miesięcy pracy autora statuetki i jego współpracowników.


fot. Tomasz Jakobielski

Nagroda Polskiej Nagrody Filmowej symbolizuje wznoszącego się do lotu orła, wytwarzana jest indywidualnie, tradycyjnymi metodami i staje się samodzielnym dziełem sztuki. Jej podstawą jest ręcznie toczona marmurowa kolumna, natomiast oplatająca ją filmowa taśma, która przechodzi w skrzydła, jest odlewem z brązu. Grawerunek na taśmie również wykonywany jest ręcznie. Każdy Orzeł ma wysokość 37 cm i waży około 2 kg. W chwili jej wręczenia laureatom podczas uroczystej gali staje się ona najważniejszym, filmowym wyróżnieniem Polskiej Akademii Filmowej.


fot. Tomasz Jakobielski

- Jej powstanie nie było łatwym procesem. W roku 1999 przed pierwszą galą Orłów projekt statuetki podczas transportu uległ zniszczeniu, zostały sterczące druty i bezkształtna masa. Na szczęście w noc poprzedzającą konkurs udało mi się go wiernie odtworzyć. Następnego dnia zbierała się komisja, aby wybrać polskiego Oskara. I tak od 25 lat, co roku, na wiosnę wypuszczamy razem z Darkiem Jabłońskim, Izą Wójcik, Violą Kamińską i całą Niezależną Fundacją Filmową Orły dla Orłów polskiego filmu. Z okazji 25. rocznicy naszej współpracy życzę wszystkim jak najwięcej wspólnych odlotów. A druty? Druty i plastelina niech dalej wypełniają mi dzień powszedni – mówi Adam Fedorowicz.
 
fot. Tomasz Jakobielski

Znani o statuetce Orła:

"Najpiękniejsza jaką wręczałam i jaką otrzymałam" - Grażyna Szapołowska, aktorka, laureatka Orła za Główną Rolę Kobiecą w filmie „Pan Tadeusz”.
 
"Od niedawna obserwuję twórczość Adama Fedorowicza, ale wiem jak motyw skrzydeł jest dla niego bliski i ważny, jak go fascynuje. Rozumiem to bardzo dobrze. Jest to bowiem melodia, której się nie zapomina do końca życia. Ważne jest tylko, aby te skrzydła stale wzrastały i unosiły w coraz to nowe i nie odkryte jeszcze przestrzenie. Myślę, że Adam Fedorowicz jest rzeźbiarzem, który swoją sztukę nosi w sobie, a jego wystawy rzeźb to chęć podzielenia i potrzeba podzielenia się tym, co dla artysty jest najdroższe i najważniejsze... Adam Fedorowicz jest rzeźbiarzem, który szuka form aluzyjnych, metaforycznych. Obca jest mu wszelka tandeta i powierzchowność tak powszechna w sztuce dzisiejszej" - prof. Gustaw Zemła, artysta, rzeźbiarz, były prorektor i dziekan Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

"Rzecz jest lekka, ulatująca w przestrzeń. Jest w niej uogólnienie – poza materialną treść – klasyczna, awangardowa jednocześnie. Jest statyczność, ale i dynamika. Ruch ku górze. Wdzięk i lekkość. Moje oko zatrzymuje się na Orłach z przyjemnością" - Stanisław Różewicz, reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, laureat Orła za Osiągnięcie Życia w roku 2001
 
fot. mat. promocyjne

Adam Fedorowicz jest autorem rzeźb kameralnych, plenerowych i memoratywnych. Duży wpływ na jego twórczość ma muzyka, czego efektem są liczne wystawy związane z Festiwalem Warsaw i Gdynia Summer Jazz Days. Zaprojektował i wykonał płaskorzeźby do klubu Akwarium Jazzarium. Jest twórcą i autorem projektu m.in.: „Nagrody im. Krzysztofa Kieślowskiego”, „Skrzydeł” Nagrody Skrzydeł Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce, „Anioła Jazzu” – Nagrody Warsaw Summer Jazz Days oraz Nagrody „Ten Ton” Festiwalu Wokalistyki Młodzieżowej. Jest laureatem „Brązowego Wawrzynu Olimpijskiego 2020” za statuetkę Akademickich Mistrzostw Polski przyznawanej przez Polski Komitet Olimpijski.

Adam Fedorowicz był również pomysłodawcą i organizatorem Etno Jazz Fest w Otrębusach pod Warszawą. W swoim dorobku posiada na koncie wystawy w Polsce i USA.

LK
Polskie Nagrody Filmowe Orły
Ostatnia aktualizacja:  28.02.2023
Zobacz również
Film Dominiki Kulczyk trafił na Netfliksa
Koncert na otwarcie Kina na Granicy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2025
Scroll