PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  8.02.2023
Damian Kocur, reżyser wyprodukowanego w Studio Munka SFP filmu „Chleb i sól” wyróżniony został statuetką Odkrycie Empiku 2022 w kategorii Film. - Jestem z tego szalenie dumny, bo jest to też odkrycie dla mnie. Osobiste – mówi aktor Dawid Ogrodnik, Juror tegorocznej edycji nagrody.
Przyznawane od 4 lat wyróżnienia Odkrycia Empiku to nagroda zarówno dla debiutantów, jak i artystów z dorobkiem, którzy w minionym roku szczególnie zaznaczyli swoją obecność w świecie literatury, muzyki i filmu.

- Za wyrazistą osobowość reżyserską, zmysł dokumentalisty i ucho wyczulone na prawdę. Za bohatera – wrażliwego dresiarza, za muzykę Chopina i hip-hopowy freestyle na blokowisku – napisało Jury w uzasadnieniu werdyktu, który ze sceny odczytali Dawid Ogrodnik i reżyser Łukasz Grzegorzek. Obok nich w tegorocznym Jury filmowych Odkryć Empiku, które zdecydowało o nominacji i nagrodzie dla Damiana Kocura, zasiedli dziennikarka filmowa Katarzyna Borowiecka, dziennikarz Maciej Tomaszewski oraz redaktor naczelna Empik Pasje Izabela Szymańska.

- Przede wszystkim dla mnie najważniejsze było to, by tym Odkryciem uhonorować kogoś, kto jest wciąż na początku swojej drogi pełnometrażowej, ale jest już twórcą który ma bardzo wyrazisty język – mówi o werdykcie Katarzyna Borowiecka.

- Chciałem bardzo podziękować Jurkowi Kapuścińskiemu - mojemu producentowi, który uwierzył w to, że film może być nie tylko źródłem rozrywki, ale także powinien stawiać nas w niewygodnych rolach i wymagać od nas myślenia. Zrobiłem film o przemocy, ale też przede wszystkim o braku reakcji na tę przemoc. Chciałbym, żebyśmy o tym pamiętali. Szczególnie teraz, gdy cierpią ludzie za naszą wschodnią granicą. Bardzo dziękuję – powiedział ze sceny reżyser odbierając statuetkę.

Damian Kocur jest absolwentem Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach i doktorantem Szkoły Filmowej w Łodzi. Dał się poznać jako autor głośnych filmów krótkometrażowych, które przyniosły mu ponad 100 nagród na festiwalach w Polsce i na świecie. Będący jego pełnometrażowym debiutem "Chleb i sól" to jeden z najgłośniejszych polskich filmów 2022 roku. Swoją światową premierę miał na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie uhonorowano go Nagrodą Specjalną w prestiżowym Konkursie Orizzonti. Od tego czasu wzbudza duże uznanie na wszystkich międzynarodowych imprezach, na których się pojawia, zdobywając kolejne wyróżnienia i nagrody. Damiana Kocura doceniono m.in. statuetką dla Najlepszego reżysera 59. MFF „Złota Pomarańcza” w tureckiej Antalyi, Nagrodą Specjalną za najlepszą reżyserię i Nagroda Dialog 32. MFF w Cottbus, Nagrodą Jury Młodzieżowego na 60. MFF w Gijon, Brązową Piramidą za najlepszy debiut na MFF w Kairze, a także Nagrodą Dziennikarzy, Nagrodą Jury Młodych oraz Nagrodą Polskiej Federacji DKF 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W grudniu 2022 Damian Kocur za "Chleb i sól" wyróżniony został prestiżową nominacją do Paszportu Polityki.  

Odkrycie Empiku 2022 dla Damiana Kocura to już drugie wyróżnienie w tej kategorii dla produkcji Studia Munka SFP w historii nagrody. W 2019 roku laur w kategorii Film powędrował w ręce Bartosza Kruhlika za film „Supernova”.

Damian Kocur, fot. Empik

Relacja z premiery filmu "Chleb i sól" w kinie Kinogram:


Najpopularniejsze filmy
Drogę do serc młodszych widzów śpiewająco wywalczyły sobie zwierzaki z „Sing 2”. Nagrodę dla animowanego musicalu w imieniu całej polskiej obsady odebrał Modest Ruciński. Z kolei „Dziewczyny z Dubaju” Marii Sadowskiej były najchętniej wybieranym filmem w kategorii Kino polskie.

 
Pozostali laureaci Bestsellerów Empiku 2022 TUTAJ .


MR
Empik
Ostatnia aktualizacja:  8.02.2023
Zobacz również
Orły 2023. Znamy nominowanych
Raport o (nie)równości płci w polskiej kinematografii
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll