PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
26 stycznia 2023 roku w kinie Kinogram odbyła się premiera najnowszej produkcji Studia Munka SFP „Chleb i sól” w reżyserii Damiana Kocura. Do w warszawskiej dawnej Fabryki Norblina przybyli twórcy, członkowie ekipy, dziennikarze i licznie zaproszeni goście. Film ogromnie się podobał, na koktajlu po projekcji nie brakowało gratulacji i entuzjastycznych recenzji.
Tymoteusz Bies, Damian Kocur, Jerzy Kapuściński

-  Studio Munka produkuje niskobudżetowe debiuty. Dziękuję całej ekipie za oddanie serca temu projektowi. Dziękuję za szczególną pomoc partnerom -  Canal+ Polska, który od początku wspiera program Sześćdziesiąt Minut, Silesia Film a także miastu Strzelce Opolskie za wyjątkowe wsparcie – mówił producent Jerzy Kapuściński. - Są takie momenty, kiedy żałuję, że możemy zrobić tylko pierwszy film reżysera. Tak jest i tym razem. Damian to twórca w pełni dojrzały, wzbogaca polskie kino. Życzę ci, żebyś znalazł producenta i pieniądze na następny film i żeby stało się to jak najszybciej.

Jacek Bies, Nikola Raczko, Tymoteusz Bies

Damian Kocur przyznał, że trudno uwierzyć mu, że oto jest na premierze swojego pierwszego filmu przeznaczonego dla widowni kinowej. To spełnienie marzeń i realizacja planów.  - Wracając na ziemię, chcę podziękować wszystkim tu obecnym. To możliwe dzięki każdemu z osobna, bez każdego z was by to nie było możliwe. Wygląda na to, że ten film udał mi się bardziej, niż chciałem. Kiedy dzisiaj spojrzałem na tych chłopaków,  te dziewczyny, przypomniałem sobie ten wspaniały czas w Strzelcach Opolskich, ciężko mi było później wylądować w codzienności – opowiadał.

Ekipa filmu

Upalne lato, leniwie płynący czas, hip-hopowy freestyle, chłopaki z tatuażami i zalotne dziewczyny, z którymi lepiej nie zadzierać. Tak właśnie wygląda miejsce z czasów młodości, do którego wraca Tymek – student warszawskiej Akademii Muzycznej przygotowujący się do rozpoczęcia światowej kariery jako pianista. Jest tu też jego matka oraz brat Jacek i koledzy z dawnych dni przesiadujący na osiedlu. Tymek pojawia się tu jednak tylko na chwilę – po wakacjach rusza na zachód Europy, gdzie otrzymał stypendium. Ta krótka wizyta w zupełności wystarczy, aby poznał centralny punkt spotkań lokalnej młodzieży jakim jest nowo powstały bar z kebabem. Chłopaki z osiedla dobrze żyją z obcokrajowcami, ale są drobne wyjątki. Z czasem konflikt zaostrza się. Spirala strachu i zagrożenia zaczyna się nakręcać, a Tymek znajdzie się w samym jej centrum.

Ekipa filmu

Światowa premiera „Chleba i soli” miała miejsce we wrześniu 2022 roku na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie uhonorowano go Nagrodą Specjalną w prestiżowym Konkursie Orizzonti. W kolejnych miesiącach obraz prezentowany był na kilku znaczących międzynarodowych imprezach zdobywając kolejne laury, w tym statuetkę dla Najlepszego reżysera 59. MFF „Złota Pomarańcza” w tureckiej Antalyi, Nagrodę Specjalną za najlepszą reżyserię i Nagrodę Dialog 32. MFF w Cottbus, Nagrodę Jury Młodzieżowego na 60. MFF w Gijon oraz Brązową Piramidę za najlepszy debiut na MFF w Kairze. "Chleb i sól" otrzymał Nagrodę Dziennikarzy, Nagrodę Jury Młodych i Nagrodę Polskiej Federacji DKF na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Nagrodę Publiczności All About Freedom Festival w Gdańsku, a także nominacje do Paszportów Polityki oraz nagrody Odkrycia Empiku 2022.

W głównych rolach wystąpili młodzi utalentowani pianiści: Tymoteusz Bies i Jacek Bies, a partnerują im m.in. znani z hip-hopowej sceny Bartosz „Intruz” Olewiński i Wojciech „TPS” Walkiewicz, Nikola Raczko, Nadim Suleiman, Dawid Piejko.

Damian Kocur

Reżyser „Chleba i soli” Damian Kocur jest absolwentem Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach i doktorantem Szkoły Filmowej w Łodzi. Dał się poznać jako autor nagradzanych na arenie międzynarodowej filmów krótkometrażowych. Będący jego pełnometrażowym debiutem .

"Chleb i sól" powstał w Studio Munka SFP w ramach programu Sześćdziesiąt Minut realizowanego przy finansowym wsparciu CANAL+ Polska i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Producentami filmu są Jerzy Kapuściński, Ewa Jastrzębska i Jacek Bromski. Koproducenci to Instytucja Filmowa Silesia Film oraz Kivi Sp. z o.o, King House Michał Sadowski i Exa Studio. Film otrzymał także wsparcie Gminy Strzelce Opolskie.

Film wszedł na ekrany polskich kin 27 stycznia 2023. Za jego kinową dystrybucję odpowiada firma Kino Świat.

Jacek i Tymoteusz Biesowie, Damian Kocur, Marcin Piasecki, Jerzy Kapuściński

fot. P. Molęcki / East News / SFP

Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny / SFP
Ostatnia aktualizacja:  1.02.2023
Zobacz również
Spotkanie mistrzów. Roman Polański na przeglądzie Allana Starskiego
Zgłoś się na wirtualny kurs z Agnieszką Smoczyńską
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll