PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Głośny debiut Damiana Kocura „Chleb i sól” powalczy o nagrody Black Movie na Festival w Genewie. Szwajcarski festiwal to kolejna już okazja do konfrontacji produkcji Studia Munka SFP z międzynarodową publicznością.

Organizowany w wielokulturowej Genewie Black Movie Festival to impreza stawiająca na kino autorskie z Afryki, Azji, Ameryki Łacińskiej i Europy Środkowo-Wschodniej, które ma bardzo niewielkie szanse na regularną dystrybucję w szwajcarskich kinach. Na tegoroczny program imprezy składa się osiem sekcji tematycznych, a zaproszone do uczestnictwa filmy rywalizować będą o Nagrodę Jury Krytyków Filmowych oraz wyróżnienie Jury Młodzieżowego. Podczas trwającej 10 dni imprezy publiczność ma szansę nie tylko obejrzeć ponad 90 tytułów wyselekcjonowanych z 50 krajów, ale także spotkać się z twórcami części z nich. Wśród tegorocznych zaproszonych gości jest również reżyser „Chleba i soli” Damian Kocur. Szwajcarskie pokazy produkcji Studia Munka SFP zaplanowano na dni 21-23 stycznia. Laureatów Festiwalu poznamy 29 stycznia.

 

Genewa to już kolejny zagraniczny, festiwalowy przystanek na międzynarodowej drodze filmu Damiana Kocura. Światowa premiera „Chleba i soli” miała miejsce we wrześniu 2022 roku na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie uhonorowano go Nagrodą Specjalną w prestiżowym Konkursie Orizzonti. W kolejnych miesiącach obraz prezentowany był na kilku znaczących międzynarodowych imprezach zdobywając kolejne laury, w tym statuetkę dla Najlepszego reżysera 59. MFF „Złota Pomarańcza” w tureckiej Antalyi, Nagrodę Specjalną za najlepszą reżyserię i Nagrodę Dialog 32. MFF w Cottbus, Nagrodę Jury Młodzieżowego na 60. MFF w Gijon oraz Brązową Piramidę za najlepszy debiut na MFF w Kairze.

 

Reżyser „Chleba i soli” Damian Kocur jest absolwentem Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach i doktorantem Szkoły Filmowej w Łodzi. Dał się poznać jako autor nagradzanych na arenie międzynarodowej filmów krótkometrażowych. Będący jego pełnometrażowym debiutem "Chleb i sól" przyniósł mu dodatkowo Nagrodę Dziennikarzy, Nagrodę Jury Młodych i Nagrodę Polskiej Federacji DKF na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Nagrodę Publiczności All About Freedom Festival w Gdańsku, a także nominacje do Paszportów Polityki oraz nagrody Odkrycia Empiku 2022.

 

"Chleb i sól" powstał w Studio Munka SFP w ramach programu Sześćdziesiąt Minut realizowanego przy finansowym wsparciu CANAL+ Polska i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Producentami filmu są Jerzy Kapuściński, Ewa Jastrzębska i Jacek Bromski. Koproducenci to Instytucja Filmowa Silesia Film oraz Kivi Sp. z o.o, King House Michał Sadowski i Exa Studio. Film otrzymał także wsparcie Gminy Strzelce Opolskie.

 

Film wejdzie na ekrany polskich kin 27 stycznia 2023. Za jego kinową dystrybucję odpowiada firma Kino Świat.

MR
Studio Munka-SFP
Ostatnia aktualizacja:  20.01.2023
Zobacz również
Nie żyje Stefan Czyżewski. Informacje o pogrzebie
„Kadry Kawalerowicza”. Niezwykła książka w 100-lecie urodzin reżysera
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll