PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Stowarzyszenie Filmowców Polskich w kinie Kultura prezentuje polskie filmy dla korpusu dyplomatycznego. Ambasadorzy i pracownicy instytucji zagranicznych obejrzeli 16 stycznia film "Chleb i sól" Damiana Kocura wyprodukowany przez Studio Munka SFP.
W kinie Kultura zjawili się twórcy i ekipa filmu: reżyser Damian Kocur, aktorzy Tymoteusz i Jacek Bies oraz  Kierowniczka Programów dla Młodych Twórców Studia Munka SFP Katarzyna Malinowska. Film bardzo się spodobał międzynarodowej publiczności. Podkreślano prawdę bijącą z ekranu. Kocur sięga po naturszczyków: w roli Tymka obsadza Tymoteusza Biesa, jednego z najzdolniejszych polskich pianistów młodego pokolenia, a w roli jego brata, Jacka… Jacka Biesa. Na spotkaniu po projekcji zwrócono również uwagę na muzykę Chopina i pełen emocji finał filmu.


fot. Wojciech Olkuśnik/East News/SFP

 ZOBACZ NAGRANIE ZE SPOTKANIA

"Chleb i sól" uhonorowano na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji Nagrodą Specjalną Jury Orizzoni. Film zdobył także trzy nagrody specjalne na 47. FPFF w Gdyni - Nagrodę Dziennikarzy, Nagrodę Jury Młodzieżowego oraz Don Kichota, czyli Nagrodę Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych a także statuetkę dla Najlepszego Reżysera na 59. Golden Orange Film Festival w Antalyi i Nagrodę Publiczności na 16. All About Freedom Festival w Gdańsku.

W jednej z głównych ról wystąpił Tymoteusz Bies – utalentowany uczestnik Konkursu Chopinowskiego i wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a partnerują mu m.in. znani z hip-hopowej sceny Bartosz „Intruz” Olewiński i Wojciech „TPS” Walkiewicz.

Film jest inspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Tymek – student warszawskiej Akademii Muzycznej przygotowujący się do rozpoczęcia światowej kariery jako pianista wraca na wakacje do rodzinnego miasta. Jest tu też jego matka oraz brat Jacek i koledzy z dawnych dni przesiadujący na osiedlu. Tymek pojawia się tu jednak tylko na chwilę – po wakacjach rusza na zachód Europy, gdzie otrzymał stypendium. Ta krótka wizyta w zupełności wystarczy, aby poznał centralny punkt spotkań lokalnej młodzieży jakim jest nowo powstały bar z kebabem. Chłopaki z osiedla dobrze żyją z obcokrajowcami, ale są drobne wyjątki. Z czasem konflikt zaostrza się. Spirala strachu i zagrożenia zaczyna się nakręcać, a Tymek znajdzie się w samym jej centrum.

Za produkcją debiutu Damiana Kocura stoją Jerzy Kapuściński i Ewa Jastrzębska ze Studia Munka SFP, którzy pracowali przy takich obrazach jak: „Supernova” i „Cicha noc”. "Chleb i sól" trafi do polskich kin 27 stycznia.
MR
SFP
Ostatnia aktualizacja:  17.01.2023
Zobacz również
Nagroda dla filmu „Rondele – wielka zagadka sprzed 7000 lat”
SFP dla WOŚP. Kolacja z Allanem Starskim i wyhaftowane serce
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll