PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Kolacja z Allanem Starskim, laureatem Oscara za scenografię do „Listy Schindlera” Stevena Spielberga oraz wyhaftowane serce w barwach ukraińskich autorstwa batiuszki Olga Baitsyma, który wraz z żoną i dziećmi schronił się w Domu Pracy Twórczej SFP w Kazimierzu Dolnym. Stowarzyszenie Filmowców Polskich zaprasza do udziału w aukcjach, z których dochód zasili konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Kolacja z Allanem Starskim, laureatem Oscara za scenografię do „Listy Schindlera” Stevena Spielberga. Kolacja odbędzie się w prowadzonej przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich restauracji Cinema Paradiso w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 21/23).

Allan Starski, fot. Borys Skrzyński

- Scenografia filmowa ma dosyć proste zadanie: przekonać widza, że to, co ogląda, to prawda – mówi Allan Starski, obchodzący w tym roku 80. urodziny. Tej zasadzie pozostaje wierny przez całe swe twórcze życie. Wybitny scenograf ma na swym koncie ponad 60 filmów, duża część tej liczby to tytuły wyreżyserowane przez Andrzeja Wajdę: „Smuga cienia” (1976), „Człowiek z marmuru” (1976), „Bez znieczulenia” (1978), „Panny z Wilka” (1979), „Dyrygent” (1979), „Z biegiem lat, z biegiem dni…” (1980), „Człowiek z żelaza” (1981), „Danton” (1982), „Miłość w Niemczech” (1983), „Biesy” (1988), „Korczak” (1990), „Pierścionek z orłem w koronie” (1992), „Wielki Tydzień” (1995), „Pan Tadeusz” (1999). Kiedyś reżyser powiedział o nim, że „należy do ludzi, którzy uważają, że nie ma niczego, czemu warto byłoby poświęcić życie – poza kinem”. Podobnie było z samym Wajdą, dlatego pewnie tak fantastycznie im się współpracowało. „Najwspanialsze w Allanie jest to dostrzeganie związku scenografii z psychologią” – twierdził reżyser.

„Panny z Wilka” (1979) przyniosły Starskiemu na festiwalu gdańskim nagrodę za scenografię (1979), a „Pan Tadeusz” (1999) – statuetkę Orła (2000). Najbardziej prestiżowym laurem został uhonorowany sześć lat wcześniej, pośród siedmiu Nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej, którymi obsypano „Listę Schindlera” (1993) Stevena Spielberga, znalazł się także Oscar za scenografię, który odebrał razem z Ewą Braun. „Pianista” (2002) Romana Polańskiego przyniósł mu Cezara i Orła (2003), a „Pokłosie” (2012) – kolejną statuetkę Orła.

LINK DO AUKCJI: Kolacja z laureatem Oscara Allanem Starskim

Wyhaftowane serce w barwach ukraińskich autorstwa batiuszki Olga Baitsyma, który wraz z żoną i dziećmi schronił się w Domu Pracy Twórczej Stowarzyszenia Filmowców Polskich w Kazimierzu Dolnym.


W obliczu strasznej tragedii, która dotknęła naród ukraiński, nie pozostaliśmy bierni. Od pierwszych godzin bestialskiego rosyjskiego ataku na Ukrainę zadeklarowaliśmy naszą pomoc i na deklaracjach nie poprzestaliśmy. Przez należący do Stowarzyszenia Filmowców Polskich Dom Pracy Twórczej „Stara Łaźnia” w Kazimierzu Dolnym przewinęło się kilkudziesięciu uchodźców, którym zapewniliśmy schronienie.

Jednym z naszych gości był ksiądz Oleg Baitsym, który opuścił Ukrainę wraz z żoną i czwórką małoletnich dzieci. Jego obecność w „Starej Łaźni” stała się zbawienna dla wszystkich ukraińskich uchodźców. Duchowe wsparcie, którego udziela kapłan, pozwala im łatwiej uporać się z wojenną traumą. Z dnia na dzień mogliśmy obserwować, jak nasi goście odzyskują poczucie bezpieczeństwa i zaczynają się uśmiechać.

LINK DO AUKCJI: Serce wyhaftowane przez ukraińskiego uchodźcę

To kolejny rok kiedy Stowarzyszenie Filmowców Polskich gra razem z Orkiestrą. W poprzednich latach licytowaliśmy m.in. kolację z Agnieszką Holland oraz epizod w filmie Jacka Bromskiego.

31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 29 stycznia 2023 roku pod hasłem: Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych!
gw
SFP
Ostatnia aktualizacja:  16.01.2023
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
Pokaz dla ambasadorów. Damian Kocur z ekipą o "Chlebie i soli"
Zobacz zwiastun filmu "Tata"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll