PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
9 stycznia w serwisie PREMIERY CANAL+ oraz w warszawskim kinie Iluzjon rozpoczął się Festiwal Orły 2023, w ramach którego obejrzeć można filmy kandydujące do 25. edycji Polskich Nagród Filmowych. Platforma online stwarza widzom z całej Polski możliwość uczestnictwa w festiwalu prezentującym najlepsze polskie obrazy kandydujące do nagród Polskiej Akademii Filmowej. Festiwal online potrwa do 28 lutego.
W programie przeglądu znajdują się filmy, które spełniły warunki Regulaminu Orłów i kandydują w tegorocznej edycji. Są to m.in.: współprodukowany przez CANAL+ "Silent Twins" w reżyserii Laureatki Orłów 2016 w kategorii Odkrycie Roku Agnieszki Smoczyńskiej, który miał światową premierę w konkursowej sekcji Un Certain Regard MFF Cannes. Zobaczymy również uhonorowany Nagrodą Orizzonti MFF w Wenecji debiut nominowanego do Paszportów Polityki Damiana Kocura, "Chleb i sól", wyróżnioną Grand Prix na MFF w Tiranie „Iluzję” Marty Minorowicz oraz „Cichą ziemię” Agnieszki Woszczyńskiej, która w Chicago na Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce otrzymała nagrodę Odkrywcze Oko. W 25.edycji Orłów bierze także udział ubiegający się właśnie o nominację do Oscara film „IO” Jerzego Skolimowskiego, Laureata Orłów 2022 za Osiągnięcia Życia.

Filmy kandydujące do Orłów widzowie mogą oglądać do 28 lutego 2023 w ofercie filmów na życzenie, czyli wypożyczyć je z sekcji PREMIERY CANAL+ . W ramach Festiwalu nadrobić można także filmy nagrodzone Orłami w latach ubiegłych. Propozycja skierowana jest do wszystkich widzów, nie tylko do subskrybentów pakietów CANAL+ . Biblioteka serwisu PREMIERY CANAL+ będzie poszerzana o nowe tytuły do końca trwania festiwalu m.in.: „Brigitte Bardot cudowna”, „Orlęta. Grodno 39’” czy "Silent Twins".

Ponadto w ramach Festiwalu w Kinie Iluzjon będzie można zobaczyć głośne i nagradzane polskie filmy dokumentalne, które w 2022 roku miały dystrybucję kinową. Zobaczymy „Lombard” w reżyserii Łukasza Kowalskiego (Grand Prix Docs Against Gravity Film Festival 2022), „Silent Love” Marka Kozakiewicza (Wielki Jantar Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”), „Anioły z Sindżaru” w reżyserii Hanny Polak (Najlepszy Polski Film Festiwalu Ińskie Lato FIlmowe 2022), film „Simona” Natalii Korynckiej-Gruz (Nagroda Publiczności Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym), „Pisklaki” Lidii Dudy (Marco Zucchi Award MFF w Locarno) oraz wiele innych.

Do 3 lutego gośćmi Orłów w kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej-Instytutu Audiowizualnego po wieczornych seansach będą m. in.: Agnieszka Smoczyńska i Kuba Kijowski ("Silent Twins"), Łukasz Ronduda, Anna Zakrzewska („Lot”), Grzegorz Mołda („Matecznik”), Jacek Bławut („Orzeł. Ostatni patrol”), Anna Kazejak („Fucking Bornholm”), Jowita Budnik, Feliks Matecki („Orlęta. Grodno ‘39”), Daniel Jaroszek („Johnny”), Jacek Lusiński, Szymon Augustyniak i Wojtek Dolatowski („Śubuk”) oraz Xawery Żuławski, Marian Prokop i Marta Stalmierska („Apokawixa”).

Tytuły filmów i nazwiska twórców nominowanych do Orłów 2023 zostaną ogłoszone 8 lutego, po zakończeniu Festiwalu. Nazwisko Laureata Orła 2023 Za Osiągnięcia Życia poznamy 1 marca. Uroczysta 25. Gala Orłów 2023 odbędzie się 6 marca w Teatrze Polskim i będzie transmitowana w CANAL+ w paśmie niekodowanym.
MR
Canal+
Ostatnia aktualizacja:  16.01.2023
Zobacz również
Zobacz zwiastun filmu "Tata"
Prezentujemy plakat filmu „Wyrwa”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll