PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Damian Kocur, reżyser filmu „Chleb i sól”, znalazł się w gronie nominowanych do nagrody Odkrycia Empiku 2022. - Ten film jest wyjątkowy pod wieloma względami. Pianiści klasyczni wyglądają w nim jak raperzy. Blokowisko jest scenerią artystycznych uniesień. A naturszczycy grają tak poruszająco, jak zdobywcy Oscarów – piszą organizatorzy o produkcji Studia Munka SFP.
W tegorocznym Jury filmowych Odkryć Empiku zasiedli reżyser i scenarzysta Łukasz Grzegorzek, aktor Dawid Ogrodnik, dziennikarka filmowa Katarzyna Borowiecka, dziennikarz Maciej Tomaszewski oraz redaktor naczelna Empik Pasje Izabela Szymańska.

 

- Jego zmysł dokumentalisty i wyczulone ucho na prawdę sprawiają, że jego film jest obdarty z wszelkiego bogactwa, jakie daje sztuka filmowa, przez co jest na wskroś dojmujący. Boimy się takich reżyserów, gdyż głęboko nas doświadczają - czytamy w uzasadnieniu nominacji.

Damian Kocur jest absolwentem Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach i doktorantem Szkoły Filmowej w Łodzi. Dał się poznać jako autor nagradzanych na arenie międzynarodowej filmów krótkometrażowych. Jego pełnometrażowy debiut "Chleb i sól" wyprodukowany w Studio Munka SFP to jeden z najgłośniejszych polskich filmów 2022 roku. Od momentu premiery na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie uhonorowano go Nagrodą Specjalną w prestiżowym Konkursie Orizzonti, kroczy od festiwalu do festiwalu zdobywając kolejne nagrody i wyróżnienia. Są wśród nich m.in. statuetka dla Najlepszego reżysera 59. MFF „Złota Pomarańcza” w tureckiej Antalyi, Nagroda Specjalna za najlepszą reżyserię i Nagroda Dialog 32. MFF w Cottbus, Nagroda Jury Młodzieżowego na 60. MFF w Gijon, Brązowa Piramida za najlepszy debiut na MFF w Kairze, a także Nagroda Dziennikarzy, Nagroda Jury Młodych oraz Nagroda Polskiej Federacji DKF na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W grudniu Damian Kocur wyróżniony został prestiżową nominacją do Paszportu Polityki. 


"Chleb i sól" powstał w Studio Munka SFP w ramach programu Sześćdziesiąt Minut realizowanego przy finansowym wsparciu CANAL+ Polska i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Producentami filmu są Jerzy Kapuściński, Ewa Jastrzębska i Jacek Bromski. Koproducenci to Instytucja Filmowa Silesia Film oraz Kivi Sp. z o.o, King House Michał Sadowski i Exa Studio. Film otrzymał także wsparcie Gminy Strzelce Opolskie. "Chleb i sól" pojawi się na ekranach kin 27 stycznia 2023. Za dystrybucję odpowiada firma Kino Świat.


O nagrodę Odkrycie Empiku 2022 w kategorii Film Kocur rywalizował będzie z innymi niezwykle utalentowanymi reżyserami – Tomaszem Habowskim („Piosenki o młości”), Kamilem Krawczyckim („Słoń”), Łukaszem Kowalskim („Lombard”) oraz Grzegorzem Mołdą („Matecznik”).


W kategorii Kino polskie nominowano: "Dziewczyny z Dubaju", reż. Maria Sadowska, "Miłość, sex & pandemia", reż. Patryk Vega, "Weseלe" (Wesele), reż. Wojtek Smarzowski, "Zupa nic", reż. Kinga Dębska, "Żeby nie było śladów", reż. Jan P. Matuszyński.

 

O tym, w czyje ręce powędrują statuetki, przekonamy się 7 lutego wieczorem podczas uroczystej Gali transmitowanej na antenie telewizji TVN oraz facebookowym profilu Empiku.


MR
Kino Świat
Ostatnia aktualizacja:  13.01.2023
Zobacz również
„Na twoim miejscu” zobaczyło ponad 100 000 osób
Powstaje koalicja filmowców w walce o wynagrodzenie z platform VOD
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll