PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Pokazy czterech starannie wybranych filmów, rozmowy Grażyny Torbickiej z Allanem Starskim i gośćmi: Pawłem Edelmanem, Agnieszką Holland, Markiem Kondratem, Łukaszem Kośmickim, Waldemarem Pokromskim, Wiesławą Starską i Robertem Więckiewiczem – to wszystko składa się na niezwykły przegląd z okazji 80. urodzin mistrza scenografii. Zorganizowane przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich wydarzenie odbędzie się w dniach: 23, 24, 26 i 27 stycznia 2023 r. w kinie Kultura. Wstęp na projekcje i spotkania na podstawie wejściówek wydawanych bezpłatnie od 18 stycznia.
UWAGA!!!

Ze względu na duże zainteresowanie przeglądem wprowadzamy limit wejściówek. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 4 wejściówki.

Wszystkie bezpłatne wejściówki na pokazy w ramach Przeglądu filmów z okazji 80. urodzin Allana Starskiego zostały rozdane. Zachęcamy jednak wszystkich zainteresowanych do przyjścia przed godz. 19.00 do kina Kultura przed poszczególnymi pokazami, ponieważ w ostatniej chwili mogą pojawić się wolne miejsca.

***

- Chciałbym zwrócić uwagę na coś, co widzom często umyka. Gdy oglądamy dobry film, zapominamy o istnieniu czegoś takiego jak scenografia, kostium czy rekwizyt, ale to właśnie one sprawiają, że wierzymy w prawdę opowieści, którą mamy przed oczami – mówi Allan Starski. Przegląd filmów w warszawskim kinie Kultura będzie niepowtarzalną okazją do spotkania z twórczością giganta scenografii, współpracującego z najwybitniejszymi twórcami sztuki filmowej, nagrodzonego m.in. Oscarem, Złotymi Lwami, Cezarem i trzema Orłami. - Wybrałem mniej znane filmy reżyserów, z którymi współpracowałem, ale moim zdaniem ciekawe z punktu widzenia scenografa i ważne w mojej zawodowej drodze – tak artysta uzasadnia wybór filmów, które zostaną zaprezentowane w ramach przeglądu.


W ramach przeglądu zostaną zaprezentowane: „Smuga cienia” (1976) Andrzeja Wajdy, „Plac Waszyngtona” (1997) Agnieszki Holland, „Oliver Twist” (2005) Romana Polańskiego i „Ukryta gra” (2019) Łukasza Kośmickiego.

Jak Allanowi Starskiemu udawało się stwarzać coś z niczego? Czy upór w zawodzie filmowca zawsze się opłaca? Jak wyglądała jego współpraca z reżyserami, operatorami i innymi członkami ekipy? Jak planowane były wielkie scenografie i właściwie jaką funkcję scenografia odgrywa w dziele filmowym. Na te i inne pytania odpowie Allan Starski w rozmowie z Grażyną Torbicką przed każdą projekcją. Dodatkowych kontekstów i anegdot nie zabraknie podczas spotkań z jego przyjaciółmi i współtwórcami.

Wstęp na spotkania i projekcje jest bezpłatny. Wejściówki będą do odebrania w kasie kina Kultura od 18 stycznia.

PROGRAM PRZEGLĄDU

23 stycznia 2023, poniedziałek
19:00 Rozmowa Grażyny Torbickiej z gośćmi: Markiem Kondratem, Wiesławą Starską, Allanem Starskim
19:30 Projekcja filmu „Smuga cienia” reż. Andrzej Wajda

"Smuga cienia", fot. WFDiF

Oparty na motywach powieści Josepha Conrada dramat o pochodzącym z Polski oficerze marynarki brytyjskiej (Marek Kondrat) był dla Allana Starskiego skokiem na głęboką wodę. Zaledwie 32-letni scenograf musiał zmierzyć się z karkołomnym zadaniem, bo musiał stworzyć scenografię na potrzeby filmu, którego akcja rozgrywa się w Singapurze, Bangkoku i na pokładzie angielskiego żaglowca. Zdjęcia kręcono w Tajlandii, ale część tajskiego nadbrzeża zbudowano w Bułgarii, natomiast singapurskie biura odtworzono w warszawskim studiu filmowym. „Smuga cienia” był początkiem wieloletniej współpracy Allana Starskiego Z Andrzejem Wajdą.

24 stycznia 2023, wtorek
19:00 Rozmowa Grażyny Torbickiej z gośćmi: Agnieszką Holland i Allanem Starskim
19:30 Projekcja filmu „Plac Waszyngtona” reż. Agnieszka Holland

"Plac Waszyngtona", fot. Park Circus

„Plac Waszyngtona” był pierwszym dramatem historycznym Allana Starskiego nakręconym w całości w Stanach Zjednoczonych. Historyczny dramat miłosny, którego akcja rozgrywa się w połowie XIX w. wymagała zbudowania niezwykle skomplikowanej scenografii. Plenery były trudne, kręcone z dala od zaplecza produkcyjnego Los Angeles. Dość powiedzieć, że tytułowy nowojorski Plac Waszyngtona został odtworzony w Baltimore. Według Allana Starskiego ten film udowadnia, że „determinacja i zaciętość przynosi dobre efekty w scenografii”.

26 stycznia 2023, czwartek
19:00 Rozmowa Grażyny Torbickiej z gośćmi: Łukaszem Kośmickim, Allanem Starskim, Robertem Więckiewiczem
19:30 Projekcja filmu „Ukryta gra” reż. Łukasz Kośmicki

"Ukryta gra", fot. Watchout Studio

Wiele filmów Allana Starskiego powstało za granicą, „Ukryta gra” jest przykładem dzieła w całości nakręconego w Polsce. Akcja rozgrywa się w dużej mierze w Pałacu Kultury i Nauki w połowie lat 60. Prace wymagały odtworzenia historycznych, nieistniejących już wnętrz. Warto też zwrócić uwagę na otwierające film sceny w Nowym Jorku, nakręcone… w Warszawie.

27 stycznia 2023, piątek
19:00 Rozmowa Grażyny Torbickiej z gośćmi: Pawłem Edelmanem, Waldemarem Pokromskim, Allanem Starskim
19:30 Projekcja filmu „Oliver Twist” reż. Roman Polański

"Oliver Twist", fot. Guy Ferrandis

Jedno z największych wyzwań w karierze Allana Starskiego. Kosztująca ponad 60 mln dolarów adaptacja powieści Charlesa Dickensa wymagała drobiazgowo zaplanowanej scenografii, aby uwiarygodnić klimat angielskiej opowieści rozgrywającej w wielu miejscach w połowie XIX w. Jakim cudem nakręcono ten film w czeskiej Pradze, gdzie zbudowano plenery Londynu i angielskich miasteczek – Allan Starski jeden wie…

www.kinokultura.pl
ŁK/gw
SFP
Ostatnia aktualizacja:  18.01.2023
Zobacz również
Powstaje koalicja filmowców w walce o wynagrodzenie z platform VOD
"Warszawianka" Jacka Borcucha w nowym serwisie streamingowym
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll