Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Prezentujemy nasze wieści z 51. Forum Wokół Kina, które odbyło się w grudniu 2022 roku w Gdyńskim Centrum Filmowym. To wydarzenie, podczas którego dystrybutorzy przekazują swoją najbliższą ofertę kinom, studyjnym, lokalnym i multipleksów. Dzisiaj - oferty Aurory i Vivarto.
Kawiarenka w Gdyńskim Centrum Filmowym tętni życiem od rana do późnych godzin wieczornych, fot. Anna Rezulak / GCF
Aurora zaprasza jak zwykle na potężną dawkę kina artystycznego. „Lunana. Szkoła na końcu świata” Pawo Chojinga Dorji (premiera 13 stycznia 2023) reprezentuje rzadką na naszym rynku kinematografię z Buthanu. Piękne krajobrazy, muzyka i subtelne poczucie humoru przełożyły się na pierwszą w historii kraju nominację do Oscara. Zanim Ugyen wyjedzie do Australii i zacznie realizować marzenie o karierze piosenkarza, musi odbyć ostatni rok służby nauczycielskiej i trafia do najbardziej odległej wiejskiej szkoły… Norweski komediodramat „Chora na siebie” debiutanta Syke Pipe (3 lutego) prezentowany był m.in. w „Certain regard” w Cannes. Signe i Thomas wydają się idealną parą, pozory jednak mylą, bo ich relacja, zamiast wzajemnego wsparcia, oparta jest w dużej mierze na niezdrowej rywalizacji, a kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje jedynie to, które z nich ma większe ego. Czeska komedia „Właściciele” (17 lutego 2023) to brawurowa komedia o zebraniu wspólnoty mieszkaniowej. Debiut Jiriego Havelki obejrzało w kinach ponad 300 000 widzów. To laureat trzech Czeskich Lwów. We francuskim thrillerze „Nocą 12 lipca” Dominika Moll (3 marca) poznajemy kulisy pracy wydziału kryminalnego. Drobiazgowy portret zdominowanego przez mężczyzn świata, w którym nie ma miejsca na słabości, jest tu istotniejszy niż rozwiązanie kryminalnej zagadki. Amerykański komediodramat „I Love My Dad” Jamesa Morosini (17 marca) to pełna empatii opowieść o skomplikowanych relacjach ojca z synem. Film, zainspirowany prawdziwą historią reżysera otrzymał m.in. nagrodę publiczności i laur dla najlepszej fabuły na SXSW Film Festival. Szwajcarsko-francusko-belgijski dramat „Niebieska linia” Ursuli Meier (14 kwietnia) to opowieść o potrzebie bliskości, niezabliźnionych ranach, poczuciu winy oraz przebaczaniu.
Prezentacja Vivarto, fot. Anna Rezulak / GCF
Czekamy na daty premier jeszcze kilku ciekawych propozycji. Kanadyjsko-francuski dramat „Falcon Lake” to debiut reżyserski cenionej aktorki Charlotte Le Bon. Nakręcony na „szesnastce” stanowi piękny, ale i nieco melancholijny hołd dla pierwszej miłości. W ofercie Aurory znalazł się drugi film autorki „Adama” Maryam Touzani – „Turkusowa suknia” – wzruszająca, pełna lokalnego kolorytu opowieścią o różnych odcieniach miłości. Nowy film Emina Alpera „Gorące dni” to dramat w formule thrillera, nie stroniący od politycznych tematów. Widzów filmów „Dobrze się kłania w miłym towarzystwie” i „The Place” ucieszy kolejny tytuł Paolo Genovese „Pierwszy dzień mojego życia”. Aurora zaprasza także na japońską dystopijną historię „Plan 75” Chie Hayakawa oraz na szwajcarsko-francuski dokument „Ryś. Król puszczy”.
Prezentacja Aurory, fot. Anna Rezulak / GCF
Bogatą ofertę przedstawiły firmy Vivarto + Bomba Film + Fundacja Filmowa Warszawa. Obecnie na ekranach są dwa tytuły świąteczne dla młodego widza: „Świąteczna niespodzianka” i „Świąteczny cud”. W tej prezentacji znalazło się, jak zwykle, mnóstwo prezentacji dla młodego widza. Na czele z nagrodzoną Kryształowym Niedźwiedziem „Comedy Queen” (30 grudnia). To piękna opowieść 12-letniej Saszy, która mimo przeżytej tragedii, chce realizować swoje niezwykłe marzenie. To historia o miłości, odwadze, żałobie i grzechu. W ofercie znajdują się także animacje: norweska opowieść o superbohaterach „Po prostu super” (luty), fiński „Super futrzak ratuje świat” (kwiecień), chorwacki „Konik Polny i Mrówka” (marzec), norweska „Titina” (maj). Firmy przygotowały także komplet propozycji dla młodych widzów: litewsko-irlandzki „Zamek” (styczeń), duński „Świat Bustera” (styczeń), duński "Nic” (marzec), fiński „Vinski i pył niewidzialności” – polecany zwłaszcza przez Zespół Edukatorów Filmowych i szwedzkie „Ufo”, na datę którego czekamy. Vivarto podkreśla znakomitą współpracę z kinami w zakresie edukacji filmowej i pracy z młodymi widzami i podkreśla, że postpandemiczny rok był dla niej udany i satysfakcjonujący. „Przygotowane przez nas filmy to wartościowe pozycje najnowszego kina europejskiego tworzone z myślą o młodych odbiorcach. Treści zajęć, które proponujemy są ściśle powiązane z podstawą programową i stanowią cenne wsparcie dla nauczycieli w edukacji zintegrowanej, jak i w realizacji celów dydaktycznych w edukacji przedmiotowej” – wyjaśnia zespół Fundacji Filmowej Warszawa. W ofercie znajduje się około 100 filmów do różnych grup wiekowych a do każdego filmu są materiały dydaktyczne.
Recepcja FWK: Emilia Krzystowska, Agata Dzik (Pomorska Fundacja Filmowa), Marta Pałczyńska (GCF) fot. Anna Rezulak / GCF
Prezentujemy nasze wieści z 51. Forum Wokół Kina, które odbyło się w grudniu 2022 roku w Gdyńskim Centrum Filmowym. To wydarzenie, podczas którego dystrybutorzy przekazują swoją najbliższą ofertę kinom, studyjnym, lokalnym i multipleksów. Dzisiaj - oferty Aurory i Vivarto.Ponadto firma przygotowała nie lada gratkę dla wielbicieli klasyki – 15 filmów Ingmara Bergmana na odrestaurowanej kopii DCP.
Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja: 23.12.2022
Matuszyński, Smarzowski, Szumowska. Kto jeszcze otrzymał dofinansowanie od PISF?
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024