PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
3 stycznia 2023 roku mija 30 lat od pierwszego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z tej okazji 20 stycznia do polskich kin wejdzie „Fenomen” – pierwszy kinowy film dokumentalny o Jurku Owsiaku i historii Orkiestry.
To pierwszy film, w którym Jurek Owsiak opowiada jak zrodził się pomysł powołania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i jak wyglądały początki jej działalności. Przywołuje także całą historię 30 lat WOŚP, nie omijając tak trudnych tematów jak brutalny hejt, jaki na niego spadł, czy śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, po której na moment ustąpił ze stanowiska.

Film dokumentalny o twórcy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pokazuje jego przemianę – z beztroskiego hipisa w lidera ogromnego obywatelskiego ruchu i jeden z najważniejszych symboli wolnej Polski. Opowiada też jak wyglądały kulisy przeniesienia do Polski idei Przystanku Woodstock, który stał się jednym z największych festiwali muzycznych w Europie.

„Fenomen” to dla autorów filmu także pretekst do tego, aby pokazać jak wielkie przemiany zaszły w tym czasie w społeczeństwie. Reakcje na działalność Jurka Owsiaka – od niespotykanego w historii Polski entuzjazmu aż po kwestionowanie jego pracy – to obraz nas samych i polaryzacji, jaka nastąpiła w Polsce w ostatnich latach.

Do polskich kin „Fenomen” wejdzie 20 stycznia 2023 roku. Jego premiera zbiega się z  rocznicą pierwszego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz zbliżającą się kolejną edycją akcji. Reżyserką „Fenomenu” jest Małgorzata Kowalczyk. Za zdjęcia odpowiada Bogumił Godfrejów. Autorem montażu jest Robert Ciodyk, dźwięku - Marta Kosiorowska, muzyki - Szymon Nidzworski. Producentki wykonawcze: Marek Kłosowicz, Joanna Zielińska. Za kierownictwo produkcji odpowiadali: Darek Kielak i Dominik Danek. Obraz wyprodukowała Dominika Kulczyk i powiązana z nią spółka dFlights.

Film został zrealizowany ze wsparciem finansowym PISF ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
LK
Next Film
Ostatnia aktualizacja:  19.12.2022
Zobacz również
„Wielki strach” i „We Have One Heart” przebojami platformy DAFilms
Za nami rok Kawalerowicza!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll