PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
12 grudnia 2022 roku ruszyło 51. Forum Wokół Kina, najważniejsze spotkanie branży kinowej. Już po raz piąty w Gdyńskim Centrum Filmowym, ściągnęło kierowników i właścicieli kin, dystrybutorów, specjalistów od techniki filmowej, producentów i twórców polskich filmów, czekających na premiery kinowe.
fot. Anna Rezulak / GCF

W ciągu czterech dni poznajemy oferty m.in. Kino Świat, TVP, Next Filmu, Monolithu, Gutek Film, Forum Filmu, Best Filmu. Towarzyszą im projekcje wybranych filmów (m.in. „Zadra” i „Niebezpieczni dżentelmeni”), spotkania z ekipami, prezentacje techniki kinowej, debaty a także bogaty program spotkań nieformalnych: m.in. filmowe spacery po mieście, partie brydża, koncert złożonej z uczestników Forum Kapeli Filmowej (tradycyjny punkt zjazdu) czy wieczorne kolacje integracyjne. Fora odbywają się dwa razy w roku a gospodarzem zimowych jest co roku GCF.  

-Miło mi gościć Państwa w naszym mieście. Gdynia została uhonorowana tytułem Miasta Filmu UNESCO, to także Państwa zasługa – jesteście częścią tej nagrody – powiedziała naczelniczka Wydziału Kultury miasta Maja Wagner. – Dziękuję Zbyszkowi Żmigrodzkiemu i Stowarzyszeniu Kina Polskie, że cały czas wracacie do Gdyni i jeszcze wracać będziecie. Witam dystrybutorów, producentów, witam kiniarzy – nie przepadam za tym słowem, ale prawdą jest, że to oni wykonują tu najważniejszą robotę – mówił prezes Pomorskiej Fundacji Filmowej Leszek Kopeć.

 
Leszek Kopeć, Agnieszka Szydłowska, fot. Anna Rezulak / GCF

Organizatorka Forum Anna Morzyk przypomniała długą historię tego najważniejszego spotkania branży kinowej w Polsce. Pierwsze Forum odbyło się u zarania dziejów prywatnej dystrybucji filmowej w naszym kraju, w kwietniu 1991 roku w Łódzkim Domu Kultury, a jego organizatorem był Tadeusz Wijata. Zmarły w 2021 roku wieloletni kierownik łódzkiego oddziału Filmoteki Narodowej pozostawił wyjątkowe archiwum, które niedawno przejrzał Sławomir Fijałkowski i przekazał organizatorom Forum. Obecnie zbiory te są porządkowane i po kolei cyfryzowane.  Przypomniała tytuły odnoszące się do wydarzeń sprzed 30 lat: „Początek dalekiej drogi”, „Kina umierają w ciszy”.

Z „Gazety Wyborczej” w Łodzi dowiadujemy się m.in., że pierwsze Forum Wokół Kina zakończyło się podpisaniem uchwały przedstawionej następnie Komitetowi Kinematografii (ówczesnemu urzędowi odpowiedzialnego za film). „Uczestnicy forum wyrazili ubolewanie z powodu braku zdecydowanych działań Komitetu zmierzających do przyspieszenia zmian w sferze dystrybucji filmów i odnowy kultury filmowej w Polsce” – czytamy. Jak się dowiadujemy, obecni na forum przedstawiciele ministerstwa Sławomir Rogowski i Krzysztof Foland obiecali, że Komitet w tych pracach uwzględni postulaty Forum. „ Wszyscy zgodzili się, że promocja kina artystycznego, w szczególności polskiego – to sprawa dużej wagi” – dodał Tadeusz Wijata.

Zbigniew Żmigrodzki, Anna Morzyk, fot. Anna Rezulak / GCF

Anna Morzyk przypomniała jednocześnie, że  w tym roku mija 30 lat od założenia Stowarzyszenia Kina Polskie, które jest organizatorem Forum Wokół Kina. Powstało ono w styczniu 1992 roku w Łodzi, gdy grupa kilkunastu kierowników i ajentów kin postanowiła powołać do życia reprezentację środowiska. Anna Morzyk przypomniała, że bezpośrednim impulsem do tego kroku było ie proc. wpływów z rozpowszechniania „Terminatora 2”.

Wielu zgromadzonych  na sali gości pamięta te wydarzenia. Nic więc dziwnego, że film złożony ze zdjęć upamiętniających 50 poprzednich edycji przyjęty został z aplauzem.  Do odrobiny optymizmu w trudnych dla kin czasach namawiał Zbigniew Żmigrodzki, prezes Stowarzyszenia Kina Polskie. Choć jest to już kolejny raz, kiedy Forum odbywa się w trudnej sytuacji ekonomicznej i politycznej, prowadzący kina i dystrybutorzy mają nadzieję, że kolejny rok przyniesie upragnioną stabilizację.

Wkrótce cykl artykułów prezentujących aktualną ofertę dystrybutorów.
Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  14.12.2022
Zobacz również
U Pana Boga... na Podlasiu (foto)
„Victoria” i „Lata świetlne” walczą o oscarowe nominacje
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll