PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Aktorka Bożena Dykiel i producent filmowy Ryszard Kirejczyk otrzymali Srebrne Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Bożena Dykiel - jest absolwentką warszawskiej PWST. W 1971 r. zadebiutowała rolą autostopowiczki w filmie „Uciec jak najbliżej”. Jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej charakterystycznych polskich aktorek telewizyjnych i filmowych.

Jeszcze w czasie studiów Bożena Dykiel występowała w Studenckim Teatrze Satyryków, następnie była aktorką Teatru Narodowego w Warszawie. W 1972 roku zagrała w filmie „Trzeba zabić tę miłość” Janusza Morgensterna oraz u Andrzeja Wajdy, tworząc pamiętną kreację Kaśki w „Weselu”. Popularność zyskała dzięki rolom komediowym w takich filmach jak: "Alternatywy 4", "Wyjście awaryjne", czy "Brunet wieczorową porą". Medal został przyznany w 2014 roku przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego.


Laureaci „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, fot. materiały prasowe

Ryszard Kirejczyk – karierę rozpoczął w 1973 roku od współpracy produkcyjnej przy filmie „W pustyni i w puszczy” Władysława Ślesickiego. Następnie zajął się produkcją filmów fabularnych, telewizyjnych oraz seriali. Jego filmografia obejmuje takie tytuły jak: "Zapis zbrodni" (1974), „Moja wojna, moja miłość” (1975), „Ognie są jeszcze żywe” (1976), „Akcja pod arsenałem” (1997) czy „Gwiazdy poranne” (1979).

Przez 20 lat  był dyrektorem Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych, należącej do SFP organizacji zbiorowego zarządzania. Był również dyrektorem programowym Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. Medal został przyznany w 2014 roku przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego.

***

Pozostałymi laureatami zostali: wybitny witrażysta Wiktor Ostrzołek, nestor polskiej etnografii Marian Pokropek oraz pierwszy redaktor naczelny Wydawnictwa Archikonfraterni Literackiej Marian Romaniuk zostali uhonorowani Złotymi Medalami „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Srebrne Medale otrzymali animator kultury Janusz Byszewski, kompozytor i wokalista Ireneusz Dudek, reżyser i scenarzysta Janusz Gast, muzykolog Zofia Helman oraz pianista i kompozytor Andrzej Seroczyński. Odznaczenia wręczyła wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wanda Zwinogrodzka.
MR
MKiDN
Ostatnia aktualizacja:  14.12.2022
Zobacz również
fot. materialy prasowe
Eryk Kulm jr z Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego
"IO" nagrodzone przez krytyków filmowych z Los Angeles
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll