PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Daniel Jaroszek, reżyser dramatu biograficznego „Johnny”, został laureatem tegorocznej edycji Nagrody im. Janusza „Kuby” Morgensterna „Perspektywa”. Przyznawaną corocznie za najlepszy debiut Nagrodę ufundował Polski Instytut Sztuki Filmowej. Uroczyste wręczenie „Perspektywy” odbyło się 9 grudnia 2022 roku w warszawskim kinie Kultura. Organizatorem gali jest Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
- To niezwykle uczucie, gdy świat filmu, który jeszcze niedawno był odległym marzeniem, dziś stał się częścią mojego życia. Tym bardziej onieśmiela mnie to wszystko co wydarzyło się po tym jak „Johnny” pojawił się na dużym ekranie. Otrzymanie „Perspektywy” im. Janusza „Kuby” Morgensterna to dla mnie ogromny zaszczyt: nagrody imienia wielkiego reżysera, którego (co jest wyjątkowym zbiegiem okoliczności) debiut fabularny „Do widzenia, do jutra”, stał się dla mnie filmem, który rozkochał mnie w kinie, kreując moją młodzieńczą wrażliwości. Tym bardziej czuje niezwykłą wdzięczność. To dla mnie potwierdzenie, że jestem we właściwym miejscu na swojej zawodowej drodze – mówił Daniel Jaroszek.

ZOBACZ RELACJĘ Z ROZDANIA NAGRODY

- Zamiast ciągle na coś czekać - zacznij żyć. To przesłanie księdza Jana Kaczkowskiego. Tę piękną i skromną postać oglądamy właśnie w filmie Daniela Jaroszka. Dla księdza Kaczkowskiego najważniejsi byli inni ludzie. Cały czas uczył nas, żebyśmy się starali zobaczyć w drugim człowieku - człowieka. Silą tego filmu jest prostota, bezpretensjonalność i znakomite aktorstwo. To film dla ludzi... - uzasadniała Krystyna Cierniak-Morgenstern, przewodnicząca kapituły Nagrody im. Janusza „Kuby” Morgensterna „Perspektywa”.

Piotr Trojan i Dawid Ogrodnik w filmie „Johnny”, fot. Next Film
 
„Perspektywa” to nagroda przyznawana za najbardziej obiecujący debiut dla reżysera, którego twórczość posiada wielki potencjał i perspektywę rozwoju na przyszłość. Laureata nagrody wybiera Kapituła, która obraduje pod przewodnictwem Krystyny Cierniak-Morgenstern – pomysłodawczyni „Perspektywy”. Nagrodę w wysokości 30 tys. zł ufundował Polski Instytut Sztuki Filmowej. Autorem statuetki jest prof. Adam Myjak.

Pierwszym laureatem „Perspektywy” – za rok 2011 – był Adrian Panek. Reżyser otrzymał statuetkę za swój debiutancki film „Daas”. Wśród laureatów znajdują się także: Maria Sadowska, Bodo Kox, Elżbieta Benkowska, Julia Kolberger, Łukasz Ostalski, Katarzyna Jungowska, Maciek Bochniak, Jan P. Matuszyński, Paweł Maślona, Ewa Bukowska oraz Jan Holoubek. Podczas poprzedniej edycji Nagroda „Perspektywa” trafiła w ręce Bartosza Blaschke za film „Sonata”.

„Johnny” to pełnometrażowy debiut fabularny reżysera Daniela Jaroszka. Jest to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia, która wzrusza i inspiruje. Opowiedziana z perspektywy podopiecznego księdza Jana Kaczkowskiego, Patryka Galewskiego – chłopaka, który nie miał łatwego startu w życiu. Patryk włamuje się do domu w małym mieście. Wyrok sądu nakazuje mu prace społeczne w puckim hospicjum, gdzie poznaje niezwykłego ks. Jana Kaczkowskiego. Duchowny angażuje młodych chłopaków z zawodówki, na pozór twardych buntowników, w pomoc chorym. W swojej pracy skupia się na bliskości, czułości i walce o relacje z drugim człowiekiem. Uczy empatii. A robi to z hurtową ilością humoru, czym zyskuje ogromną popularność. Niedługo później Jan sam staje przed wyzwaniem walki z chorobą. Patryk zostaje postawiony w sytuacji, która zmieni całe jego życie.

Daniel Jaroszek - rocznik 1989. Reżyser i fotograf działający od wielu lat na rynku reklamowym. W 2022 roku zadebiutował pełnometrażowym filmem fabularnym „Johnny”, który zdobył m. in. nagrodę publiczności na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Daniel był nominowany do prestiżowej nagrody New Director of The Year na Shots Awards 2019. Jego teledysk „Trofea” dla Dawida Podsiadło, został nominowany w kategorii „Teledysk Roku” na Fryderykach, oraz zdobył nagrodę za reżyserię na festiwalu Yach Film. Jest zdobywcą 21 nagród Klubu Twórców Reklamy.

Uroczyste wręczenie Nagrody im. Janusza „Kuby” Morgensterna „Perspektywa” odbyło się w piątek, 9 grudnia 2022 roku w kinie Kultura w Warszawie. Organizatorami gali są Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z WYDARZENIA (fot. Wojciech Olkuśnik/East News/SFP)
gw
SFP
Ostatnia aktualizacja:  3.01.2023
Zobacz również
fot. Wojciech Olkuśnik/East News/SFP
Znamy zwycięzców 32. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu
Ruszył nabór do kolejnej edycji EKRAN+ dla reżyserów i scenarzystów
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll