PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Film Jerzego Skolimowskiego „IO” zdobył nagrodę Best International Award przyznawaną przez Koło Krytyków Filmowych z Nowego Jorku. Z kolei Cahiers du Cinema, skupiająca elitę francuskiej krytyki filmowej, umieściła polsko-włoski obraz na czwartym miejscu na liście najlepszych filmów 2022 roku. „IO” to polski kandydat do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy.
„IO” miało swoją światową premierę w Cannes, gdzie otrzymał Nagrodę Jury. Był ponadto prezentowany w konkursach głównych festiwali w Toronto oraz Gdyni, a także otwierał Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Ostatnio został wyróżniony nagrodą Ribera del Duero dla najlepszego reżysera podczas Festiwalu Filmowego w hiszpańskim Valladolid, a także zdobył Arab Critics’ Award dla Najlepszego Filmu Europejskiego.

Sandra Drzymalska w filmie "IO", fot. Gutek Film

Nagrody krytyków

Nagroda krytyków z Nowego Jorku dla "IO" Jerzego Skolimowskiego to znaczące wsparcie dla polskiego filmu na drodze do nominacji do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Koło Krytyków Filmowych z Nowego Jorku to jedna z pierwszych znaczących i prestiżowych grup krytyków, która podsumowuje rok filmowy. Z kolei w rankingu francusckich krytyków filmowych zgromadzonych wokół legendarnego "Cahiers du Cinema" film Skolimowskiego zajął czwarte miejsce.


Warto wspomnieć, że amerykański portal Varietywytypował 5 filmów w kategorii  Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy (Oscary 2023). W tym rankingu znalazło się również "IO". Jubileuszowa 95. gala wręczenia Nagród Akademii Filmowej zaplanowana jest na 12 marca 2023 roku w Dolby Theatre w Los Angeles.

Kadr z filmu "IO", fot. Gutek Film

Europejskie Nagrody Filmowe

Jerzy Skolimowski jest nominowany do Europejskich Nagród Filmowych, a już wiadomo, że statuetkę podczas gali, która odbędzie się 10 grudnia w Reykjaviku, odbierze Paweł Mykietyn. Polski kompozytor został laureatem Europejskiej Nagrody Filmowej za muzykę do „IO”.

**

"IO" to historia osiołka, w coraz bardziej zawiłej rzeczywistości. Przekazywane z rąk do rąk zwierzę spotyka na swej drodze zarówno ludzi dobrych, jak i złych. Historia jest filmową alegorią, a tytuł filmu nawiązuje do dźwięku, jaki wydają osły.

Współautorką scenariusza, obok Jerzego Skolimowskiego, jest Ewa Piaskowska. Autorami zdjęć są: Michał Dymek, Michał Englert i Paweł Edelman, kierownikiem produkcji Tomasz Morawski, a za montaż odpowiedzialna jest Agnieszka Glińska. W obsadzie filmu znaleźli się m.in. Lorenzo Zurzolo, Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Tomasz Organek. Jest to polsko-włoska koprodukcja.
MR
PISF, Variety
Ostatnia aktualizacja:  5.12.2022
Zobacz również
Zobacz zapowiedź nowej komedii "Ślub doskonały"
Oświadczenie SFP-ZAPA w sprawie pilotażowego systemu wynagrodzeń dla twórców na platformie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll