PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Po raz pierwszy Zarząd Sekcji Filmu Animowanego, korzystając z gościnności festiwalu Etiuda&Anima w Krakowie, rozdał branżowe nagrody dla twórców i współtwórców filmów animowanych. Ceremonia odbyła się 2 grudnia 2022 w Małopolskim Ogrodzie Sztuk.
Celem przyznawania branżowych NAGRÓD jest przede wszystkim wyróżnienie w poszczególnych profesjonalnych kategoriach, które wynikają m.in. z etapów i procesu powstawania filmów animowanych. Pomysłodawcą i inicjatorem przyznawania Nagród jest Zarząd Sekcji Filmu Animowanego Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Tegoroczni Laureaci Nagrody’21 wyłonieni zostali przez członków Kapituły, w skład której weszli: przewodnicząca Kapituły: Alicja Witkowska, Anita Kwiatkowska-Naqvi, prof. Jacek Adamczak, Jan Maciej Ptasiński i Artur Wrotniewski. Kapituła obejrzała 29 profesjonalnych filmów animowanych wyprodukowanych w roku kalendarzowym 2021 oraz tych, które miały premierę pomiędzy 1 stycznia 2021 a 31 grudnia 2021 roku. Nagrody zostały przyznane w ośmiu kategoriach.

Ceremonię wręczenia nagród prowadziły Paulina Pikiewicz i  Weronika Stencel, natomiast nagrody wręczały: przewodnicząca Sekcji Alicja Witkowska i wiceprzewodnicząca Anita Kwiatkowska-Naqvi.

Widownia w Małopolskim Ogrodzie Sztuk, wśród publiczności m.in. Robert Sowa i Zbigniew Czapla, fot. Maciej Zygmunt / Etiuda&Anima

Najlepszym filmem autorskim zostały "3 geNARRACJE" Pauliny Ziółkowskiej "za podjęcie trudnego tematu, ukazującego odwieczną, pokoleniową rolę kobiet, wnikliwe ujęcie problemu wyrażonego ekspresyjną animacją i odważnym zastosowaniem kolorów, które kształtują dynamiczne i oryginalne kompozycje kadrów, dopełniają wyrazistą formę filmu i znakomicie niosą treść". Film też uhonorowano nagrodą za najlepszą animację autorstwa reżyserki, a także Alicji Błaszczyńskiej i Maxa Litvinova. Nagroda ta została przyznana "za ukształtowanie mocnej i wyrazistej formy wizualnej filmu, dzięki wprowadzeniu płynnej, jednocześnie dynamicznej animacji, która nadała ekspresji wyrazu tworząc oryginalne kompozycje kadrów w ten sposób doskonale dopełniając formę całego filmu".

Alicja Witkowska, Anita Kwiatkowska-Naqvi, Joanna Jasińska-Koronkiewicz, fot. Maciej Zygmunt / Etiuda&Anima

Nagroda za  najlepszy film / serial dla dzieci trafiła do Joanny Jasińskiej-Koronkiewicz za film "Ole Śpijsłodko" - "za odważne i naturalne podjęcie tematu śmierci  w obszarze filmu dla młodego widza oraz niezwykłą delikatność w przedstawieniu poważnego tematu. Szczególnie zaś za autorską i pełną ekspresji malarskiej technikę realizacji,która stanowi pomost pomiędzy tym co nieuchronne, a tym co piękne".  W tej kategorii przyznano też wyróżnienie honorowe za najlepszy serial dla dzieci – za film "Chichraszek" dla Marzeny Nehrebeckiej, "za szczere i naturalne poczucie humoru wykreowanych bohaterów, uwiarygodnione znakomitą jakością procesu animacji oraz za wysoką jakość artystyczną w lekkiej formie".

fot. Maciej Zygmunt / Etiuda&Anima

Najlepszym debiutem został "Książę w cukierni" Katarzyny Agopsowicz. Kapituła doceniła "subtelne poczucie humoru i pełną wrażliwości adaptację literatury jak i oryginalnej plastyki w obszar filmu animowanego. Reżyserka z pełnym pietyzmem i szacunkiem dla twórców w sposób kreatywny, nadała temu dziełu nowy wymiar i odkryła w nim, dzięki animacji, nowe znaczenia wzbudzające pełne refleksji emocje". Przemysław Świda otrzymał nagrodę za najlepsze zdjęcia / compositing w tym filmie - "za doskonałe, bo niewidoczne dla oka, perfekcyjne użycie narzędzi postprodukcyjnych, przetwarzanie i komponowanie obrazu z jednoczesnym zachowaniem naturalności zabiegów, tak aby nie naruszyć wyrafinowanej kompozycji kadru i materii rysunku, będących kluczowymi elementami formy filmu".
 
Najlepsze opracowanie plastyczne znalazło się w filmie Tomasza Siwińskiego "Miłość w czasach gospodarki opartej na węglu". Nagroda trafiła do reżysera. "Zauroczyło nas oryginalne opracowanie malarskie filmu, które wykracza daleko, poza naturalną rolę plastyki, dopełniającej zazwyczaj klimat filmu animowanego. Środki plastyczne w tej realizacji, są nie tylko adekwatne do charakteru opowieści, ale stanowią ważny i równorzędny ze scenariuszem i animacją, niezbędny środek wyrazu, który kształtuje pełne mocnych napięć wizualnych kadry, fundamentalne dla opowiadanej historii" - uzasadniła kapituła.

Nagroda za najlepszy scenariusz powędrowała do Andrzeja Jobczyka za scenariusz do jego filmu "Airborn" "za wnikliwą obserwację natury i rzeczywistości, wstrząsające ujęcie tematu naszej cywilizacji, którego często nie chcemy widzieć. Scenariusz w którym metafora wizualna, tak istotna dla animacji filmowej, stanowi o sile przekazu całej formy, jak i aktualności zawartych w nim pytań".

Alicja Witkowska, Michał Jankowski, fot. Maciej Zygmunt / Etiuda&Anima

Nagroda za najlepszą muzykę skomponowaną do filmu i ścieżkę dźwiękową w filmie powędrowała do Aleksandry Gryki i dla Michała Jankowskiego za film Marty Pajek "Figury niemożliwe i inne historie I": "za szczególną metafizyczną syntezę dźwięku, muzyki i obrazu, gdzie te trzy abstrakcyjne byty, jakimi są animowany obraz, muzyka i dźwięk, stają się jedną wyrafinowaną materią powołującą do życia bohaterów".

WRÓB
SFP
Ostatnia aktualizacja:  3.12.2022
Zobacz również
Zwycięzcy Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu
"Granica" Kaweckiego w Łodzi. "Mały wielki film"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll