PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Rewolucja w Chile, dwuznaczny eksperyment z dochodem gwarantowanym w Kenii, zabójstwo dziennikarza, które wywraca do góry nogami słowacką scenę polityczną i Berlin rozbrzmiewający muzyką tureckich imigrantów - 2 grudnia wystartował 22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie.
Festiwal potrwa dziesięć dni. Pokazy filmów i spotkania z twórcami będą odbywały się w kinach Muranów i Kinoteka w Warszawie – oraz online na platformie mojeekino.pl.

W programie znalazło się ponad 50 światowej klasy dokumentów. Obok Konkursu Głównego filmy startują w Zielonym Konkursie - znalazły się w nim tytuły poświęcone ratowaniu zagrożonych gatunków, morskim ekosystemom i przeterminowanemu modelowi postępu opartego na ropie naftowej. Dodatkową sekcją w tym roku jest sekcja "O zwierzętach i ludziach" - jest ona poświęcona wzajemnym relacjom ludzi i zwierząt. Wśród jej bohaterów znalazły się psy czekające na adopcję w schronisku, drapieżne ptaki spadające z nieba w ogarniętej chaosem azjatyckiej metropolii czy zagrożone wyginięciem jaguary w boliwijskiej dżungli.

Podczas 22 edycji festiwalu WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie będzie można również poznać dokumenty Patricio Guzmána. Chilijski mistrz dokumentalnej poezji jest tegorocznym laureatem Nagrody im. Marka Nowickiego, przyznawanej przez Zarząd Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka za wybitne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie.

22 WATCH DOCS to również filmy o propagandzie oraz panorama współczesnego dokumentu poświęconego prawom człowieka: filmy o zbrodniach wojennych w Ukrainie, pułapkach prywatyzacji systemu domów opieki w Finlandii czy możliwościach i zagrożeniach związanych z używaniem największej światowej platformy social media.

Poza pokazami filmów WATCH DOCS to również debaty wydarzenia specjalne, między innymi:

3 grudnia, 19:20, Kinoteka 4 - Ludzkie prawa zwierząt. Dyskusja po projekcji filmu "Adopciaki" (18:00)

4 grudnia, 18:30, Kino Muranów - Sąsiedzi za płotem. Dyskusja po premierze filmu "Młoda Białoruś" (17:30) z udziałem twórców

5 grudnia, 19:15, Kinoteka 3 - Kto postawi Putina przed sądem? Dyskusja po projekcji filmu "Ukraina. Na tropie rosyjskich zbrodni" (18:15)

6 grudnia, 19:45, Kino Muranów - Czy da się zabić dziennikarskie śledztwo? Dyskusja po projekcji filmu "Jak zabić dziennikarza" (18:00)

7 grudnia, 19:45, Kinoteka 3 - Zrównoważona moda. Czy da się odpowiedzialnie ubrać świat? Dyskusja po projekcji filmu "Moda od nowa" (18:00)   

8 grudnia, 20:00, Kinoteka 3 - Bohaterowie i kolaboranci. Jak Czesi radzą sobie z pamięcią historyczną? Spotkanie po projekcji filmu "Rekonstrukcja inwazji" (18:15) z udziałem reżysera

8 grudnia, 19:00-21:00, ADA Puławska - Festiwalowy print w ramach akcji Selfisz w duchu no waste

9 grudnia, 19:45, Kino Muranów - Jakiego aktywizmu potrzebuje las? Dyskusja po projekcji filmu "Delikado. Obronić las" (18:00)

11 grudnia, 17:00, Kinoteka - Pokaz zwycięskiego filmu 22. MFF WATCH DOCS - bezpłatne bilety (2 bilety/ os) do odbioru w kasie kina od 2 grudnia.

WATCH DOCS to jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka prezentujących filmy dokumentalne, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową.

Poza międzynarodowym grudniowym festiwalem w Warszawie WATCH DOCS to także festiwal objazdowy w 30 polskich miastach, festiwal on-line, projekt WATCH DOCS Zrób to sam oraz WATCH DOCS Belarus.

Organizatorem MFF WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa, Ambasada Królestwa Niderlandów, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Open Society Foundations.

Szczegóły na stronie www.watchdocs.pl
LK
Watch Docs
Ostatnia aktualizacja:  2.12.2022
Zobacz również
"Granica" Kaweckiego w Łodzi. "Mały wielki film"
Pogrzeb Anny Sienkiewicz-Rogowskiej
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll