PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Trwa znakomita passa debiutu Damiana Kocura „Chleb i sól”. Produkcja Studia Munka SFP wraca z 44. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Kairze ze statuetką Brązowej Piramidy dla najlepszego debiutu w Konkursie Głównym.

- Dojrzały i dający do myślenia - pisał w kairskiej recenzji debiutu Damiana Kocura brytyjski krytyk Allan Hunter na łamach „Screen International” podkreślając dawkowane przez reżysera napięcie, które odczuwa się niczym drżenie wulkanu mającego za chwilę wybuchnąć.

 

Ekranowe emocje najwyraźniej udzieliły się międzynarodowemu Jury kairskiego Festiwalu, któremu przewodziła laureatka festiwali w Cannes i Locarno, japońska reżyserka Naomi Kawase.

 

To już szósta zagraniczna nagroda dla „Chleba i soli”. Niezwykle cenna, bowiem Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Kairze to jedna z zaledwie 15 imprez na świecie wyróżnionych klasą “A”, przyznawaną przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Producentów Filmowych FIAPF.

 

Świetna passa filmu Damian Kocura trwa od wrześniowej światowej premiery na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie uhonorowano go Nagrodą Specjalną w prestiżowym Konkursie Orizzonti. W październiku Kocur nagrodzony został natomiast statuetką dla Najlepszego reżysera w Międzynarodowym konkursie 59. Festiwalu Filmowego „Złota Pomarańcza” w tureckiej Antalyi. A w listopadzie sięgnął po dwa laury 32. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cottbus - Nagrodę Specjalną za najlepszą reżyserię i Nagrodę Dialog przyznawaną filmom budującym pomosty między kulturami. Otrzymał też Nagrodę Jury Młodzieżowego na 60. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w hiszpańskim Gijon.

 

Polska premiera „Chleba i soli” miała miejsce w Konkursie Głównym 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. W Gdyni produkcja Studia Munka SFP wyróżniona została Nagrodą Dziennikarzy i Nagrodę Jury Młodych oraz Don Kichotem – statuetką Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Film Damiana Kocura uhonorowany został także Nagrodą Publiczności na 16. All About Freedom Festival w Gdańsku.

 

"Chleb i sól" powstał w Studio Munka SFP w ramach programu Sześćdziesiąt Minut realizowanego przy finansowym wsparciu CANAL+ Polska i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Producentami filmu są Jacek Bromski, Jerzy Kapuściński i Ewa Jastrzębska. Koproducenci to Instytucja Filmowa Silesia Film oraz Kivi Sp. z o.o, King House Michał Sadowski i Exa Studio. Film otrzymał także wsparcie Gminy Strzelce Opolskie.

 

Międzynarodowym agentem sprzedaży filmu "Chleb i sól" jest firma IKH Pictures Promotion.

 

"Chleb i sól" pojawi się na ekranach kin 27 stycznia 2023. Za dystrybucję odpowiada firma Kino Świat.

MR
SFP
Ostatnia aktualizacja:  23.11.2022
Zobacz również
Weź udział w XXVI Konkursie im. Krzysztofa Mętraka
Zobacz teaser nowego filmu Jana Holoubka
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll