PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
„Apolonia, Apolonia" w reżyserii Lei Glob otrzymała nagrodę dla Najlepszego Filmu w Konkursie Międzynarodowym podczas największego festiwalu filmów dokumentalnych na świecie - IDFA w Amsterdamie. Film będzie miał swoją polską premierę podczas jubileuszowej, 20. edycji Millennium Docs Against Gravity w maju 2023 roku.

Ten piękny i intymny portret artystki, kręcony przez 13 lat, ma szansę stać się jednym z najważniejszych filmów tego roku, do czego znacząco przyczyniła się wczorajsza nagroda. Reżyserka filmu, Lea Glob, jest znana polskiej publiczności - była laureatką nagrody Fiction/Non-Fiction na MDAG w 2016 roku. Za polsko-duńsko-francuską koprodukcję odpowiada HBO Max (przy projekcie pracowała Hanka Kastelicová), polskim koproducentem jest Małgorzata Staroń (Staron FILM).

 


Duńska reżyserka Lea Glob spotkała po raz pierwszy Apolonię Sokol w 2009 roku. Artystka wyrosła z undergroundowej sceny teatralnej w Paryżu, prowadząc życie charakterystyczne dla tamtejszej bohemy, równocześnie starając się przebić w świecie sztuki. Na przestrzeni kolejnych lat reżyserka powracała co jakiś czas do kontaktu z bohaterką, budując z nią niezwykłą więź. Apolonia przez długi czas starała się znaleźć swoje miejsce w świecie sztuki, chociaż to zadanie okazało się trudne, a jej droga do sukcesu nie była prosta. Musiała zmierzyć się między innymi z nierównym traktowaniem kobiet i mężczyzn, co dotknęło także Oksanę Schacko, jedną z założycielek feministycznej grupy Femen, z którą Apolonia przyjaźniła się i mieszkała przez wiele lat. Czy w końcu bohatera zyskała zasłużone uznanie?

 

Wojciech Diduszko, programer i Dyrektor Konkursu Polskiego na MDAG, wspomina światową premierę filmu: „Projekcja Apolonii, Apolonii w wypełnionej po brzegi sali legendarnego kina Tuschinski w Amsterdamie zostanie na długo w naszej pamięci. Długo trwające brawa i okrzyki zachwytu, entuzjastyczne przyjęcie charyzmatycznej bohaterki - od początku wiedzieliśmy, że ten film jest jednym z faworytów IDFA - największego festiwalu filmów dokumentalnych na świecie. Cieszymy się, że jury podzieliło zachwyt publiczności. Majowa premiera na Millennium Docs Against Gravity będzie dużym wydarzeniem, a Apolonia Sokol bez wątpienia jedną z gwiazd festiwalu”.

 

Jubileuszowa 20. edycja Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 12-21 maja 2023 roku w kinach w ośmiu polskich miastach - Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy i Lublinie oraz online - od 23 maja do 4 czerwca na TUTAJ.
MR
MDAG
Ostatnia aktualizacja:  21.11.2022
Zobacz również
Polska Światłoczuła w trasie z filmem „Żużel”
„Harda” nagrodzona w Zakopanem
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll