Ten piękny i intymny portret artystki, kręcony przez 13 lat, ma szansę stać się jednym z najważniejszych filmów tego roku, do czego znacząco przyczyniła się wczorajsza nagroda. Reżyserka filmu, Lea Glob, jest znana polskiej publiczności - była laureatką nagrody Fiction/Non-Fiction na MDAG w 2016 roku. Za polsko-duńsko-francuską koprodukcję odpowiada HBO Max (przy projekcie pracowała Hanka Kastelicová), polskim koproducentem jest Małgorzata Staroń (Staron FILM).
Duńska reżyserka Lea Glob spotkała po raz pierwszy Apolonię Sokol w 2009 roku. Artystka wyrosła z undergroundowej sceny teatralnej w Paryżu, prowadząc życie charakterystyczne dla tamtejszej bohemy, równocześnie starając się przebić w świecie sztuki. Na przestrzeni kolejnych lat reżyserka powracała co jakiś czas do kontaktu z bohaterką, budując z nią niezwykłą więź. Apolonia przez długi czas starała się znaleźć swoje miejsce w świecie sztuki, chociaż to zadanie okazało się trudne, a jej droga do sukcesu nie była prosta. Musiała zmierzyć się między innymi z nierównym traktowaniem kobiet i mężczyzn, co dotknęło także Oksanę Schacko, jedną z założycielek feministycznej grupy Femen, z którą Apolonia przyjaźniła się i mieszkała przez wiele lat. Czy w końcu bohatera zyskała zasłużone uznanie?
Wojciech Diduszko, programer i Dyrektor Konkursu Polskiego na MDAG, wspomina światową premierę filmu: „Projekcja Apolonii, Apolonii w wypełnionej po brzegi sali legendarnego kina Tuschinski w Amsterdamie zostanie na długo w naszej pamięci. Długo trwające brawa i okrzyki zachwytu, entuzjastyczne przyjęcie charyzmatycznej bohaterki - od początku wiedzieliśmy, że ten film jest jednym z faworytów IDFA - największego festiwalu filmów dokumentalnych na świecie. Cieszymy się, że jury podzieliło zachwyt publiczności. Majowa premiera na Millennium Docs Against Gravity będzie dużym wydarzeniem, a Apolonia Sokol bez wątpienia jedną z gwiazd festiwalu”.