PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Z dwiema nagrodami wraca z 32. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cottbus film Damiana Kocura „Chleb i sól”. Debiut ze Studia Munka SFP otrzymał Nagrodę Specjalną za najlepszą reżyserię oraz Nagrodę Dialog przyznawaną filmom budującym pomosty między kulturami. Polscy widzowie zobaczą film w kinach już 27 stycznia.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cottbus to jedna z wiodących imprez poświęconych kinu Europy Środkowo-Wschodniej. Skupia się na prezentacji pełno- i krótkometrażowych filmów fabularnych z byłych państw socjalistycznych, w tym krajów postsowieckich oraz sąsiadujących z nimi gospodarczo i kulturowo - Finlandii, Grecji i Turcji.

 


Startując w tegorocznym Konkursie Głównym Festiwalu w położonym na terenie wschodnich Niemiec Cottbus, "Chleb i sól" wzbudził ogromne zainteresowanie, jako film który oddaje doskonale znany mieszkańcom dawnego NRD klimat socjalistycznych blokowisk, gdzie dziś rodzą się frustracja, lęk wobec obcych i przemoc. - „Chleb i Sól” rzuca światło na to, jak Polska stała się prawicowym, ksenofobicznym, rządzonym przez PiS krajem – pisał recenzent lokalnej gazety Lausitzer Rundschau. 

 

Zachwyt dziennikarzy i widzów podczas gali zakończenia podzieliło międzynarodowe Jury, które uhonorowało Damiana Kocura Nagrodą Specjalną za najlepszą reżyserię - jednym z dwóch najważniejszych wyróżnień festiwalu. - Damian Kocur z wdziękiem pokazuje codzienność i złożoność życia młodych ludzi we współczesnym świecie – napisali Jurorzy w uzasadnieniu werdyktu.

 

W ręce twórcy „Chleba i soli” powędrowała też pozaregulaminowa Nagroda Dialog przyznawana filmom budującym pomosty między kulturami i narodami. - Ten film pokazuje jak pod lupą, co się dzieje, gdy komunikacja zawodzi.   

 

Nagrody w Cottbus to już kolejne wyróżnienia dla produkcji Studia Munka SFP. Debiut Damiana Kocura od zakończenia 79. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, gdzie uhonorowano go Nagrodą Specjalną w prestiżowym Konkursie Orizzonti, święci sukcesy na kolejnych imprezach w Polsce i na świecie. "Chleb i sól" zdobył dotąd Nagrodę za Reżyserię na 59. Festiwalu Filmowym „Złota Pomarańcza” w tureckiej Antalyi, trzy wyróżnienia na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (Nagrodę Dziennikarzy, Nagrodę Jury Młodych oraz Don Kichota – statuetkę Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych) oraz Nagrodę Publiczności na 16. All About Freedom Festival w Gdańsku.

 

Obecnie "Chleb i sól" prezentowany jest w konkursach międzynarodowych festiwali w Sztokholmie i Gijon, a za kilka dni będzie miał swoją arabską premierę na Festiwalu Filmowym w Kairze.

Znana jest już data premiery filmu. "Chleb i sól" wejdzie do kin 27 stycznia 2023 roku. Dystrybutorem filmu jest firma Kino Świat.

 

"Chleb i sól" powstał w Studio Munka SFP w ramach programu Sześćdziesiąt Minut realizowanego przy finansowym wsparciu CANAL+ Polska i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Producentami filmu są Jerzy Kapuściński, Ewa Jastrzębska i Jacek Bromski. Koproducenci to Instytucja Filmowa Silesia Film oraz Kivi Sp. z o.o, King House Michał Sadowski i Exa Studio. Film otrzymał także wsparcie Gminy Strzelce Opolskie.

 

Międzynarodowym agentem sprzedaży filmu "Chleb i sól" jest firma IKH Pictures Promotion.

 

 

MR
Studio Munka-SFP
Ostatnia aktualizacja:  14.11.2022
Zobacz również
EnergaCAMERIMAGE 2022: Jerzy Skolimowski z nagrodą za osiągnięcia życia
Znamy zwycięzców 13. American Film Festival we Wrocławiu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll