PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
11 listopada 2022 roku Stowarzyszenie Kin Studyjnych we współpracy z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zaprasza do świętowania Dnia Kina Polskiego z najlepszymi filmami tegorocznej 47. edycji festiwalu.
Ideą projektu jest promocja dobrego kina polskiego, które mówi ciekawie i zajmująco, zwłaszcza w tym szczególnym dniu, i jak najszersze zaprezentowanie w kinach studyjnych propozycji programowej złożonej z tytułów nagrodzonych na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Prezeska Stowarzyszenia Kin Studyjnych Marlena Gabryszewska przypomina, że Dzień Kina Polskiego to inicjatywa już z kilkuletnią tradycją. Już w  2018 roku z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości a jednocześnie – 110 lat od powstania pierwszego polskiego filmu fabularnego.  – W tym roku postanowiliśmy połączyć siły z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, aby Święto Niepodległości uczcić pokazami rodzimego kina w najlepszym wydaniu.  Dzięki temu widzowie w całej Polsce będą mieli okazję przedpremierowo obejrzeć filmy nagrodzone na tegorocznym festiwalu. Po pandemii polskie filmy wciąż walczą o publiczność, a kina studyjne chcą je w tym wspierać. W naszej akcji bierze udział ponad 80 kin! – mówi  Marlena Gabryszewska.
 

Wśród wybranych tytułów znalazły się filmy z Konkursu Głównego (w tym laureaci FPFF), jak „The Silent Twins” Agnieszki Smoczyńskiej, „Orzeł. Ostatni patrol” Jacka Bławuta, „Kobieta na dachu” Anny Jadowskiej, „Iluzja” Marty Minorowicz”, „Śubuk”” Jacka Lusińskiego, „Wesele” Wojtka Smarzowskiego, „Johnny” Daniela Jaroszka, „Apokavixa” Xawerego Żuławskiego. Konkurs mikrobudżetów reprezentują „Słoń” Kamila Krawczyka, „Obudź się” Filipa Dzierżawskiego i „Matecznik” Grzegorza Mołdy. Jak widać, część pokazów ma charakter przedpremierowy.

W przedsięwzięciu wzięli udział tacy dystrybutorzy, jak: Aurora Films, Galapagos Films, Gutek Film, Kino Świat, M2 Films, Next Film, Tonagriro Realeasing. Wśród dziesiątek kin zaangażowanych w projekt znalazły się placówki zarówno z wielkich i średnich miast jak i niewielkich miasteczek.

Więcej informacji na stronach Stowarzyszenia Kin Studyjnych oraz FPFF w Gdyni.





Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny / SKS / FPFF
Ostatnia aktualizacja:  16.11.2022
Zobacz również
"Niebezpieczni dżentelmeni: pierwsza zapowiedź wideo
Under Ski Tower: nowa firma produkcyjna
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll