PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W Kinie Kultura zakończył się zorganizowany przez SFP przegląd Polskie Kino Młodego Widza. W programie były pokazy najgłośniejszych filmów dla dzieci i młodzieży, animacje spotkania z twórcami, warsztat i quizy z nagrodami. W wydarzeniu uczestniczyło w sumie 974 młodych widzów. Ogólnopolski przegląd zakończy się w Jeleniej Górze i Kielcach.
Andrzej Grabowski wziął udział w spotkaniu z dziećmi pierwszego dnia przeglądu. Aktor odpowiadał na pytanie o rolę dziadka w filmie "Za duży na bajki". Dzieci pytały go o to, jak długo zajmuje mu przygotowanie do grania w filmie, co sprawia mu największą satysfakcję oraz czy stresuje się przed publicznym występem. Uczniowie w interesujący sposób zinterpretowali tytuł filmu, mówiąc o tym, że nie można nic przed dziećmi ukrywać, a dorośli powinni być z nimi szczerzy.

fot. Borys Skrzyński/SFP

Historia ukazana w filmie "Za duży na bajki" opowiedziana jest językiem współczesnych dzieci. Bohaterowie walczą o uczestnictwo w wielkim turnieju gamingowym, ale nie mniej ważne okazują się relacje, przyjaźń i miłość. W rolach głównych występują dziecięce odkrycia aktorskie: Maciej Karaś, Patryk Siemek i Amelia Fijałkowska, a partnerują im Karolina Gruszka, Dorota Kolak oraz właśnie Andrzej Grabowski.

fot. Borys Skrzyński/SFP 

Emocji nie brakowało także podczas trzech warsztatów z filmu rysunkowego prowadzonych przez Romana Barana ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Animator zabrał dzieci ze szkół podstawowych (klasy I-VI) w pełną zakrętów podróż po świecie filmu rysunkowego. W atrakcyjny sposób przypomniał słynne animacje studia takie jak: "Bolek i Lolek", "Reksio", "Kuba i Śruba", "Między nami bocianami", cykl o "Baltazarze Gąbce". Opowiadał też o funkcji scenariusza i scenopisu w animacji; wyjaśnił też na czym właściwie polega proces animowania postaci i rekonstrukcji cyfrowej kultowych kreskówek.

fot. Borys Skrzyński/SFP

Znakomitą gościnią była także Katarzyna Kwiatkowska, czyli filmowa wiedźma i psycholożka z "Dnia czekolady" Kristoffera Rusa. Aktorka odpowiedziała na liczne prośby o rzucenie zaklęcia albo uroku. Opowiedziała też o swojej roli i odniosła się do pytań o zawód aktorki. Na końcu nie mogło zabraknąć tradycyjnych "selfiaczków" i zdjęć grupowych.

W programie Polskie Kino Młodego Widza w Warszawie pokazano najciekawsze animacje, filmy krótkometrażowe i pełnometrażowe oraz warsztaty. Dla grupy przedszkolnej zaprezentowany został odcinek pilotażowy „Tęsknoty” (seria: „Wielka Księga Uczuć”) w reżyserii Wioli Sowy; odcinek pilotażowy „Królewicza” (seria: „Maleńkie Królestwo Aurelki") w reżyserii Marty Stróżyckiej i „Warszawska Syrenka” (seria: „Baśnie i bajki polskie”) w reżyserii Pawła Czarzastego.

Pełny program wydarzenia znajduje się TUTAJ. 

Pomysłodawcą wydarzenia jest Koło Realizatorów Filmów dla Dzieci i Młodzieży SFP. Program został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Honorowym Patronem programu jest UNICEF Polska – organizacja humanitarna działająca na rzecz dzieci. Partnerami są Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni, Alexander, dr Irena Eris, Polsko-Brytyjska Fundacja Filmów Młodego Widza, Harper Collins Polska i Harper Kids.
MR/LK
SFP
Ostatnia aktualizacja:  28.10.2022
Zobacz również
Nie żyje Marcin Giżycki
Znamy skład Konkursu Głównego EnergaCAMERIMAGE 2022
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll