PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  9.10.2022
Trwa dobra passa filmu „Chleb i sól”. Jego twórca Damian Kocur uhonorowany został statuetką dla Najlepszego reżysera w Międzynarodowym konkursie 59. Festiwalu Filmowego „Złota Pomarańcza” w tureckiej Antalyi.

Pokaz na jednym dwóch najważniejszych festiwali filmowych w Turcji był dla debiutu ze Studia Munka SFP kolejną okazją do konfrontacji z międzynarodową publicznością. W Jury 59. Festiwalu Filmowego „Złota Pomarańcza” zasiedli: francuski aktor Jean-Marc Barr, rumuńska gwiazda kina Anamaria Marinca, kurator festiwali, współpracownik Berlinale oraz Tallinn Black Nights Film Festival Nikolaj Nikitin, wieloletni dyrektor artystyczny festiwali w Cannes i Locarno Olivier Père oraz islandzki reżyser, twórca filmu „Lamb” Valdimar Jóhannsson.

To właśnie to gremium zdecydowało o przyznaniu Nagrody dla Najlepszego reżysera Damianowi Kocurowi podkreślając w werdykcie autorską drogę artystyczną, którą kroczy twórca „Chleba i soli”. Damian Kocur niestety nie mógł być obecny w Antalyi. Nagrodę w jego imieniu odebrał dziennikarz filmowy Artur Zaborski, który ze sceny odczytał podziękowania od reżysera będącego wielkim fanem kina tureckiego od dawna stanowiącego dla niego źródło inspiracji.

Artur Zaborski ze statuetką, fot. A. Zaborski

  Nagroda w Antalyi to kolejne międzynarodowe wyróżnienie dla produkcji Studia Munka SFP. Z początkiem września 2022 roku. "Chleb i sól" miał swoją światową premierę na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie uhonorowano go Nagrodą Specjalną w prestiżowym Konkursie Orizzonti. Film Damiana Kocura prezentowany był również w Konkursie Głównym 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie zdobył Nagrodę Dziennikarzy, Nagrodę Jury Młodych oraz Don Kichota – statuetkę Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych.

"Chleb i sól" powstał w Studio Munka SFP w ramach programu Sześćdziesiąt Minut realizowanego przy finansowym wsparciu CANAL+ Polska i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Producentami filmu są Jacek Bromski, Jerzy Kapuściński i Ewa Jastrzębska. Koproducenci to Instytucja Filmowa Silesia Film oraz Kivi Sp. z o.o, King House Michał Sadowski i Exa Studio. Film otrzymał także wsparcie Gminy Strzelce Opolskie.

Międzynarodowym agentem sprzedaży filmu "Chleb i sól" jest firma IKH Pictures Promotion.

WRÓB
SFP
Ostatnia aktualizacja:  9.10.2022
Zobacz również
11. JachtFilm, czyli filmowa uczta dla miłośników żeglarstwa
Kto wygrał WAMA Film Festival?
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll