PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Nagradzany obraz Damiana Kocura „Chleb i sól” powalczy o nagrody w konkursie 16. All About Freedom Festival. Produkcja Studia Munka SFP to jedyny reprezentant Polski i zaledwie jedna z dwóch fabuł wśród pięciu tytułów zakwalifikowanych do festiwalowego konkursu.

Organizowany przez Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku All About Freedom Festival to impreza, której przyświeca idea poszukiwania sensu wolności. - Wolność wymaga myślenia i uważności. Filmy tegorocznej edycji All About Freedom Festival pokazują, jak łatwo stać się wrogiem. Ale też oprawcą. I nawet, jeśli wydaje nam się, że wszystko jest w najlepszym porządku, to jeśli coś przeoczymy, nawet drobne sygnały ostrzegawcze – katastrofa jest nieunikniona. A co będzie po niej? I czy w ogóle coś będzie? - piszą organizatorzy w towarzyszącym Festiwalowi katalogu.

 

Do udziału w tegorocznym konkursie AAFF zaprosili pięć tytułów, w tym "Chleb i sól" - jako jedynego reprezentanta polskiej kinematografii. - Damian Kocur podejmuje temat tolerancji i relacji międzyludzkich. Jego bohater przygląda się narastającemu napięciu w rodzinnym mieście i agresji w stosunku do emigrantów prowadzących tamtejszy bar. On, artysta, wydaje się być uodporniony na słowne zaczepki kolegów, których jest świadkiem. A jednak. Mechanizmy psychologii społecznej są nieubłagane. Widzimy, jak Tymek powoli zaczyna się ślizgać po równi pochyłej – mówi Artur Liebhart, kurator programu filmowego AAFF.

 

O Nagrodę Prezydent Miasta Gdańska film Damiana Kocura rywalizował będzie z rumuńskim „Prześwietleniem” Cristiana Mungiu oraz dokumentami: chińskim „Sekretnym alfabetem” w reż. Violet Du Feng i Qing Zhao, ukraińskim „Klondike” Maryny Er Gorbach i litewskim „Mariupolis 2” Mantasa Kvedaravičiusa. Obrazy oceni Jury, w którym zasiądą krytyk filmowy Błażej Hrapowicz, reżyserka i scenarzystka Anna Jadowska oraz dr hab. Małgorzata Jankowska z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Laureata poznamy w ostatni festiwalowy wieczór - 15 października. Tego dnia wręczona zostanie również Nagroda Publiczności.

 

"Chleb i sól" powstał w Studio Munka SFP w ramach programu Sześćdziesiąt Minut realizowanego przy wsparciu CANAL+ Polska i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Producentami filmu są Jacek Bromski, Jerzy Kapuściński i Ewa Jastrzębska. Koproducenci to Instytucja Filmowa Silesia Film oraz Kivi Sp. z o.o, King House Michał Sadowski i Exa Studio. Film otrzymał wsparcie Gminy Strzelce Opolskie.

 

Film Damiana Kocura miał swoją światową premierę na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie wyróżniono go Nagrodą Specjalną w prestiżowym Konkursie Orizzonti. Produkcja Studia Munka SFP rywalizowała również o nagrody w Konkursie Głównym 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie uhonorowano ją Nagrodą Dziennikarzy, Nagrodą Jury Młodych oraz Don Kichotem – statuetką Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych.

 

16. edycja All About Freedom Festival potrwa od 8 do 15 października. Festiwalowy pokaz „Chleba i soli” zaplanowano w niedzielę, 9 października o godz. 17.00. Po pokazie odbędzie się spotkanie z reżyserem filmu Damianem Kocurem.

MR
Studio Munka-SFP
Ostatnia aktualizacja:  7.10.2022
Zobacz również
9. Kino Dzieci już na platformie online
Na krótko po Gdyni. Filmy Studia Munka w kinie Praha
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll