PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  19.09.2022
Ilona Kuśmierska - Kocyłak, aktorka, wieloletnia członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich, zmarła 18 września 2022 roku. Miała 74 lata.
Ilona Kuśmierska - Kocyłak urodziła się 16 czerwca 1948 roku w Czeladzi. W 1970 roku ukończyła studia na Wydziale Aktorskim PWST w Warszawie. Na studiach poznała swojego męża, Ireneusza Kocyłaka - aktora teatralny i poetę. Ilona Kuśmierska aktorką została przez szczęśliwe zrządzenie losu. W wieku szesnastu lat trafiła do obsady filmu "Lenin w Polsce". - Realizatorzy znaleźli mnie w X Liceum Ogólnokształcącym w Katowicach. Kandydatkę na młodą góralkę wybierano z ponad sześciuset dziewcząt. Jak zobaczyłam na castingu Basię Brylską, śliczną, z czarnymi włosami i doczepionym ogromnym, czarnym warkoczem, to pomyślałam sobie: Co ja tu robię?! Ona taka piękna i już znana, a ja? - wspominała swój debiut aktorski w wywiadzie dla "Kuriera Lubelskiego".

Wystąpiła w wielu spektaklach telewizyjnych, serialach, m. in. w "Nocach i dniach" w reżyserii Jerzego Antczaka oraz w filmach fabularnych. Popularność przyniosła jej rola Jadźki Kargulówny, córki jednego z głównych bohaterów w obrazie "Sami swoi" Sylwestra Chęcińskiego oraz w jego kontynuacjach. - Miałam osiemnaście lat i zakończyłam pierwszy rok studiów w warszawskiej PWST, kiedy zaproszono mnie na casting do filmu "I było święto". To roboczy tytuł "Samych swoich". Pojechałam do Wrocławia do wytwórni. Nawet nie byłam spięta, bo nie miałam żadnej nadziei na tę rolę. Były wakacje i rodzice zabrali mnie na Węgry. Pewnego dnia na moście w Budapeszcie spotkał mnie kolega i mówi: słuchaj, ciebie przez radio szukają, dzwoń od wytwórni wrocławskiej. Okazało się, że dostałam rolę Jadźki, córki Kargula – wspominała aktorka. Po udziale w kontynuacjach "Samych swoich" coraz rzadziej przyjmowała role filmowe. Jej ostatnim ekranowym występem była rola w serialu "Przybłęda" w reżyserii Włodzimierza Haupego.

Ilona Kuśmierska - Kocyłak była nie tylko aktorką filmową, ale i teatralną. Występowała w teatrach warszawskich: Ziemi Mazowieckiej (1970-77), Buffo (1977), Syrena (1977-79), Komedia (1983-90), Północnym (1990-91). Swoich sił również próbowała w dubbingu. Swojego głosu użyczyła postaciom w takich filmach jak: "Flintstonowie", "Przygody Myszki Miki i Kaczora Donalda", "Kacze opowieści", "Tom i Jerry". - Lata 70. to były złote lata dubbingu. (...) Wygrałam casting na Minnie, narzeczoną Myszki Mickey. Mój głos jest w pierwszych filmach Disneya. Grałam też jednego z siostrzeńców Kaczora Donalda, tego zielonego, Zyzia. Hyzio, czerwony, to była Joanna Wizmur, niebieski Dyzio - Miriam Aleksandrowicz, córka Zofii. W końcu wszystkie trzy stałyśmy się reżyserami dubbingu - wspominała. Odpowiadała za reżyserię dubbingu w bajkach: "Scooby Doo", "Królik Bugs", "Laboratorium Dextera" i wielu innych. W roku 2002 otrzymała nagrodę "Kryształowego Granta" na Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu.
gw
SFP
Ostatnia aktualizacja:  19.09.2022
Zobacz również
fot. SFP
Nadchodzi Kino Dzieci Industry
Feliks Falk w Alei Gwiazd w Łodzi
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll