PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  12.09.2022
Nagrodzony w zeszłym tygodniu na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji debiut Damiana Kocura „Chleb i sól” oraz trzy krótkometrażowe produkcje fabularne Studia Munka SFP powalczą o nagrody podczas startującego właśnie 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W jego trakcie rozstrzygnięty zostanie również konkurs na scenariusz filmu inspirowanego „Pociągiem” Jerzego Kawalerowicza.

Wyróżniony Nagrodą Specjalną weneckiego Jury w konkursie Orizzonti pełnometrażowy debiut Damiana Kocura Chleb i sól” będzie miał w Gdyni swoją polską premierę. Po pokazach na Biennale krytycy ocenili film jako niezwykle przenikliwe i dojrzałe kino. Uroczysty seans produkcji Studia Munka SFP w Teatrze Muzycznym w Gdyni i konfrontacja z polską widownią zapowiada się jako jedno z ważniejszych wydarzeń tegorocznej Gdyni.

 

Film Damiana Kocura znalazł się w gronie 20 tytułów, które powalczą o Złote Lwy - główną nagrodę Festiwalu. To jeden z sześciu debiutanckich obrazów zaproszonych do Konkursu Głównego 47. FPFF. „Chleb i sól” to historia Tymka - młodego pianisty, studenta Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego, który wraca na wakacje do swojej rodzinnej miejscowości, gdzie czekają na niego matka, młodszy brat i kumple z osiedla. Tymek staje się świadkiem nakręcającej się spirali napięć między swoimi kolegami, a arabskimi pracownikami nowo otwartego baru z kebabem. Film zainspirowany został prawdziwymi wydarzeniami, a w ekranowych bohaterów wcielili się naturszczycy. Główne role zagrali bracia Tymoteusz i Jacek Bies. Gdyńska premiera filmu będzie miała miejsce w czwartek, 15 września o godz. 18.00 w Teatrze Muzycznym.

 

„Chleb i sól” powstał w Studio Munka SFP w ramach programu Sześćdziesiąt Minut realizowanego ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich przy wsparciu CANAL+ Polska i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Za produkcję odpowiadali Jerzy Kapuściński i Ewa Jastrzębska. Koproducentami filmu są Silesia Film oraz Kivi Sp. z o.o, King House Michał Sadowski i Exa Studio. Film otrzymał wsparcie Gminy Strzelce Opolskie, gdzie realizowane były jego zdjęcia.

 

Natomiast w Konkursie Filmów Krótkometrażowych 47. FPFF w Gdyni o nagrody powalczą trzy filmy Studia Munka SFP powstałe ramach programu Trzydzieści Minut realizowanego we współpracy z TVN i CANAL+ Polska, i wspieranego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Premierę w Gdyni miał będzie „Wróbel” Marcina Janosa Krawczyka (prod. Studio Munka SFP, TVN, prod. wykonawcza Janos Film Production, współfinansowanie Podkarpacki Fundusz Filmowy) - historia dobiegającego pięćdziesiątki mężczyzny z Podkarpacia (w tej roli Dariusz Toczek), w którego życie pewnego dnia nieoczekiwanie wkracza ekipa warszawskich filmowców proponując mu udział w powstającym serialu. 

 

Gdyńska publiczność będzie miała okazję zobaczyć także nagradzaną „Victorię” w reżyserii Karoliny Porcari (prod. Studio Munka SFP, TVN, prod. wykonawcza Mizar Films, koprodukcja All For Movies) - zrealizowaną z udziałem Katarzyny Figury, Piotra Cyrwusa i Małgorzaty Bogdańskiej historię dojrzałej kobiety, która niespodziewanie odkrywa sekrety własnej seksualności.

 

Ostatni z konkursowych tytułów to film Jakuba Radeja „Followers. Odpalaj lajwa” (prod. Studio Munka SFP, TVN, CANAL+ Polska, prod. wykonawcza Mizar Films, koprodukcja All For Movies) - wyrazista opowieść o świecie współczesnych nastolatków żyjących pod nieustanną presją sukcesu i atencji, dla zdobycia których gotowi są poświęcić swoją przyszłość.

 

W trakcie Festiwalu w Gdyni rozstrzygnięty zostanie konkurs na scenariusz filmu krótkometrażowego inspirowanego „Pociągiem” Jerzego Kawalerowicza organizowany przez Studio Munka SFP i Stowarzyszenie Filmowców Polskich przy współpracy z TVN, Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi i Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. Twórczość wybitnego reżysera, twórcy legandarnego Zespołu Filmowego Kadr i pierwszego prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich zainspirowała młodych filmowców, którzy zgłosili 48 scenariuszy. Nazwiska trójki laureatów poznamy 16 września podczas Młodej Gali FPFF w Gdyni. Zwycięzca, oprócz nagrody finansowej otrzyma możliwość realizacji filmu w Studiu Munka SFP.

 

W programie pozakonkursowej sekcji Filmy z Gdyni zaprezentowany zostanie natomiast dokument absolwenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej Macieja Millera  „Opowiedz mi o mnie” (prod. Studio Munka SFP, prod. wykonawcza Maj Film Produkcja Filmowa, współfinansowanie Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy, Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie). Reżyser filmu oddaje na ekranie głos Magdzie, która, porzucona po urodzeniu w szpitalu, po latach próbuje nawiązać relację z biologiczną matką.

47. edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w dniach 12 – 17 września br.

MR
Studio Munka-SFP
Ostatnia aktualizacja:  12.09.2022
Zobacz również
fot. Studio Munka-SFP
Serwis Chomikuj.pl uznany za bezpośredniego naruszyciela praw autorskich
Konkurs SFP dla dzieci na plakat filmowy!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll