PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
A oto przegląd najciekawszych wydarzeń towarzyszących 47. FPFF
Badanie „Profil uczestnika festiwalu filmowego” odbędzie się podczas 47. FPFF w Gdyni i jest kontynuacją badań prowadzonych w latach 2018–2019. Organizatorami przedsięwzięcia są Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni oraz Wydział Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM w Poznaniu. Projekt uzyskał wsparcie PISF. Kolejne badanie prowadzone jest w okresie postpandemii, kiedy życie festiwalowe odbywa się bez żadnych ograniczeń i kiedy znów możemy mówić o pełnej reprezentatywności badań.

Poprzez badania sondażowe zbadamy wpływ festiwalu filmowego na rozwój lokalny, określimy profil uczestnika i turysty eventowego (festiwalowego), krzyżowanie się jego preferencji kulturalnych, stosunek do nowych mediów i nowych sposobów uczestnictwa w kulturze, zmieniające się kanały komunikacji marketingu dóbr i usług kultury.

Tegoroczna edycja Strefy Rekonstrukcji TVP podczas 47. FPFF w Gdyni to nie tylko prezentacja odrestaurowanej klasyki polskiej kinematografii, ale również możliwość zapoznania się z efektami projektu „Digitalizacja Regionalnego Dziedzictwa Telewizyjnego i Filmowego z Archiwum TVP S.A.”. Celem projektu była ochrona przed degradacją i ocalenie od zapomnienia zarejestrowanych na taśmach filmowych materiałów z archiwów Regionalnych Ośrodków Telewizji Polskiej. Zapraszamy do Strefy Rekonstrukcji na Placu Grunwaldzkim. Codziennie odbywać się będą:
– warsztaty „Na czym polega proces rekonstrukcji cyfrowej materiałów audiowizualnych”;
– pokazy zdigitalizowanych i zrekonstruowanych reportaży i dokumentów TVP o tematyce filmowej;
– wieczorne projekcje cyklu „Dekalog” w reż. Krzysztofa Kieślowskiego i filmu „Śmierć jak kromka chleba” w reż. Kazimierza Kutza.

W ramach tegorocznej współpracy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych z Krakowskim Festiwalem Filmowym zapraszamy na pokaz filmu „Syndrom Hamleta”, reżyseria: Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski.„Być albo nie być” – w warunkach wojennych te słowa nabierają zupełnie nowych odcieni. Kilka miesięcy przed rosyjską inwazją na Ukrainę grupa młodych ludzi przygotowuje spektakl, w którym Szekspir przemówi językiem ich własnych wątpliwości, lęków i marzeń.  

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to od wielu lat wydarzenie kulturalne przyjazne osobom z niepełnosprawnościami. Jak co roku dwa filmy z Konkursu Głównego są prezentowane z wykorzystaniem technik umożliwiających ich odbiór przez osoby niewidome i słabowidzące oraz osoby głuche i niedosłyszące. W tym roku w ramach pokazów z audiodeskrypcją oraz z napisami dla niesłyszących widzowie zobaczą IO w reżyserii Jerzego Skolimowskiego oraz Strzępy w reżyserii Beaty Dzianowicz.

Gala najważniejszego festiwalu polskiego kina, na scenie właśnie wręczane są Złote Lwy, a co dzieje się w tym momencie w kulisach Teatru Muzycznego w Gdyni? Wystawę fotografii Anny Rezulak, która jako jedyna fotoreporterka dokumentuje backstage wielkiego finału Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, można oglądać podczas Festiwalu w foyer Nowej Sceny w Teatrze Muzycznym.

Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej zostaną wręczone na FPFF w Gdyni już po raz czternasty. Są to szczególne wyróżnienia w branży filmowej, doceniające pracę osób i instytucji niezwiązanych z produkcją filmów. Nagradzane są osiągnięcia wspierające rozwój polskiej kinematografii, promujące jej dorobek i ułatwiające społeczeństwu dostęp do polskiej twórczości filmowej. Nagrody przyznane zostaną w siedmiu kategoriach: Animacja kultury filmowej, Innowacja lub rozwiązanie technologiczne, Krytyka filmowa, Książka o tematyce filmowej, Dystrybucja polskiego filmu, Debiut roku i Plakat filmowy.

Fot. archiwum FPFF

  Na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się aż 11 spotkań wokół książek! Zapraszamy na rozmowy z autorami i autorkami oraz redaktorami następujących tytułów:

Paweł Biliński, Kinematograf o sobie. Autotematyzm w polskim filmie fabularnym
, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, 2021
Film polski współcześnie: od głównego nurtu do eksperymentu, red. Marta Giec, Artur Majer, Wydawnictwo Szkoły Filmowej w Łodzi, 2021
Hoffman dokumentalista, WFDiF, 2022
Magda Miśka-Jackowska, Kilar, seria „Małe monografie”, PWM, 2022
Kino w cieniu kryzysu. Studia i szkice o polskiej kinematografii pierwszej połowy lat 80., red. Piotr Kurpiewski, Piotr Zwierzchowski, Wydawnictwo Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, 2022
Anna Michalska, Jakub Wiewiórski, Nakręcone w Łodzi, Muzeum Kinematografii w Łodzi, 2022
Miłosz Stelmach, Przeczucie końca. Modernizm, późność i polskie kino, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, 2020
Agata Tecl-Szubert, W stronę niemożliwego. Zespół Filmowy „Silesia” 1972–1983, Silesia Film, 2022
Michał J. Zabłocki, Kompendium produkcji filmu fabularnego. Ekipa filmowa: przedmiot umowy i zakres obowiązków oraz słownik terminologii. Tom 5, Cineo Publishing, 2022
Piotr Zwierzchowski, Filmowe reprezentacje PZPR, Wydawnictwo Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, 2022
Wojciech Marczewski, Damian Jankowski, Świat przyspiesza, a ja zwalniam, Więź, 2022



WRÓB
FPFF
Ostatnia aktualizacja:  11.09.2022
Zobacz również
Konkurs SFP dla dzieci na plakat filmowy!
47. FPFF. Pokazy specjalne, polonica i filmy z Gdyni
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2025
Scroll