PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
12 września 2022 roku rusza 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. O Złote Lwy walczy rekordowa od lat liczba filmów – aż 20. Do tego konkurs mikrobudżetów, krótkich metraży i liczne imprezy i pokazy towarzyszące.
Komitet Organizacyjny podjął decyzję o zwiększeniu puli konkursowej. Na konferencji prasowej w Warszawie dyrektor PISF Radosław Śmigulski tłumaczył, że wiele polskich filmów znalazło się w selekcji międzynarodowych festiwali, a poziom zgłoszonych tytułów był bardzo wysoki. – Zapraszam państwa, widownię, mam nadzieję, że będzie to najlepszy festiwal w historii – powiedział. – Po trudnych pandemicznych czasach jesteśmy nastawieni na to, żebyśmy wszyscy mogli uczestniczyć w festiwalu w takich warunkach, jak przedtem - mówi Leszek Kopeć. Dyrektor FPFF podkreślił, że w sprzedano ogromną liczbę akredytacji i biletów. Filmy prezentowane będą w 13 salach, w Teatrze Muzycznym, Gdyńskim Centrum Filmowym i w kinie Helios. W hotelu Mercure Gdynia i w Marriottcie będą odbywały się dyskusje i panele.

fot. S. Pultyn

Filmy w Konkursie Głównym oceni jury pod przewodnictwem Jerzego Domaradzkiego, filmy krótkometrażowe – pod przewodnictwem Ewy Puszczyńskiej zaś przewodniczącym jury mikrobudżetów jest Allan Starski. Spośród 20 filmów Konkursu Głównego jest aż 12 premier festiwalowych i aż 15 przed premierą kinową. Filmem otwarcia jest „Orzeł. Ostatni patrol” Jacka Bławuta. Dyrektor artystyczny FPFF Tomasz Kolankiewicz podkreślał także poziom Konkursu Filmów Krótkometrażowych – zgłoszono aż 135 filmów, ostatecznie do konkursu weszło aż 30 tytułów. Do mikrobudżetów – siedem.

Laureatem Platynowych Lwów został Filip Bajon, na uroczystym pokazie zobaczymy „Arię dla atlety”. Mnóstwo ciekawych tytułów obejrzymy w ramach Pokazów Specjalnych i sekcji Polonica. Jedną z najciekawszych sekcji jest Niebyły Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, odbywający się dokładnie 40 lat po tym, kiedy festiwal został zawieszony. To okazja do przypomnienia sobie niezwykłych filmów z lat 80., a pokazom będzie towarzyszyła konferencja naukowa i okolicznościowa publikacja naukowa. Podczas festiwalu po raz kolejny odbędą się także badania profilu uczestnika FPFF,  kierowane przez badaczy z UAM i i PWSFTViT. Tomasz Kolankiewicz podkreśla wielkie znaczenie organizowanej od blisko dwóch dekad przez SFP sekcji Gdynia Dzieciom: jak zawsze, SFP zorganizowało pokazy dla szkół wzbogacone o spotkania z twórcami. W programie znalazło się prawie 50 tytułów: filmów fabularnych, animacji, odcinków seriali. Nowością jest konkurs filmów dla dzieci i młodzieży z ostatnich lat, zorganizowany z okazji Roku Janusza Korczaka. O Złote Lwiątka w tej sekcji będzie rywalizowało pięć tytułów.

W sekcji Czysta Klasyka nie może zabraknąć filmów Jerzego Kawalerowicza w setną rocznicę urodzin pierwszego prezesa SFP. W trakcie Młodej Gali poznamy też zwycięzców organizowanego przez SFP konkursu na scenariusz krótkometrażowego filmu inspirowanego „Pociągiem”.


Filip Bajon i pokaz "Arii dla atlety", materiały FPFF

Przedstawicieli branży ucieszy rozbudowana sekcja industry, w której biorą udział przedstawiciele i przedstawicielki władz SFP, członkinie i członkowie. Jej ukoronowaniem jest sobotnie Forum SFP, najstarsza impreza towarzysząca FPFF. Po Forum SFP odbędzie się uroczyste nadanie nazwy Alei Filmowców Polskich, łączącej Gdyńskie Centrum Filmowe z Teatrem Muzycznym. Do tego promocje książek, wystawy, spotkania, bankiety a także gala nagród PISF.

  Stowarzyszenie Filmowców Polskich, założyciel i współorganizator festiwalu, ma w nim szeroki merytoryczny udział. Zapraszamy na nasze stoisko w Teatrze Muzycznym i szczególnie serdecznie – na sobotnie Forum. W konkursie krótkich metraży startują trzy fabuły ze Studia Munka SFP: nagrodzona Srebrnym Smokiem „Victoria” Karolina Porcari, wstrząsający dramat społeczny „Followers. Odpalaj lajfa” Kuby Radeja oraz absolutna premiera – obyczajowy „Wróbel” Marcina Jonasa Krawczyka. Wielkim wydarzeniem będzie polska premiera pełnometrażowego debiutu ze Studia Munka SFP „Chleb i sól” Damiana Kocura, który właśnie otrzymał nagrodę specjalną sekcji Orizzonti MFF w Wenecji.

Jury 47. FPFF. materiały FPFF

47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 12–17 września 2022 roku.

Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny / FPFF
Ostatnia aktualizacja:  11.09.2022
Zobacz również
47. FPFF. Zapraszamy na Gdynia Industry!
"Chleb i sól" z Nagrodą Specjalną Orizzonti w Wenecji!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll