PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Zrealizowany w Studio Munka SFP „Chleb i sól” Damiana Kocura zdobył Nagrodę Specjalną Jury w konkursie Orizzonti 79. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Osadzona na polskiej prowincji opowieść o rodzeniu się przemocy została doceniona przez międzynarodowe Jury pod przewodnictwem hiszpańskiej reżyserki Isabel Coixet. Zdaniem krytyków debiut polskiego reżysera to przenikliwe i dojrzałe kino.
Gala zakończenia najstarszego festiwalu filmowego na świecie odbyła się 10 września 2022 roku. Premiera filmu odbyła się zaledwie dzień wcześniej.

 
Damian Kocur z nagrodą, zrzut z ekranu

Już pierwsze relacje z premiery filmu prezentowanego w sekcji Orizzonti wskazywały na entuzjastyczne reakcje. „Gorące przyjęcie debiutu fabularnego Damiana Kocura <Chleb i sól> na Festiwalu Filmowym w Wenecji, jedynego polskiego filmu w konkursie w sekcji Orizzonti. W roli głównej Tymoteusz Bies, pianista, laureat wielu prestiżowych nagród w konkursach pianistycznych i kameralnych” – pisała na gorąco „Gazzetta Italia”. „Wielki sukces surowego dramatu z polskiej prowincji na festiwalu w Wenecji. Debiutujący reżyser Damian Kocur po projekcji swego filmu <Chleb i sól> doczekał się długiej owacji i mnóstwa pytań od widowni (…) Wieczorna projekcja zakończyła się w bardzo zaskakujący sposób. Po filmie odbyło się spotkanie z ekipą i obsadą, podczas którego publiczność zadawała masę pytań. Na weneckim festiwalu praktycznie się to nie zdarza i było najlepszym dowodem na to, że film wzbudził wielkie emocje i spotkał się z gorącym przyjęciem” – pisze Przemysław Gulda w portalu wp.pl. Rozmawiał też z reżyserem: - „Mam wrażenie, że ludziom się podobało. Podchodzili i dzielili się swoimi przemyśleniami. Mówili, że zostało w nich coś po tym seansie. A to, wierzę, jest najważniejsze”.

Ekipa filmu "Chleb i sól" przed Q&A, Fot. La Biennale di Venezia - Foto ASAC, ph A.K

- Film zrobił tu bardzo duże wrażenie. Zaskakująca, mocna reakcja widowni, bardzo ciekawe spotkanie. Widzowie pytali o relacje z prawdziwymi wydarzeniami na początku tej historii ale także świat, który pokazuje w filmie. Akcja filmu, osadzona w Strzelcach Opolskich, jest zrozumiała wszędzie. Reżyser tłumaczył, że w sytuacji kryzysu wartości pojawia się kozła ofiarnego. Może być nim każda mniejszość, obcokrajowcy, LGBT – opowiada w rozmowie z naszą redakcją dyrektor artystyczny Studia Munka SFP i producent filmu Jerzy Kapuściński. – Wiele osób zwracało uwagę, że  w prestiżowym konkursie znalazł się tak skromny, niskobudżetowy film. To efekt naszej 15-letniej pracy z debiutantami w Studiu Munka SFP. Wypracowaliśmy model współpracy z młodymi twórcami. Jesteśmy całkowicie niezależni artystycznie.

W swoim debiucie Kocur opowiada historię Tymka (Tymoteusz Bies) - młodego pianisty, studenta Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego, który wraca na wakacje do swojej rodzinnej miejscowości, gdzie czekają na niego matka, młodszy brat (Jacek Bies) i kumple z osiedla. Tymek staje się świadkiem nakręcającej się spirali napięć między swoimi kolegami, a arabskimi pracownikami nowo otwartego baru z kebabem. Spirali, której finał okaże się być tragiczny w skutkach.

Damian Kocur i Jerzy Kapuściński, fot. Michał Hudzikowski

Pierwsze recenzje filmu są znakomite. „Reżyser pokazuje, jak zmieniliśmy społeczeństwo w podwórko osiedlowego osiłka. <Chleb i sól> jest krzykiem niezgody na tę rzeczywistość. Rekonstruując realia blokowisk, Kocur dwukrotnie cytuje <Dzień świra>. Ale tak naprawdę niewiele łączy jego i jego bohaterów z Adasiem Miauczyńskim. Tam upadły inteligent dawno stracił wiarę, że wiedza, kultura i wzajemny szacunek cokolwiek są jeszcze w stanie zmienić” – pisze Krzysztof Kwiatkowski w Onecie. „Debiut Kocura to dojrzałe, przenikliwe kino. Oby Wenecja przywitała go chlebem i solą” – podsumowuje Anna Tatarska. Polska festiwalowa premiera filmu odbędzie się 15 września 2022 roku na FPFF w Gdyni.

Prezentacja przed pokazem, fot. Michał Hudzikowski


  Film "Chleb i sól" powstał w Studio Munka SFP w ramach programu Sześćdziesiąt Minut realizowanego ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich przy wsparciu CANAL+ Polska i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Producentami są: Jacek Bromski, Jerzy Kapuściński i Ewa Jastrzębska.  Koproducentami filmu są Silesia Film oraz Kivi Sp. z o.o, King House Michał Sadowski i Exa Studio. Film otrzymał wsparcie Gminy Strzelce Opolskie. Agentem sprzedaży filmu "Chleb i sól" jest firma IKH Pictures Promotion. Obecność twórców na festiwalu jest możliwa dzięki dotacji z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

79. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji trwał w dniach 31.08 - 10.09 2022.






Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny / SFP
Ostatnia aktualizacja:  11.09.2022
Zobacz również
47. FPFF. Za minutę spotkamy się w Gdyni!
79. MFF w Wenecji: Ekipa "Chleba i soli" na Lido
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll