PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Krótkometrażowe dokumenty Studia Munka SFP, „Kulisy” Ady Smyk i „Lata świetlne” Moniki Proby, zostaną zaprezentowane na festiwalu One Country One Film we Francji. Polska jest w tym roku gościem honorowym imprezy.
Organizowany już po raz czwarty francuski festiwal One Country One Film zgodnie z nazwą stawia na szeroką prezentację światowych kinematografii dając impuls do wzajemnego poznania i wymiany kulturalnej między poszczególnymi krajami. Rokrocznie wybierany jest również kraj mający status gościa honorowego imprezy. W tym roku ten zaszczyt przypadł Polsce, a do festiwalowego programu zaproszono kilkanaście produkcji znad Wisły, w tym dwa krótkometrażowe dokumenty powstałe w Studio Munka SFP - „Kulisy” Ady Smyk i „Lata świetlne” Moniki Proby.

„Kulisy” (prod. wyk. KIKA) to okazja, by wraz z reżyserką oraz autorem zdjęć Tobiaszem Czołpińskim zajrzeć na zaplecze Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie i zobaczyć przygotowania do jednej z najważniejszych premier sezonu. Kamera dokumentuje niewidzialną dla teatralnej publiczności pracę scenografów, kostiumografów i innych osób zaangażowanych w przygotowania widowiska, którego finał odbywa się następnie w blasku reflektorów na scenie.

Mające swoją premierę w czerwcu 2021 roku i nagrodzone na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” za dźwięk „Kulisy” od lutego br. z sukcesami prezentowane są na kolejnych zagranicznych festiwalach. Dokument Ady Smyk widziała już publiczność kultowego amerykańskiego festiwalu SXSW w Austin w Teksasie, prestiżowego Hot Docs w Toronto oraz Festiwalu Ficmonterrey w Meksyku.

Z kolei „Lata świetlne” (prod. wyk. SQUARE Film Studio), po ubiegłorocznych wyróżnieniach zdobywanych na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”, prezentowane były w konkursie festiwalu DOK Leipzig, a w czerwcu br. wyróżnione zostały Grand Prix – Złotym Krzesłem 45. Kortfilmfestivalen w Norwegii. Opowiadana przez Mpnikę Probę historia WItalija – absolwenta prawosławnego seminarium duchownego w Warszawie, który nie czuje się gotowy, by dźwignąć brzemię powołania., nominowana była również do prestiżowej nagrody Doc Alliance wyłanianej przez sieć europejskich festiwali filmów dokumentalnych,. W pierwszy weekend września film otrzymał nagrodę za montaż w konkursie Błysk Oka 8. Festiwalu Filmowego Przeźrocza w Bydgoszczy.

Oba filmy zrealizowane zostały w Studio Munka SFP w ramach programu Pierwszy Dokument finansowanego ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Startujący 9 września festiwal One Country One Film podzielony jest na dwie części odbywające się w miejscowościach Apchat (9-11 września) i Issoire (10-16 października).
LK
Studio Munka SFP
Ostatnia aktualizacja:  9.09.2022
Zobacz również
79. MFF w Wenecji: Ekipa "Chleba i soli" na Lido
"Kardiogram": książka o przemianach obyczajowych w kinie PRL
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll