PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  31.08.2022
Startuje 79. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji. W sekcji Orizzonti pojawią się trzy polskie filmy: wyprodukowany przez Studio Munka-SFP „Chleb i sól” (reż. Damian Kocur) oraz dwie koprodukcje: „Autobiografia” (reż. Makbul Mubarak) i „Blanquita” (reż. Fernando Guzzoni). Festiwal potrwa od 31 sierpnia do 10 września.

W jury sekcjiOrizzonti zasiądą Isabel Coixet (przewodnicząca), Laura Bispuri, Antonio Campos, Sofia Djama i Edouard Waintrop. Jury przyzna nagrody dla najlepszego filmu, najlepszego filmu krótkometrażowego, najlepszego scenariusza, najlepszego reżysera oraz najlepszych aktora i aktorki.


"Chleb i sól" (reżyseria i scenariusz: Damian Kocur)


"Chleb i sól", fot. Studio Munka-SFP


Film jest opowieścią o młodym pianiście, studencie Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego, który wraca na wakacje do rodzinnej miejscowości. Jako że centralnym punktem spotkań lokalnej młodzieży jest nowy bar z kebabem, bohater filmu staje się świadkiem nakręcającej się spirali napięć między swoimi kolegami a pracownikami arabskiego pochodzenia. Film zainspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami i zagrany przez naturszczyków: Tymoteusza Biesa, Jacka Biesa, Dawida Piejko, Nikolę Raczko, Nadima Suleimana i Nadeem Shalave.


Zdjęcia zawdzięczamy Tomaszowi Woźniczce, montaż Alanowi Zejerowi, a scenografię Ewie Mroczkowskiej. Kostiumy stworzyła Zuzanna Kot, dźwięk powstał dzięki Katarzynie Białas i Łukaszowi Kaczmarskiemu. Za produkcję odpowiadają Jacek Bromski, Ewa Jastrzębska i Jerzy Kapuściński (Studio Munka SFP i Canal+ Polska), za koprodukcję Silesia Film, KIVI Rental, King House Michał Sadowski, EXA Studio, a za sprzedaż międzynarodową IKH Pictures Promotion.


„Blanquita” (reżyseria i scenariusz: Fernando Guzzoni)


„Blanquita”, fot. materiały prasowe


Koprodukcja aż pięciu państw – Polski, Chile, Francji, Meksyku i Luksemburga – jest opowieścią o osiemnastoletniej Blance, która mieszka w prowadzonym przez księdza (ojca Manuela) domu dziecka. Kiedy wybucha skandal seksualny z udziałem biznesmenów i czołowych polityków, dziewczyna staje się kluczowym świadkiem w sprawie. Sytuacja okazuje się jednak znacznie bardziej złożona niż wydaje się na początku. 


Za zdjęcia odpowiada Benjamín Echazarreta, za muzykę Chloe Thevenin, a za dźwięk Jose Miguel Enriquez. Film montował Jarosław Kamiński.


 Producentkami po stronie polskiej są Beata Rzeźniczek i Klaudia Śmieja-Rostworowska (Madant). Za dystrybucję w Polsce odpowiada New Europe Film Sales.

 


„Autobiografia” (reżyseria i scenariusz: Makbul Mubarak)


„Autobiografia”, fot. materiały prasowe


Indonezyjsko-polska koprodukcja opowiada o osiemnastoletnim służącym Rakibie, który pracuje w rezydencji emerytowanego wojskowego. Jego pracodawca, po latach współpracy z krwawym reżimem, powraca do rodzinnego miasteczka i startuje w wyborach na burmistrza. Kiedy jego plakat wyborczy zostaje zniszczony, Rakib postanawia wytropić winowajcę. Od tej chwili nie da się już zatrzymać lawiny tragicznych zdarzeń.


Operatorem obrazu był Wojciech Staroń, operatorem kamery – Kacper Gawron. Za oświetlenie odpowiadał Dominik Szczerbowicz, a za prowadzenie ostrości – Piotr Kostarczyk. Polską producentką jest Małgorzata Staroń (Staron-Film) we współpracy z Joanną Tatko, a międzynarodową sprzedażą zajmuje się Alpha Violet.


***


W tegorocznym konkursie głównym rywalizują 23 filmy. Filmy w konkursie głównym oceni jury w składzie: amerykańska aktorka Julianne Moore (przewodnicząca), francuska reżyserka, laureatka ubiegłorocznego Złotego Lwa za "Zdarzyło się" Audrey Diwan, irańska aktorka Leila Hatami, włoski reżyser i scenarzysta Leonardo Di Costanzo, argentyński reżyser, scenarzysta i producent Mariano Cohn, brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia, laureat literackiego Nobla z 2017 r. Kazuo Ishiguro, a także hiszpański reżyser, scenarzysta i producent Rodrigo Sorogoyen.W trakcie festiwalu wręczone zostaną Złote Lwy za całokształt twórczości. Tym razem trafią one do Catherine Deneuve i Paula Schradera.


MR
PISF, MFF w Wenecji
Ostatnia aktualizacja:  31.08.2022
Zobacz również
fot. materialy prasowe
47. FPFF w Gdyni: znamy składy jurorskie
Otwarto nabór na warsztaty kompozycji muzyki filmowej
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll