PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
5 najciekawszych polskich filmów dokumentalnych z Krakowskiego Festiwalu Filmowego trafi na ekrany 10 kin studyjnych. Bilety w cenie 10 zł są już dostępne w sprzedaży.
- Polskie filmy dokumentalne rzadko trafiają do szerokiej dystrybucji - tłumaczy Barbara Orlicz-Szczypuła, Prezeska Krakowskiej Fundacji Filmowej - Wybraliśmy kilka bardzo różnorodnych tytułów z tegorocznego programu. Wśród nich laureaci festiwalowych nagród, ale także filmy wyjątkowo ciepło przyjęte przez publiczność. W niektórych seansach wezmą udział twórcy i bohaterowie filmów, a na swoje ekrany wpuszczą nas nasze ulubione krakowskie i małopolskie kina.

Seanse w ramach przeglądu odbywać się będą od sierpnia do grudnia 2022. Każdego miesiąca na ekrany kin trafi jeden spośród wybranych tytułów. W Krakowie filmy będzie można obejrzeć we wszystkich kinach studyjnych: Kino Pod Baranami, Agrafka, Kika, Paradox, Kijów, Mikro i Sfinks. W Małopolsce - w kinie Tatry w Nowym Targu, w kinie Marzenie w Tarnowie oraz w Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej.

Przegląd zainauguruje wyjątkowy pokaz filmu “Zasada” Michała Bollanda. To opowieść o legendarnym polskim kierowcy, który powraca, by wziąć udział w jednym z najtrudniejszych rajdów samochodowych na świecie - Rajdzie Safari w Kenii. Ekipa filmowa towarzyszy Sobiesławowi Zasadzie podczas przygotowań do imprezy i w trakcie wyścigu po afrykańskich bezdrożach. Malownicze obrazy kenijskiej przyrody przeplatają się z dynamicznymi ujęciami z wnętrza samochodu, hałaśliwy doping kibiców na poboczach miesza się z wykrzykiwanymi przez pilota instrukcjami… Czy naszpikowane elektroniką auto i ogromne doświadczenie pomogą jeszcze raz stanąć na podium rajdowcowi, który mimo niemal stu lat na karku zdaje się nie poddawać upływowi czasu? Seans z udziałem twórców odbędzie się 26 sierpnia w największej sali kina Kijów. W kolejnych dniach, aż do 4 września, film będzie można zobaczyć w pozostałych kinach.

A co czeka widzów w kolejnych miesiącach? Między 23 sierpnia a 2 października będzie można zobaczyć dokument “30 lat wymówek” Armanda Urbaniaka o byłym perkusiście zespołu “Dżem”, pod koniec października (14-23.10) słynny “Syndrom Hamleta” pary polskich dokumentalistów, Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego - o młodym pokoleniu Ukraińców doświadczonych traumą Majdanu i wojny w Donbasie. Film otrzymał na festiwalu szereg nagród w tym tę najważniejszą - Złotego Lajkonika za najlepszy film konkursu polskiego.

W listopadzie (10-20.11) w programie znalazł się “Głos” Dominiki Montean-Pańków, nagrodzony na festiwalu za montaż i za zdjęcia opowiadający o jezuickim nowicjacie, a w grudniu (9-18.12) -  “Bóg i Wojownicy Lunaparków” Bartłomieja Żmudy, o owładniętym religijnym amokiem synu, który podejmuje krucjatę w celu nawrócenia ojca. Ten film na festiwalu otrzymał nagrodę im. Macieja Szumowskiego za szczególną wrażliwość na sprawy społeczne.

Krakowski Festiwal Filmowy prezentuje filmy dokumentalne i krótkometrażowe. Jako jedyny w Polsce i jeden z nielicznych na świecie jest na liście Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej (AMPAS) wydarzeń kwalifikujących do Oscara w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

Bilety dostępne są w wirtualnych i stacjonarnych kasach kin.


Harmonogram seansów:
●    “Zasada” reż Michał Bolland (26 sierpnia - 4 września)
●    “30 lat wymówek” reż. Armand Urbaniak (23 września - 2 października)
●    “Syndrom Hamleta” reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski (14-23 października)
●    “Głos” reż. Dominika Montean-Pańków (10-20 listopada)
●    “Bóg i Wojownicy Lunaparków” (9-18 grudnia
LK
Krakowska Fundacja Filmowa
Ostatnia aktualizacja:  16.08.2022
Zobacz również
Znamy filmy zgłoszone na polskiego kandydata do Oscara
Książka Ewy Szponar o festiwalach filmowych
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll