Tegorocznym hasłem Gdyni Dzieciom jest: „Pooglądajcie ze mną, mamo, tato!”, a w programie znalazły się premiery i żelazna klasyka, metraże długie i krótkie, filmy aktorskie i animacje, tytuły kinowe i odcinki seriali telewizyjnych. Blisko pół setki atrakcyjnych filmów zainspirowanych literaturą. To z ekranizacji popularnych książek złożono program tegorocznej edycji.
W programie znalazły się filmy pełnometrażowe („Zemsta” reż. Andrzej Wajda, „Czarny Młyn” reż. Mariusz Palej, „Za duży na bajki” reż. Kristoffer Rus, „Król Maciuś I” reż. Wanda Jakubowska, „Wyspa złoczyńców” reż. Stanisław Jędryka, „Dzień czekolady” reż. Jacek Piotr Bławut) oraz siedem zestawów animacji.
„Pokazanie tych – jak się okazuje – ponadczasowych tytułów będzie zapewne atrakcyjne dla młodych widzów, ale i dla starszych, jeśli zdecydują się im towarzyszyć. Gdybyśmy jednak zdecydowali się zaryzykować i otworzyć na nowości, oferta jest szeroka, różnorodna i kusząca” – zachęca Jerzy Armata, dziennikarz i krytyk filmowy, członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, znawca polskiego filmu dla dzieci i młodzieży.
Pokazy dla najmłodszych widzów 47. FPFF odbędą się w Konsulacie Kultury. Program pokazów adresowany jest do zorganizowanych grup przedszkolaków i uczniów młodszych klas szkół podstawowych. Obowiązują zapisy. Kontakt: Renata Smagacka, rsmagacka@gmail.com, tel. 503 430 345.
Program Gdyni Dzieciom dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Honorowym Patronem przeglądu jest UNICEF Polska – organizacja humanitarna działająca na rzecz dzieci.
W tym roku – po raz pierwszy na festiwalu w Gdyni – obok pokazów filmowych odbędzie się konkurs o nagrodę Złote Lwiątka im. Janusza Korczaka. Decyzję, do kogo trafi statuetka Złotych Lwiątek, zaprojektowana przez najmłodszych artystów, podejmie rzecz jasna dziecięce jury. Na pokazy sekcji Gdynia Dzieciom zapraszamy do Konsulatu Kultury.
Lista filmów nominowanych do nagrody Złote Lwiątka im. Janusza Korczaka:
„Detektyw Bruno”, reżyseria: Magdalena Nieć i Mariusz Palej, scenariusz: Marcin Ciastoń i Ewa
Rozenbajgier
„Czarny młyn”, reżyseria: Mariusz Palej, scenariusz: Magdalena Nieć i Katarzyna Stachowicz
Gacek
„Tarapaty 1”, reżyseria i scenariusz: Marta Karwowska
„Tarapaty 2”, reżyseria i scenariusz: Marta Karwowska
„Za duży na bajki”, reżyseria: Kristoffer Rus, scenariusz: Agnieszka Dąbrowska
47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 12–17 września 2022 r.