PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Bezapelacyjnym zwycięzcą Dwóch Brzegów został Piotr Trojan, reżyser zrealizowanego w Studiu Munka błyskotliwego debiutu „Synthol”.
6 sierpnia 2022 roku odbyła się gala zakończenia 16. Edycja BNP Paribas Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Ten rok przyniósł sporo zmian – przede wszystkim festiwal przeniósł się z ze swojej lokalizacji w zespole szkół Koszyca nad Wisłą do pięknego, nowoczesnego budynku nowej szkoły podstawowej. Nie było też tradycyjnego namiotu, widzowie oglądali filmy w szkole lub w ośrodku kultury a wieczorami na Zamku i na Małym Rynku.


fot. Krzysztof Wójcik/BNP Paribas Dwa Brzegi

Nowe centrum festiwalowe jest piękne i komfortowe, choć tradycyjnego namiotu rzeczywiście brakowało – mógł on bowiem pomieścić naraz kilkaset osób. Tegoroczne polskie festiwale filmowe – i tu Dwa Brzegi nie są wyjątkiem – borykają się z niedoborami finansowymi. Coraz trudniej o państwowe i samorządowe dotacje, a koszty od zeszłego roku poszybowały znacznie w górę. Tymczasem budżety tych imprez tworzone były niemal rok temu. Tworzy się luka, którą trudno organizatorom zagospodarować. Mimo jednak trudniejszych warunków ekonomicznych i organizacyjnych gościom i gospodarzom Dwóch Brzegów humory dopisywały. W tej sytuacji szczególnie cenne były padające ze sceny deklaracje współpracy i wsparcia  Festiwalu.

Stowarzyszenie Filmowców Polskich od lat wspiera Dwa Brzegi – mówili o tym ze sceny prezes Jacek Bromski i dyrektor biura Ewa Szacha-Głuchowicz, którzy zadeklarowali  dalszą ścisłą współpracę z Festiwalem. Deklaracje takie padły także od przedstawicieli instytucji i sponsorów, m.in. Województwa Lubelskiego czy BNP Paribas. Jest to szczególnie istotne w momencie, kiedy w okresie postpandemii obieg kinowy filmu artystycznego  jest o wiele słabszy. To właśnie festiwale filmowe stają się miejscami, w którym film autorski najszybciej trafia do widza. Zwłaszcza, gdy towarzyszą mu spotkania twórców z widzami, od lat będące specjalnością Dwóch Brzegów. 

Na gali zamknięcia, którą prowadziła dyrektorka festiwalu Grażyna Torbicka, poznaliśmy zwycięzców międzynarodowego konkursu krótkich metraży. Podobnie jak w roku ubiegłym, triumfował film z działającego przy SFP Studia Munka.  Jury w składzie: Lidia Duda — reżyserka, Michał Walkiewicz — krytyk filmowy, Julia Wyszyńska — aktorka, po obejrzeniu 20 filmów zdecydowało, że  I Nagroda w wysokości 5000 zł trafi do Piotra Trojana za „trzydziestkę” "Synthol" (prod. Studio Munka SFP, Balapolis, TVN, PISF) – „za małe kino wielkich paradoksów: ironiczne i empatyczne, bezpretensjonalne i pełne kulturowych kontekstów, efektowne w formie i kameralne w nastroju; słowem — za kuferek z filmowymi skarbami, w którym każdy znajdzie coś dla siebie”, jak przeczytał w uzasadnieniu Michał Walkiewicz. Laureat nie krył wzruszenia, podziękował Studiu Munka za opiekę i zaufanie. Ze sceny zabrał ze sobą imponujący kilkukilogramowy regionalny ser Bursztyn – tradycyjny festiwalowy podarunek od wieloletniego sponsora imprezy.

Jacek Bromski, Ewa Szacha-Głuchowicz, fot. Krzysztof Wójcik/BNP Paribas Dwa Brzegi

II Nagroda w wysokości 3000 zł powędrowała do Zuzanny Grajcewicz za„Wenus z Wilendorfu”za śmiech, który więźnie w gardle oraz ironię, która pozwala oswoić strach; za dystopię w którą nie musimy wierzyć na słowo i opowieść o ciele, której sami jesteśmy bohaterami”. III nagrodę i 2000 zł otrzymał Michał Toczek "Martwe małżeństwo": „imponującą scenariopisarskim konceptem, reżyserską precyzją i aktorską swobodą opowieść o wojnie na niby i miłości na serio”.  Ponadto jury zdecydowało się jeszcze na dwa wyróżnienia dla filmu „Night” (reż. Ahmad Saleh)  oraz „Point d’orgue” (reż. Benoit Ouellet). Nagroda im. Agatki Modrzejewskiej  w wysokości 4000 zł przypadła Maksowi Bugajakowi, autorowi zdjęć do filmu „Skowyt” (reż. Bartosz Brzeziński) „za odmalowanie na monochromatycznej taśmie wielobarwnych lęków, nadziei i namiętności”.

Grażyna Torbicka, fot. Krzysztof Wójcik/BNP Paribas Dwa Brzegi
 

  Festiwal otworzyły i zamknęły polskie premiery filmów nagrodzonych w Cannes — „Corsage” Marie Kreutzer oraz „The Eight Mountains” Felixa van Groeningena i Charlotte Vandermeersch, a bohaterami retrospektyw byli wybitny aktor Jan Peszek i uznany włoski dokumentalista Gianfranco Rosi. Do Kazimierza Dolnego przyjechało wielu twórców m.in. Adam Woronowicz, Maciej Stuhr, Lidia Duda i Aleksandra Terpińska.  Studio Munka SFP prezentowało w Kazimierzu świetnie przyjęty debiut pełnometrażowy „Braty” Marcina Filipowicza – relację ze spotkania z twórcami zamieścimy już wkrótce. Filmowym pokazom na Dwóch Brzegach od zawsze towarzyszą wystawy i wernisaże, w tym roku jednak ich obecność była szczególnie widoczna - do udziału w festiwalu przystąpiły wszystkie galerie z ulicy Lubelskiej i wiele innych z całego miasta.BNP Paribas Dwa Brzegi — 16. Festiwal Filmu i Sztuki odbywa się w dniach 30 lipca – 7 sierpnia 2022 roku w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą.


Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny / Dwa Brzegi
Ostatnia aktualizacja:  8.08.2022
Zobacz również
Polish Days 2022: te filmy wkrótce zobaczymy!
10. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll