PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Do Internetu trafiła pierwsza zapowiedź debiutanckiego obrazu Damiana Kocura „Chleb i sól”. Premiera zwiastuna miała miejsce w internetowym serwisie prestiżowego branżowego magazynu Variety. Produkcja Studia Munka SFP już za miesiąc powalczy o nagrody w sekcji Orizzonti 79. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

Zrealizowany z Studio Munka SFP w ramach programu Sześćdziesiąt Minut „Chleb i sól” Damiana Kocura to historia Tymka - młodego pianisty, studenta Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego, który wraca na wakacje do swojej rodzinnej miejscowości, gdzie czekają na niego matka, młodszy brat i kumple z osiedla. Centralnym punktem spotkań lokalnej młodzieży jest nowo otwarty bar z kebabem. Tymek staje się świadkiem nakręcającej się spirali napięć między swoimi kolegami, a pracownikami arabskiego pochodzenia. Spirali, której finał okaże się być tragiczny w skutkach.

 

Zapowiedź tej historii możemy zobaczyć w zwiastunie, który pojawił się właśnie premierowo w serwisie Variety.com – internetowej witrynie jednego z najważniejszych magazynów filmowych na świecie, od 1905 roku przybliżającego czytelnikom informacje dotyczące kina, telewizji, teatru, muzyki i innych dziedzin współczesnej kultury i sztuki. Międzynarodowa premiera trailera ma związek z kwalifikacją filmu do konkursu Orizzonti 79. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

Trailer można zobaczyć TUTAJ.

Damian Kocur jest absolwentem Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach oraz doktorantem Szkoły Filmowej w Łodzi. Jest autorem nagradzanych na arenie międzynarodowej filmów krótkometrażowych. Ostatni, „Dalej jest dzień” zdobył m.in. nagrody dla najlepszego filmu krótkometrażowego na międzynarodowych festiwalach filmowych w Trieście i w Teheranie, nagrodę za najlepszy film europejski na festiwalu w Clermont-Ferrand oraz został zakwalifikowany do nominacji do Europejskiej Nagrody Filmowej. Film był pokazywany na przeglądzie New Directors / New Films w MOMA w Nowym Jorku w 2021 roku.

 

Jego pełnometrażowy debiut „Chleb i sól” zainspirowany został prawdziwymi wydarzeniami. Dla podkreślenia autentyzmu opowiadanej historii w jej bohaterów wcieli się naturszczycy. Główne role reżyser powierzył braciom Tymoteuszowi iJackowi Biesom. Partnerują im m.in. Bartosz Olewiński, Nikola Raczko, Dawid Piejko, Nadim Suleiman, Nadim Shalabi, Małgorzata Puzio. W epizodycznej roli pojawi się raper TPS.

 

Zdjęcia do filmu realizowane były w Strzelcach Opolskich latem 2021 roku. Ich autorem jest Tomasz Woźniczka – laureat Złotej Kijanki oraz Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich dla Najbardziej Obiecującego Młodego Twórcy na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage za film „Za horyzont” Kuby Czekaja. Za scenografię odpowiadała Ewa Mroczkowska, a za kostiumy Zuzanna Kot. Montaż filmu jest dziełem Alana Zejera.

 

Na etapie produkcji debiut Damiana Kocura prezentowany był podczas branżowych spotkań Polish Days 2021 na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty we Wrocławiu, gdzie uzyskał nagrodę fonoteki No Problemo Music.

 

„Chleb i sól” powstał w Studio Munka SFP w ramach programu Sześćdziesiąt Minutrealizowanego ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich przy wsparciu CANAL+ Polska i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Za produkcję odpowiadali Jerzy Kapuściński i Ewa Jastrzębska. Koproducentami filmu są Silesia Film oraz Kivi Sp. z o.o, King House Michał Sadowski i Exa Studio. Film otrzymał wsparcie Gminy Strzelce Opolskie.

 

Agentem sprzedaży filmu „Chleb i sól” jest firma IKH Pictures.
LK
Studio Munka - SFP
Ostatnia aktualizacja:  30.07.2022
Zobacz również
Znamy laureatów 22. MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu
Rozpoczyna się 16. BNP Paribas Dwa Brzegi
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll