PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
- Chciałem zaryzykować na każdej płaszczyźnie – powiedział Marcin Filipowicz, reżyser filmu „Braty”, podczas spotkania po pokazie na 22. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty we Wrocławiu.
Dla produkcji Studia Munka-SFP festiwal był kolejną okazją do spotkania z publicznością, po niedawnej premierze na festiwalu Młodzi i Film, gdzie wyróżniono ją Nagrodą Stowarzyszenia Kin Studyjnych za Najlepszy Debiut.

- Wszystkie moje etiudy szkolne były o dojrzewaniu. Tym filmem chciałem zakończyć mój etap opowiadania o młodych ludziach i wchodzeniu w dorosłość – powiedział Marcin Filipowicz. – Chciałem zaryzykować na każdej płaszczyźnie. Moim założeniem była ucieczka od dialogu – dodał reżyser, tłumacząc, dlaczego postawił na niewerbalną formę ekspresji w przedstawieniu jego bohaterów. Dodał, że kręcił w czerni i bieli, ponieważ nie chciał rozpraszać widzów kolorami.

fot. Alina Metelytsia / Nowe Horyzonty

Prezentowane w festiwalowej sekcji Odkrycia „Braty” to film z gatunku „coming of age” - intymna i szczera historia o przyspieszonym dorastaniu i poszukiwaniu własnej drogi życiowej. Główny bohater Filip (Hubert Miłkowski) ma siedemnaście lat. Choć stoi u progu dorosłości, to jeszcze dzieciak, który nade wszystko kocha jeździć na deskorolce. Od zawsze żyje w cieniu starszego o dwa lata brata Bartka (Sebastian Dela) stanowiącego dlań wzór do naśladowania. Chłopcy muszą poradzić sobie z niedawną stratą matki i z ojcem (Cezary Łukasiewicz), który pogrążony w żałobie i depresji izoluje się od świata, uciekając w twarde narkotyki. Przedwcześnie zmuszeni do odpowiedzialności za samych siebie, braty próbują łapać ostatnie momenty fałszywej beztroski. W towarzystwie dziewczyny Bartka Klaudii (Marta Stalmierska) włóczą się po przedmieściach, jeżdżą na deskorolce, kręcą blanty i imprezują paląc gumy sportowymi samochodami.

fot. Alina Metelytsia / Nowe Horyzonty

- Wkraczanie w dorosłość postaci Filipa zbiegło się z moim wchodzeniem w zawodową dorosłość – tłumaczył Hubert Miłkowski, odtwórca roli Filipa

- Mieliśmy to szczęście, że mogliśmy spędzić ze sobą więcej czasu przed zdjęciami, a to na pewno nam pomogło w tworzeniu postaci – powiedział Sebastian Dela, który zagrał Bartka.


fot. Alina Metelytsia / Nowe Horyzonty

- Moja bohaterka chciała wychować braci, ale trochę jej się to nie udaje, może dlatego, że sama jeszcze jest niedojrzała - tłumaczyła Marta Stalmierska, odtwórczyni roli Klaudii.

- Oglądałem ten film wiele razy i bardzo go lubię. On po prostu płynie - mówił Jerzy Kapuściński podczas spotkania. - Marcin w unikalny sposób w polskim kinie potrafi opowiedzieć historię młodych bohaterów i ich relacji w rodzinie. Patrzę na ten film także z perspektywy ojca, który ma dwie córki w wieku bohaterów „Bratów”. Jedna z nich jeździ na desce. Uważam, ze ten film także celnie diagnozuje problem socjologiczny. Wiele rodzin w Polsce jest dysfunkcyjnych, problemy bohaterów są uniwersalne - dodał producent.

„Braty” to już kolejny debiut zrealizowany w ramach programu Sześćdziesiąt minut współfinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Za produkcję z ramienia Studia Munka odpowiadali: Ewa Jastrzębska i Jerzy Kapuściński. Koproducentami "Bratów" są CANAL+ Polska, Mazowiecki Instytut Kultury oraz ATV Group Agencja Aktorska Sceneria.

Istniejący od 2001 roku Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty stawia sobie za cel prezentację odważnego kina artystycznego, szukającego nowych form wyrazu i artystów, którzy mają odwagę iść obraną przez siebie drogą wbrew panującym modom i opowiadać o rzeczach najważniejszych swoim niepowtarzalnym językiem.

Twórca filmu "Braty" jest absolwentem Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz kursu dokumentalnego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. Na koncie ma kilka nagradzanych na festiwalach fabularnych filmów krótkometrażowych, w tym powstały w ramach programu Trzydzieści minut obraz „Chłopcy z motylkami”, a także dokumenty „Trampkarze”, „Mój tata Lazaro”, „7109 KM”.


fot. Alina Metelytsia / Nowe Horyzonty

Autorem scenariusza „Bratów” jest Łukasz M. Maciejewski - laureat konkursu Hartley-Merrill, współtwórca fabuł filmów i seriali (m.in. „Najmro”, „Król”, „Czerwony pająk”). Za zdjęcia odpowiadał Mateusz Skalski. Scenografia jest dziełem Marii Dziewanowskiej-Kowalskiej i Jędrzeja Kowalskiego. Za kostiumy odpowiedzialna była Paulina Sieniarska. Za montaż - Ireneusz Grzyb.


Ważnym elementem filmu jest ścieżka dźwiękowa, za której kształt odpowiadał Noon – kompozytor i wiodący polski producent hiphopowy. Obok jego kompozycji znalazły się na niej m.in. utwory formacji Syny, Waglewski Fisz Emade czy Piernikowskiego.
LK
Studio Munka - SFP
Ostatnia aktualizacja:  27.07.2022
Zobacz również
Nowe Horyzonty, Polish Days: nagrodzone projekty
„Trochę raju” na Festiwalu w Kijowie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll