Festiwal rozpocznie się w pierwszą niedzielę sierpnia przedpremierowym pokazem filmu "Chrzciny" w reż. Jakuba Skocznia. Jego bohaterka Marianna, gorliwa katoliczka, postanawia wykorzystać rodzinną uroczystość (chrzciny najmłodszego wnuka) do pojednania swoich skłóconych od lat dzieci. Nieoczekiwanie przeszkodzi jej w tym generał Jaruzelski, który ogłasza tego dnia stan wojenny. Chcąc doprowadzić rodzinne pojednanie do końca, Marianna postanawia ukryć przed dziećmi prawdę o sytuacji w kraju. To małe z pozoru kłamstwo uruchomi lawinę nieoczekiwanych zdarzeń. W filmie poza grającą główną rolę Katarzyną Figurą (która dwa lata temu odwiedziła Zwierzyniec) występuje też Tomasz Schuchardt, który – razem z reżyserem Jakubem Skoczniem – będzie bohaterem spotkania tuż po projekcji. A seans zapowie i spotkanie poprowadzi krytyk filmowy i przyjaciel LAF Łukasz Maciejewski.
NOWE CYKLE
LAF
to rokrocznie projekcje filmów połączonych w cykle. Tym razem szczególnie ciekawie
zapowiada się przegląd mniej znanej twórczości ikony kina Ingmara Bergmana, retrospektywa
francuskiego reżysera i aktora Bertranda Mandico, filmy na jubileusz50-lecia
pracy twórczej Joanny Żółkowskiej czy filmy pod mocno aktualnym dziś
hasłem „Emigranci”.
„Faro 1979” to aż 16
tytułów mistrza Bergmana. Wśród nich dokument o wyspie, na której Ingmar Bergman
spędził dwa ostatnie lata swojego życia, czy jedna z niewielu komedii, którą ten twórca zrealizował.
Bohaterem innego cyklu będzie reżyser i aktor Bertrand Mandico, którego retrospektywa filmów zaprezentowana zostanie widzom LAF. Ten francuski eksperymentalny twórca jest wciąż w naszym kraju wyjątkowo mało znany. Ma on na koncie m.in. współpracę z Agatą Buzek, która zagrała w jego filmie sci-fi „After Blue”. Obok „After Blue” zaprezentujemy też nowe tytuły, m.in. pokazywany premierowo na ubiegłorocznym Festiwalu w Locarno „Dead Flash”.
Aktualna sytuacja geopolityczna zainspirowała nas do stworzenia
bloku „Emigranci”. Tu proponujemy przegląd filmów o emigracji, a wśród
nich pierwszy w Polsce pokaz najnowszego filmu w reżyserii Erika Poppe
„Utvandrarna” (na podstawie książki Vilhelma Moberga; przedstawia historię
kilku osób emigrujących ze Szwecji do Stanów Zjednoczonych w latach 1840-1850).
MASTERCLASS Roberta Glińskiego
Mistrzowski wykład w Zwierzyńcu da Robert Gliński, reżyser, scenarzysta i pedagog. Poza spotkaniem z twórcą w programie LAF znajdą się też jego filmy, w tym uznany i nagradzany obraz „Cześć Tereska”.
FILMY NIEBANALNE
Tradycyjnie na LAF pokazujemy dobre filmy, spośród których wiele to projekcje przed oficjalnym wejściem na ekrany polskich kin. Najwięcej ich znajdziemy w cyklu „Klubowy karnet”. Będą to m.in. szwedzka produkcja „Comedy Queen” (reż. Sanna Lenken), czyli opowieść o miłości, odwadze, tęsknocie, żałobie i śmiechu, a także „Nic” (Intet) - ambitny thriller o dojrzewaniu oparty na bestsellerowej powieści duńskiej autorki Janne Teller (reż. Trine Piil Christensen, Seamus McNally). W tym cyklu będzie można też nadrobić zaległości z ostatnich tygodni, miesięcy czy lat, oglądając choćby głośny „Drive My Car”, „Matki równoległe”, czy najnowszy film w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej „Infinite Storm”.
TWÓRCY KINA W ZWIERZYŃCU
Joanna Żółkowska, Aleksandra Popławska, Kinga Dębska, Andrzej Grabowski, Adam Woronowicz, Tomasz Schuchardt, Mateusz Banasiuk, Mariusz Drężek, Lech Dyblik, Tomasz Habowski czy Grzegorz Linkowski – to tylko przykłady świetnych filmowych twórców, którzy o swojej pracy opowiedzą zwierzynieckiej publiczności.Spotkania poprowadzą krytyk filmowy Łukasz Maciejewski i dyrektor artystyczny Letniej Akademii Filmowej Ryszard Jaźwiński.
STAŁE CYKLE, które LUBIMY
Filmoznawca Paweł Aleksandrowicz przygotował przegląd „Archeologia kina” i wybrał dla widzów siedem znakomitych tytułów, które zobaczymy opatrzone komentarzem eksperta. Łukasz Maciejewski, zaprzyjaźniony krytyk filmowy, tradycyjnie zapowie kilka nowych, w tym przedpremierowych polskich produkcji i poprowadzi spotkania z gośćmi. Zobaczymy m.in. „Piosenki o miłości” i „Sonatę” oraz rozpoczynające całą LAF "Chrzciny".
Od kilku lat cyklem z nietypowym programem jest „Strachy na LAF-y”. To okazja do zobaczenia 10 najlepszych niekomercyjnych horrorów z ostatnich dwóch lat. W tym roku aż osiem z nich pokazanych zostanie przedpremierowo. Dobre filmy czekają też na najmłodszych w cyklu „Król LAF” – teprojekcje tradycyjnie będą bezpłatne.
ZWIERZYNIECKI SKARB
LAF to projekcje filmowe w jedynym zwierzynieckim kinie „Skarb”, w trzech salach specjalnie w sierpniu zamienionych na kino oraz seanse „pod chmurką”. To spotkania z gośćmi oraz koncerty i konkurs prelegentów filmowych. W tym roku będziemy się bawić m.in. przy dźwiękach The Cassino, indie rockowego trio. Szczegóły programu 23. Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu odsłaniamy stopniowo na laf.org.pl.