PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Pełnometrażowy debiut Damiana Kocura „Chleb i sól” znalazł się w gronie 16 filmów, które powalczą o Złote Lwy - główną nagrodę Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. To jeden z trzech debiutanckich obrazów zaproszonych do Konkursu Głównego 47. FPFF. W Konkursie Filmów Krótkometrażowych znalazły się trzy fabularne produkcje Studia Munka SFP.
Chleb i sól” to film zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Główny bohater Tymek to student pianistyki Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego, który wraca na wakacje do swojej prowincjonalnej miejscowości. Tam czeka na niego matka, młodszy brat i kumple z osiedla. Centralnym punktem spotkań lokalnej młodzieży jest nowo otwarty bar z kebabem. Tymek staje się świadkiem nakręcającej się spirali napięć między pracownikami arabskiego pochodzenia, a kumplami z podwórka. Spirali, której finał okaże się być tragiczny w skutkach... Dla podkreślenia autentyzmu opowiadanej historii w jej bohaterów wcieli się naturszczycy. Główne role zagrali bracia Tymoteusz i Jacek Bies.

- „Chleb i sól” to film o ludziach, którzy pozbawieni tożsamości, zdezintegrowani, nie są w stanie zaakceptować tożsamości innych. To film o przemocy - od emocjonalnej po czysto fizyczną - mówi reżyser Damian Kocur. - Do głównej roli zaangażowałem Tymoteusza Biesa, którego znam od dzieciństwa. Tymoteusz ma 25 lat, pochodzi z małego miasta. W zasadzie nic nie odróżnia go od rówieśników prócz tego, że jest jednym z najwybitniejszych polskich pianistów młodego pokolenia. Jacek, brat Tymka, również jest postacią prawdziwą. Obydwaj bohaterowie nie są zatem efektem działania mojej wyobraźni, fabularnej konfabulacji mającej na celu uatrakcyjnić przedstawiony świat. To postacie, które istnieją naprawdę i których naturalne środowisko mocno przypomina to przedstawione w filmie.

Reżyser i scenarzysta filmu Damian Kocur to absolwent Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach oraz doktorant w Szkole Filmowej w Łodzi. Jest autorem nagradzanych na arenie międzynarodowej filmów krótkometrażowych. Jego ostatni film, „Dalej jest dzień” zdobył m.in. nagrody dla najlepszego filmu krótkometrażowego na międzynarodowych festiwalach filmowych w Trieście i w Teheranie, nagrodę za najlepszy film europejski na festiwalu w Clermont-Ferrand oraz został zakwalifikowany do ubiegania się o nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej. Film był też pokazywany na przeglądzie New Directors / New Films w MOMA w Nowym Jorku w 2021 roku. W swoich filmach Kocur śledzi na ekranie wiarygodność emocji i za najważniejszy cel uważa autentyczność prezentowanych postaci i ich historii.

Film realizowany był w Strzelcach Opolskich latem 2021 roku. Autorem zdjęć jest Tomasz Woźniczka – laureat Złotej Kijanki oraz Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich dla Najbardziej Obiecującego Młodego Twórcy na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage za film „Za horyzont” Kuby Czekaja. Za scenografię odpowiadała Ewa Mroczkowska, a za kostiumy Zuzanna Kot. Montaż filmu jest dziełem Alana Zejera.

„Chleb i sól” powstał w Studio Munka SFP w ramach współfinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej programu "Sześćdziesiąt minut". Za produkcję odpowiadali Jerzy Kapuściński i Ewa Jastrzębska. Koproducentami filmu są telewizja CANAL+ Polska, Silesia Film oraz Kivi Sp. z o.o, King House Michał Sadowski i Exa Studio.

Natomiast w Konkursie Filmów Krótkometrażowych 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni znalazły się trzy obrazy zrealizowane w Studio Munka SFP w ramach programu Trzydzieści minut – również wspieranego przez PISF. Pierwszy z nich, „Wróbel” Marcina Janosa Krawczyka (prod. Janos Film Production, TVN, Podkarpacki Fundusz Filmowy), to historia dobiegającego pięćdziesiątki mężczyzny z Podkarpacia (w tej roli Dariusz Toczek), w którego życie pewnego dnia nieoczekiwanie wkracza ekipa warszawskich filmowców proponując mu udział w powstającym serialu.

Kolejny, „Followers. Odpalaj lajwa” Jakuba Radeja (prod. Mizar Films, TVN, CANAL+ Polska, All For Movies) to wyrazista opowieść o świecie współczesnych nastolatków żyjących pod nieustanną presją sukcesu i atencji.

Ostatnim z zakwalifikowanych tytułów jest „Victoria” w reżyserii Karoliny Porcari (prod. Mizar Films, TVN, All For Movies, Boss of Toys) - zrealizowana z udziałem Katatrzyny Figury, Piotra Cyrwusa i Małgorzaty Bogdańskiej historia kobiety w okresie przekwitania, która niespodziewanie odkrywa sekrety własnej seksualności.

47. edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w dn. 12 - 17 września.
LK
Studio Munka SFP
Ostatnia aktualizacja:  13.07.2022
Zobacz również
ANIMATOR PRO: śniadanie z nowym Zarządem Sekcji Filmu Animowanego SFP
Piotr Adamczyk w thrillerze "Wrobiony"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll