PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
31 maja obchodzi urodziny Edyta Wróblewska – scenarzystka, reżyserka, producentka, a także wykładowczyni w Szkole Wajdy, członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Edyta Wróblewska to artystka iście renesansowo uzdolniona oraz wszechstronnie wykształcona. Jest absolwentką kursu Doc Pro i Studia Prób w Szkole Wajdy w Warszawie, realizacji obrazu telewizyjnego i filmowego w Camerimage Film School w Toruniu, a także Szkoły Głównej Handlowej i Francuskiego Instytutu Zarządzania. Podczas studiów była aktorką Studenckiego Teatru Prób, kierowała Dyskusyjnym Klubem Filmowym „Overground”, działającym w Szkole Wyższej Handlowej, prowadziła warsztaty filmowe dla dorosłych i dla dzieci. Przez kilka lat pracowała w firmach medialnych (Agora SA, Wizja TV / Atomic TV, „The Warsaw Voice”).

W Szkole Wajdy zrealizowała „Ćwiczenie trzecie”, które weszło w skład nowelowej etiudy „Cisza. Sześć ćwiczeń dokumentalnych” (2003), wyróżnionej na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Etiuda & Anima” w Krakowie (2003) i MFF „Aye Aye” w Nancy-Lorraine (2004). Jej samodzielna etiuda „Kiedy będziesz?” (2004) dostała III Nagrodę na Festiwalu Filmu Niezależnego i Amatorskiego KAN we Wrocławiu (2005).

Wróblewska ma na swym koncie kilka dokumentów, m.in.: „PRL de luxe” (2008), efektowną opowieść o Crazym Mike’u, który organizuje wycieczki dla zachodnich turystów do Nowej Huty, mające przybliżyć im egzotyczne uroki peerelowskiego życia, „Alę z elementarza” (2010), historię dr Aliny Margolis-Edelman, która była pierwowzorem bohaterki słynnego „Elementarza” Mariana Falskiego, „Zygmunta Hübnera. Grę z rzeczywistością” (2017), przenikliwy portret jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów teatralnych, świetnego aktora i niezapomnianego pedagoga. Ten pierwszy nagrodzono na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” (2008) oraz krakowskiej „Etiudzie & Animie” (2008), ten drugi – również w Koszalinie (2010), a także na Festiwalu Filmów Optymistycznych „Multimedia Happy End” w Częstochowie (2011) i Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Żydowskie Motywy” w Warszawie (2012), a ten trzeci – na chicagowskim Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce (2013).

Szczególnie jest mi bliski dokument zatytułowany „Małe Instrumenty” (2013), poświęcony słynnemu wrocławskiemu zespołowi grającemu wyłącznie na tytułowych małych instrumentach. Ten niekonwencjonalny ansambl pierwszy koncert zagrał w 2007 roku na retrospektywie Juliana Józefa Antonisza podczas wrocławskiego festiwalu Nowe Horyzonty. I od tego występu we Wrocławskim Teatrze Lalek zaczęła się jego międzynarodowa kariera. Film Wróblewskiej został wyróżniony na Chicago International Movies & Music Festival (2015).

Ostatnio reżyserka, specjalizująca się do tej pory w dokumencie, spróbowała swych sił w fabule, realizując krótkometrażową „Drogę” (2021) w działającym w strukturach Stowarzyszenia Filmowców Polskich – Studiu Munka.
Jerzy Armata
SFP
Ostatnia aktualizacja:  10.07.2022
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
Zaczęła się 2. sesja warsztatów Doc Lab Poland 2022
Zbliża się 22. edycja Sopot Film Festival
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll