PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  6.07.2022
271 filmów znalazło się w programie 22. edycji Nowych Horyzontów. Blisko połowa ze wszystkich tytułów będzie dostępna również online: tegoroczna odsłona Nowych Horyzontów zostanie przeprowadzona w formule hybrydowej (21-31 lipca – pokazy stacjonarne, 21 lipca-7 sierpnia – seanse online).
Jak zapowiadają organizatorzy w programie znalazły się filmy "przekraczające utarte schematy, eksperymentujące z formą i pobudzające do dyskusji". W trakcie 22. Nowych Horyzontów będzie można zobaczyć zarówno najważniejsze tytuły z prestiżowych festiwali (m.in. Cannes, Wenecji, Berlinale, Toronto), jak i awangardowe perły niedostępne nigdzie indziej. Do Wrocławia przyjedzie także blisko 500 filmowców z całego świata (licząc wydarzenia branżowe); wśród nich m.in. Agnieszka Holland, Jerzy Skolimowski, Lorenzo Vigas, Denis Côté, Hlynur Pálmason czy Rita Azevedo Gomes. Pełny program wydarzenia można sprawdzić na stronie nowehoryzonty.pl. Sprzedaż biletów na pokazy stacjonarne i dostępów do filmów online rozpocznie się w czwartek (7 lipca) o godz. 12:00.

Polski początek i zakończenie festiwalu


Festiwal otworzy rewelacja tegorocznego Cannes – wyróżnione Nagrodą Jury "IO" w reżyserii mistrza polskiego kina, Jerzego Skolimowskiego, który będzie obecny podczas seansu. Już pierwszego dnia festiwalu będzie można zobaczyć także doceniony na MFF w Toronto debiut Agi Woszczyńskiej – "Cichą ziemię"; zdobywcę Grand Prix w Cannes – "Blisko" Lukasa Dhonta; nagrodzone Złotym Niedźwiedziem w Berlinie "Alcarràs" Carli Simón, prezentowany w Cannes "Godland" Hlynura Pálmasona oraz "Chwilowe ciała: Intymny świat F. Percy’ego Smitha" – wyjątkowy esej dokumentalny w reżyserii Stuarta A. Staplesa, frontmana zespołu Tindersticks, który da koncert w pierwszą sobotę festiwalu (Staples spotka się także z publicznością zgromadzoną w kinie). Podczas gali zamknięcia Nowych Horyzontów zostanie pokazany "Silent Twins" – anglojęzyczny debiut Agnieszki Smoczyńskiej, z Letitią Wright i Tamarą Lawrance w rolach głównych.

Międzynarodowy Konkurs Filmowy Nowe Horyzonty


Wśród dwunastu konkursowych tytułów, które będą walczyć o tegoroczne Grand Prix, znalazły się produkcje m.in. z: Boliwii, Brazylii, Francji, Meksyku, Polski, Rumunii, Szwajcarii czy Wielkiej Brytanii. Najlepszy film wybierze jury w składzie: Agata Buzek (aktorkę zobaczymy na festiwalu w filmie "Iluzja" Marty Minorowicz), Michel Franco (jeden z najważniejszych współczesnych reżyserów z Meksyku), Radu Jude (mistrz rumuńskiego kina), Nadav Lapid (jeden z najciekawszych współczesnych reżyserów z Izraela, autor m.in. "Kolana Ahed") i Sandra Wollner (przedstawicielka młodego pokolenia reżyserek z Austrii, autorka m.in. wielokrotnie nagradzanego "O niedogodności narodzin").

Tegoroczny program obfituje w pokazy nowych polskich filmów. Na ekranach wrocławskich premierowo zostaną pokazane: "Głupcy" Tomasza Wasilewskiego, "Iluzja" Marty Minorowicz, "Matecznik" Grzegorza Mołdy, "Słoń" Kamila Krawczyckiego czy "Wabik" Gillesa Lepore, Michała Mądrackiego i Maciej Mądrackiego.

Szczególnym bohaterem tegorocznej odsłony Nowych Horyzontów będzie pełne rozsadzającej ekrany młodzieńczej energii kino Kosowa, jednej z najmłodszych kinematografii na świecie, której krótka historia jest odwrotnie proporcjonalna do liczby nagród i pochlebnych recenzji zdobywanych na światowych festiwalach.

Pełny program jest dostępny na stronie nowehoryzonty.pl
LK
Stowazyszenie Nowe Horyzonty
Ostatnia aktualizacja:  6.07.2022
Zobacz również
„Każdy wie lepiej”: Kulig i Czernecki w nowej komedii
Nie żyje Janusz Mrozowski
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll