PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Grand Prix jubileuszowego Tofifest pojechało do Szwajcarii. Podczas gali zakończenia, specjalne Złote Anioły odebrali Filip Bajon, Aleksandra Popławska i Robert Więckiewicz. Tomasz Ziętek otrzymał Flisaka Tofifest, najstarszą, istniejącą od 20 lat, festiwalową nagrodę. Na koniec gali powrócił na scenę, by wraz z zespołem Pauliny Przybysz wyśpiewać filmowe hity.
W sobotę, 2 lipca wręczono nagrody zakończył się dwudziestej edycji Tofifest. Jury przyznało Grand Prix, Złotego Anioła w konkursie głównym ON AIR, szwajcarskiemu filmowi "Olga" w reżyserii Eliego Grappe, wyprodukowanemu przez Toma Dercourt i Jean-Marca Fröhle. To mocny dramat o 15-letniej ukraińskiej gimnastyczce przygotowującej się do Mistrzostw Europy w chwili, gdy w Kijowie rozpoczynają się protesty Euromajdanu.

Uzasadniając swój wybór, jurorzy podkreślali, że "Olga" “imponuje precyzją opowiadania, niezwykłą przenikliwością i wrażliwością w podjęciu złożonego tematu”. Katarzyna Klimkiewicz zakończyła odczytywanie werdyktu jury słowami "Sława Ukrainie"!

Jury przyznało też specjalne wyróżnienie francuskiemu filmowi „Zdarzyło się” w reżyserii Audrey Diwan. “To bezkompromisowa opowieść o kobiecie, której państwo odbiera prawo do własnego ciała. Dojmujący film o systemowej przemocy i samotności” - uzasadniali jurorzy. W Konkursie Polskim triumfował świetnie przyjęty debiut Jakuba Skocznia "Chrzciny" z wybitną rolą Katarzyny Figury.

Tofifest jako jedyny w Polsce przyznaje nagrody za niepokorność twórczą. "Niepokorne Anioły" odebrali dzisiaj Aleksandra Popławska i Robert Więckiewicz. Wybitnego reżysera Filipa Bajona nagrodzono zaś Aniołem za całokształt twórczości.

Robert Więckiewicz odbierając nagrodę odniósł się do niepokorności. „W czasach, kiedy odwraca się znaczenia pojęć, może się okazać, że niepokorność to jest właśnie uczciwa, ciężka praca i obrona podstawowych wartości. Tego się będę trzymał. Po takiej nagrodzie nie mogę spokornieć”.

Filip Bajon nawiązał do wojny w Ukrainie: "Robiłem filmy, które zagłębiają się w historię. Robiąc filmy o historii, wielu rzeczy się dowiadywałem. Ale historia naprawdę mnie zaskoczyła w pejoratywnym sensie tego słowa. To, co jakiś Rusek na Kremlu sobie wymyślił, jak nakłamał i jak zbrodniczo postępuje, to z czymś takim w swoich historiach nigdy się nie spotkałem. I dlatego tę nagrodę i swoje myśli wokół niej chciałbym przekazać naszym przyjaciołom Ukraińcom”.

W jubileuszowym roku Tofifest wrócił do przyznawania Nagrody dla Obiecującej Aktorki Europejskiej. Odebrała ją Maria Dębska, znana ze znakomitych ról w filmach "Zabawa, zabawa" i "Bo we mnie jest seks".

Flisak Tofifest, którym uhonorowano Tomasza Ziętka, to najstarsza nagroda festiwalu. Przyznawana jest nieprzerwanie od 2003 roku, wybitnym twórcom filmowym związanym z regionem kujawsko-pomorskim. Jej laureatami byli m.in. Jakub Gierszał, Piotr Głowacki, czy Magdalena Czerwińska.

Na koniec gali Paulina Przybysz z zespołem zaprosiła na koncert „Music. The Superpower‘22”. Podczas tego muzycznego hołdu dla kina, usłyszeliśmy utwory Radiohead, Billie Eilish czy Whitney Houston. Gościem specjalnym koncertu był Tomasz Ziętek, który brawurowo wykonał legendarny utwór zespołu Temptations "My Girl".

Festiwalowa gala nie kończy projekcji filmowych na Tofifest. W niedzielę, 3 lipca odbywają się pokazy filmów, a do 11 lipca czynna jest online'owa platforma VOD festiwalu.
LK
Tofifest
Ostatnia aktualizacja:  4.07.2022
Zobacz również
Produkcje Studia Munka w konkursach Solanin Film Festiwal
Łagów 2022 - oto laureaci!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll