PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Fabularne klasyki i animowane futurologiczne krótkie metraże z całego świata. Już w ten weekend w klubie 6. Dzielnica odbędą się projekcje w ramach drugiego już Międzynarodowego Festiwalu Filmów Futurologicznych. Zorganizowane przez Piotra Kardasa we współpracy z Fundacją Urban Forms wydarzenie przebiega w tym roku pod hasłem „Katastrofa”. Wstęp na wszystkie pokazy jest wolny.
Festiwal w klubie 6. Dzielnica w Łodzi potrwa trzy dni, od 24 do 26 czerwca. – Po raz drugi już zapraszam na filmowe rozważania nad pytaniem „CO, JEŚLI?” W programie mamy między innymi międzynarodowy konkurs animacji futurologicznych, gdzie to widzki i widzowie będą jurorami – mówi Piotr Kardas, pomysłodawca i dyrektor festiwalu. – Czeka nas też spotkanie z jednym z pierwszych filmów katastroficznych na świecie. Duński „The Flaming Sword – The End of the World”, Augusta Bloma z 1916 roku to film niemy, który muzycznie oprawi wspaniałe łódzkie trio Pleń – zapowiada Kardas.W ciągu trzydniowego MFF publiczność zobaczy także „O-bi, O-ba. Koniec Cywilizacji”, w reżyserii Piotra Szulkina z 1984 roku oraz amerykańską „Zieloną Pożywkę/Soylent Green”. Akcja filmu Richarda Fleischera z 1973 roku rozgrywa się w 2022 roku w przeludnionym Nowym Jorku, który przeżywa klęskę głodu spowodowaną katastrofą ekologiczną. Jedynym pożywieniem koczujących w każdym zakamarku miasta ludzi jest tytułowa „pożywka”.

Główną oś festiwalowego programu stanowią jednak prezentacje filmów konkursowych. W tegorocznej jego edycji udział bierze 12 krótkometrażowych animacji o szeroko pojętym futurologicznym i s-f zabarwieniu. Zostały one wybrane spośród kilkudziesięciu filmów nadesłanych między innymi z Chin, Francji, Iranu, Kanady, Libanu, Niemiec czy USA.

Zakwalifikowane animacje wykonane zostały różnymi technikami i poruszają różnorodną tematykę. Ich bohaterowie wyruszają w kosmos, nawiązują relację ze sztuczną inteligencją, czasem próbują po prostu nie wyginąć. Wszyscy jednak pomagają zajrzeć do świata, który dopiero przed nami i zachęcają do refleksji na temat kondycji współczesnego człowieka i świata.  

MR
MFFF
Ostatnia aktualizacja:  20.06.2022
Zobacz również
fot. materialy prasowe
W Rzymie trwa przegląd filmów Pawła Pawlikowskiego
Polskie sukcesy na festiwalu Tribeca w Nowym Jorku
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll