PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W poniedziałki o godz. 20:40 TVP Dokument zaprasza na premierowe filmy w cyklu „Klasyka polskiego dokumentu”. Widzowie obejrzą, wyprodukowane w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie, dokumenty najwybitniejszych twórców polskiego kina, m.in.: Kazimierza Karabasza, Marcela Łozińskiego, Andrzeja Munka, Jerzego Hoffmana.

TVP Dokument wzbogaciło swoją ofertę filmów dokumentalnych o wybitne dzieła polskiej szkoły dokumentu. Współpraca z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie to ważny krok do poszerzania oferty kanału i propagowania najważniejszych polskich filmów dokumentalnych po digitalizacji i rekonstrukcji. WFDiF to kolejna instytucja, obok łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych (WFO), Studia Munka oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej im. Leona Schillera w Łodzi, z którą TVP Dokument nawiązało współpracę. Efektem tej współpracy są pasma najlepszych polskich dokumentów, cieszące się dużym zainteresowaniem widzów.


Ambicją TVP Dokument od początku było stanie się prawdziwą platformą do pokazywania w wolnym dostępie, za darmo, całego dorobku polskiej dokumentalistyki. Rozpoczęcie współpracy z WFDiF to finalny krok w tym procesie. Obecnie widzowie TVP Dokument mają unikalną możliwość oglądania filmów, które do tej pory były w dużej mierze niedostępne dla szerszego audytorium. Teraz dzieła wyprodukowane przed laty przez Telewizję Polską, WFO, WFDiF, czy przez Studio Munka i studentów łódzkiej filmówki są na wyciągnięcie pilota. To swoisty hołd złożony polskiej szkole dokumentalnej, która wreszcie zyskała należyte miejsce do prezentacji swego całego dorobku. – mówi Tomasz Piechal, redaktor naczelny TVP Dokument.


W sobotnie południa TVP Dokument prezentuje klasyki Wytwórni Filmów Oświatowych – unikatowe produkcje, wśród których znajdują się także filmy zrealizowane w latach 40-tych i 50-tych. Z kolei w weekendowe wieczory emitowane będą filmy Studia Munka realizowane w ramach projektu „Pierwszy dokument” oraz prace studentów łódzkiej filmówki, w tym znanych nazwisk polskiej kultury m.in.: Agnieszki Osieckiej, Andrzeja Wajdy i Marka Koterskiego. Ciekawą propozycją jest też wieczorne pasmo, w ramach którego od poniedziałku do piątku, możemy zobaczyć materiały z regionalnych archiwów Telewizji Polskiej — filmy te zostały poddane rekonstrukcji cyfrowej przez Ośrodek Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP.


 

Premiery filmów w cyklu „Klasyka polskiego dokumentu” w każdy poniedziałek o godz. 20:40 w TVP Dokument.

MR
TVP Dokument
Ostatnia aktualizacja:  14.06.2022
Zobacz również
Wystartowały zdjęcia do filmu "Ryfka" z debiutującą Sonią Szyc
Premiery „Klasyki polskiego dokumentu” w TVP Dokument
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll