PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
41. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych MŁODZI I FILM to nie tylko projekcje filmowe czy spotkania z twórcami, ale również urozmaicony program wydarzeń branżowych. Przedstawiamy harmonogram paneli dyskusyjnych współorganizowanych przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Tegoroczna edycja Festiwalu odbywa się w dniach 6 -11 czerwca w Koszalinie.

Debiutujący dokument. Debata Sekcji Filmu Dokumentalnego SFP

WTOREK 7.06, godz. 15:00, FOYER AMFITEATRU, Koszalin

 

Panel dyskusyjny poruszy temat podwójnego debiutu: dokumentalnego i fabularnego. Część młodych twórców decyduje się w pierwszej kolejności na realizację średnio- lub pełnometrażowego filmu dokumentalnego, by w ten sposób ułatwić sobie drogę do pierwszego fabularnego pełnego metrażu. Czy rzeczywiście to ułatwia start w branży filmowej?


W tym roku na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film debiutuje nowa sekcja: Konkurs Pełnometrażowych Debiutów Dokumentalnych. To swoiste świadectwo i dowód na to, że pełnometrażowy debiut dokumentny może być pełnoprawnym debiutem filmowym, festiwalowym lub kinowym, a nie tylko etapem – przystankiem na drodze prowadzącej do realizacji większego (fabularnego) marzenia.

 

Spotkanie poprowadzi Joanna Tatko (producent i członek Sekcji Filmu Dokumentalnego SFP), a wśród zaproszonych gości znaleźli się: Zofia Kowalewska (reżyser, „Tylko wiatr”), Tadeusz Chudy (reżyser, „Sfora”), Bogna Kowalczyk (reżyser, „Boylesque”) i Katarzyna Kostecka (Canal + Polska).ABC ZAPA, czyli jak dzielone są Twoje tantiemy?

ŚRODA 8.06, godz. 15:00, FOYER AMFITEATRU, Koszalin

 

Co to jest zbiorowy zarząd, jak wygląda „repartycja” i skąd się biorą tantiemy? Na te pytania najlepszych odpowiedzi udzielą eksperci w tej dziedzinie, czyli przedstawiciele Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych (ZAPA). Podczas spotkania w przystępny sposób opowiedzą oni o mechanizmach działania organizacji, sposobach pobierania należności od tzw. użytkowników (telewizje, kina, operatorzy kablowi itp.) oraz o trudnościach z tym związanych, a także o metodach wypłacania twórcom wynagrodzeń. Podzielą się także swoimi małymi i dużymi sukcesami na polu działań antypirackich.

 

W spotkaniu udział wezmą: Dominik Skoczek (Dyrektor SFP-ZAPA), Sylwia Biaduń (Zastępca Dyrektora SFP-ZAPA), Małgorzata Machczyńska (Radca Prawny SFP-ZAPA) oraz Cezary Piekarczyk (Kierownik Działu Repartycji i Obsługi Autorów).

 


Dobre praktyki w castingu i relacjach produkcji z agencją. Debata Koła Reżyserów SFP

CZWARTEK 9.06, godz. 11:00, FOYER AMFITEATRU, Koszalin

 

Spotkanie przybliżające subtelności tej części produkcji, która nadal dosyć często jest zaniedbywana, i to nie tylko w sensie doboru aktorów, ale również w sferze relacji, sposobów komunikacji i roli pośredników pomiędzy produkcją i reżyserem oraz aktorami. Dyskusja będzie dotyczyć również produkcji z udziałem zagranicznych aktorów.

 

W debacie wezmą udział reżyserki castingu: Ewa Krzyżanowska-Łepecka, Katarzyna Janicka oraz Elżbieta Sobolewska (Agencja Aktorska Gaża) i Adriana Bialik (Coolkeyplay).

 

Tantiemy z Internetu i wszystkie inne rozwiązania, na które czekamy. DEBATA SFP-ZAPA

CZWARTEK 9.06, godz. 15:00, FOYER AMFITEATRU, Koszalin

 

Każde, nawet najlepsze prawo, aby dobrze działać, musi odpowiadać na wyzwania rzeczywistości. W obliczu niesłabnącego rozwoju platform streamingowych i ogromnej zmiany, jaka zaszła w sposobie konsumowania treści audiowizualnych, niezbędne są też nadążające za tym stanem rzeczy zmiany. W zeszłym roku jak burza przetoczyły się przez polskie media informacje na temat ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego i rozszerzeniu opłaty od czystych nośników na nowoczesne urządzenia elektroniczne. W tym roku być może pełną parą ruszą prace nad wdrożeniem do polskiego prawa dyrektywy o prawie autorskim, dzięki której twórcy będą mogli liczyć m.in. na tantiemy za wyświetlanie filmów w internecie, a także wzmocnienie swoich relacji kontraktowych z producentami i nadawcami. Jaki jest stan obu tych aktów prawnych i co można zrobić, aby prace nad nimi przyśpieszyć?

 

Spotkanie poprowadzi dziennikarz i krytyk filmowy dr Marcin Radomski, a wśród zaproszonych gości znaleźli się: Michał Szcześniak (reżyser, Koło Młodych, Członek Zarządu SFP), Elżbieta Benkowska (reżyserka, Gildia Scenarzystów Polskich), Małgorzata Machczyńska (Radca Prawny SFP-ZAPA), Dominik Skoczek (Dyrektor SFP-ZAPA).

 

Czy kino autorskie przetrwa? Pogadajmy o dystrybucji. Debata SFP

PIĄTEK 10.06, godz. 15:00, FOYER AMFITEATRU, Koszalin

 

Jesteśmy w okresie postpandemii. Ciągle z niepokojem obserwujemy kina, wybory widzów, wyniki polskiego box office. Rok temu pytaliśmy: czy widzowie wrócą do kin? Dzisiaj wiemy, że wrócili. Widzimy jednak, że polski widz w minionym sezonie kinowym szukał na wielkim ekranie przede wszystkim rozrywki, bajek, wielkich widowisk i hollywoodzkich blockbusterów.

 

Niepokoją są wciąż słabe wyniki na polskich filmach autorskich, debiutach, a nawet na filmach „z Gdyni”. Kina, zwłaszcza studyjne, lokalne, które mają bezpośredni kontakt ze swoimi widzami, mówią o słabej promocji polskich filmów, o braku funduszy na reklamę bezpośrednią, na spotkania z twórcami, na media społecznościowe. Twórcy i producenci polskich filmów nie chcą utracić widza kinowego na rzecz produkcji tylko na platformy. Wiedzą, że kino to najlepsza promocja, podniesienie wartości filmu a także więź z odbiorcą. Postarajmy się wspólnie znaleźć wyjście z tej sytuacji.


W dyskusji udział wezmą: dr hab. Marcin Adamczak (UAM, UG), Marlena Gabryszewska (prezeska Stowarzyszenia Kin Studyjnych), Bartek Fukiet (ekspert rynku kinowego, obecny na nim od lat 90.), dr Anna Wróblewska (Szkoła Filmowa w Łodzi).

 

Czy polskie kino ucieka od rzeczywistości? Debata SFP

SOBOTA 11.06, godz.11:30, HOTEL FERRY, Mielno

Przyzwyczailiśmy się do poczucia zadowolenia z polskiego kina. Słusznie – ostatnie kilkanaście lat po reformie kinematografii pozwoliły nam cieszyć się rosnącą frekwencją, uznaniem widza i wymarzonymi nagrodami międzynarodowymi, wliczając w to Oscary. Polskie kino znalazło się tam, gdzie je od lat widzieliśmy. Świetnie! Ale spróbujmy spojrzeć na naszą kinematografię z boku, z odrobiną dystansu.


Czy nasze kino faktycznie podejmuje wszystkie tematy? Są w nim błyskotliwe biopiki, udane filmy z „nurtu nostalgicznego”, na świeżo spoglądające na historię PRL-u, a także tę nowszą. Nie brakuje historii intymnych, bardzo osobistych.  Czy jednak w tej przestrzeni jest miejsce na filmy, odważnie portretujące współczesną rzeczywistość? Jej bohaterów, problemy, dramaty, wyzwania?


Czy możemy realizować filmy odważne, zadziorne, niepokorne? Może nie myślimy o nich, bo nie widzimy możliwości ich realizacji? Ale – i o to zapytamy w tej dyskusji – czy sami nie chcemy uciec od rzeczywistości? Na ile ograniczają nas czynniki zewnętrzne, na ile – sami stosujemy autocenzurę?

 

W debacie wezmą udział reżyserki i reżyserzy z różnych pokoleń, laureaci festiwalu Młodzi i Film.

 

MR
Młodzi i Film
Ostatnia aktualizacja:  6.06.2022
Zobacz również
fot. materialy prasowe
41. MŁODZI I FILM: gala otwarcia
Laureaci Polskich Nagród Filmowych ORŁY 2022
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll