PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Studio Munka SFP zaprasza twórców filmowych do udziału w konkursie na scenariusz filmu krótkometrażowego inspirowanego „Pociągiem” Jerzego Kawalerowicza. Konkurs organizowany jest w stulecie urodzin wybitnego reżysera i pierwszego prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Termin nadsyłania tekstów upływa 15 sierpnia 2022 roku. Czekamy na scenariusze filmów krótkometrażowych o tematyce współczesnej, inspirowanych „Pociągiem” Jerzego Kawalerowicza. Film powinien trwać od 15 do 30 minut (włącznie z napisami). Twórcy mają pełną swobodę jeśli chodzi o sposób nawiązania do pierwowzoru. Konkurs przeznaczony jest dla młodych twórców i twórczyń, studentów, studentek, absolwentów i absolwentek szkół filmowych, telewizyjnych i artystycznych. Autorzy scenariusza powinni przedstawić propozycję reżysera lub reżyserki, którzy podejmą się realizacji filmu. Reżyser lub reżyserka powinni mieć poniżej 40. roku życia i mieć przed sobą pełnometrażowy debiut fabularny (w przypadku scenarzystów i scenarzystek nie ma takiego ograniczenia).

"Pociąg" Jerzego Kawalerowicza, fot. W. Urbanowicz / WFDiF / FiNA

Nakręcony w 1959 roku film, z udziałem Lucyny Winnickiej, Leona Niemczyka i Zbigniewa Cybulskiego, ozdobiony słynną wokalizą Wandy Warskiej, był jednym z największych osiągnięć Jerzego Kawalerowicza. Nagrodzony na festiwalu w Wenecji, w idealnych proporcjach powiązał precyzyjnie skonstruowany thriller (temat przypadkowego spotkania, piętrzące się tajemnice, motyw everymana, jedność miejsca i akcji) z analizą społeczno-psychologiczną (nieprzepracowanie powojennej traumy, poczucie nieufności, ale zarazem tęsknota za poodwilżową normalnością życia). Tak powstał jeden z najnowocześniej pomyślanych polskich filmów, jednocześnie lokalny i światowy, atrakcyjny dramaturgicznie, a zarazem nierozerwalnie związany z sytuacją polityczną epoki.
To właśnie te cechy powodują, że jak mało który polski film może być odczytany na nowo – uwspółcześniony lub wpisany w kontekst historyczny, reinterpretujący losy głównych bohaterów lub koncentrujący się na bohaterach drugoplanowych, pokazujący potencjał alternatywnych rozwiązań fabularnych lub dalsze losy protagonistów. „Pociąg” to także fajerwerk inscenizacyjny – zrealizowany w atelier łódzkiej Wytwórni Filmów Fabularnych, gdzie w wąskich wnętrzach prawdziwego wagonu sypialnego uzyskano zaskakującą przestrzeń, dynamikę plastyczną i bogactwo polifonicznej narracji – cechy możliwe do analizy i wykorzystania przez kolejne pokolenie filmowców. Nie bez znaczenia był także koncept Jerzego Kawalerowicza, który „Pociągiem” chciał odciąć się od martyrologicznego tonu filmów Szkoły Polskiej, a odczucie fatalizmu, tragizmu i rozpamiętywania przeszłości zastąpić opowieścią o potrzebie życia i kochania. I działo się tak, mimo że drzemiące w nas demony, nieprzepracowane traumy i lęki wciąż mogły się (i mogą) ujawnić w pełnej napięcia i moralnej niejednoznaczności kulminacyjnej scenie filmu.

Ekipa, która zajmie pierwsze miejsce otrzyma nagrodę finansową oraz szansę na realizację filmu w Studiu Munka SFP. Przewidziane są trzy nagrody finansowe. W konkursie mogą brać udział także ci reżyserzy, reżyserki i scenarzyści i scenarzystki, którzy już wcześniej realizowali filmy w Studiu Munka SFP, również „trzydziestki”.

Zwycięzców konkursu poznamy podczas 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Nagrody zostaną wręczone podczas Młodej Gali.

Regulamin, zasady naboru i formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie www.studiomunka.pl. Organizatorem konkursu jest: Stowarzyszenie Filmowców Polskich przy współpracy: TVN, Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi i WFDiF.

Więcej:
https://www.studiomunka.pl/aktualnosci,1,1313,Konkurs-na-scenariusz-filmu-krotkometrazowego-inspirowanego-Pociagiem-Jerzego-Kawalerowicza.html


WRÓB
SFP
Ostatnia aktualizacja:  30.05.2022
Zobacz również
„Na chwilę, na zawsze”: nowy film Piotra Trzaskalskiego
Rozpoczął się 62. Krakowski Festiwal Filmowy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll