PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  16.09.2022
„Legislacja: Tantiemy z Internetu i artysta zawodowy” oraz „Polskie kino po pandemii. Problemy, rozwiązania, pomysły” – to dwa główne tematy Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich, które odbędzie się na zakończenie 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Hotel Mercure Gdynia Centrum, sobota, 17 września 2022, godz. 12.00.
Gdyńskie fora Stowarzyszenia Filmowców Polskich - największej organizacji zrzeszającej ludzi filmu - są od lat miejscem gorących dyskusji na temat najistotniejszych zagadnień dotyczących środowiska filmowego. W obliczu zmian, których katalizatorem stała się pandemia koronawirusa, w szczególności gwałtownego wzrostu dystrybucji produkcji audiowizualnych za pośrednictwem serwisów VOD, pilne doprowadzenie do objęcia tantiemami rozpowszechniania filmów w Internecie stało się wyzwaniem kluczowym dla całego naszego środowiska. Nadawcy telewizyjni, operatorzy kablowi i satelitarni, dystrybutorzy płyt DVD, kina, hotele – wszystkie te podmioty przekazują wynagrodzenia autorom i wykonawcom za pośrednictwem organizacji zbiorowego zarządzania. Serwisy internetowe jak dotąd pozostają w Polsce poza jakąkolwiek tego typu regulacją – nie płacą żadnych tantiem. Ten brak równowagi powinien zostać jak najszybciej zniesiony. Zastanówmy się wspólnie jak przekonać rządzących do szybkiej implementacji Dyrektywy o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym.

Na ostatniej prostej znajduje się także intensywnie wyczekiwana przez środowiska twórcze Ustawa o artystach zawodowych (dawniej Ustawa o uprawnieniach artysty zawodowego). Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przedstawiło zaktualizowany projekt aktu, którego celem jest objęcie twórców systemem ubezpieczeń społecznych i poprawienie ich sytuacji bytowej. Projekt otwiera drogę do aktualizacji listy czystych nośników. Przypominam, że obecnie znajdują się na niej m.in. kasety magnetofonowe i kasety VHS, a brakuje takich urządzeń jak tablety, laptopy czy smartfony. To ważne ponieważ właśnie opłata reprograficzna ma być głównym źródłem finansowania dopłaty do składek na ubezpieczanie społeczne i zdrowotne. Projekt ma wkrótce trafić do Sejmu, a jego wejście w życie zaplanowane jest na 1 stycznia 2023 roku.

Kolejnym ważnym tematem, który poruszony zostanie podczas Forum są wyzwania wiążące się produkcją filmów fabularnych.  Inflacja, rosnące koszty produkcji, konkurencja na rynku pracy, ograniczona dostępność środków publicznych – to wszystko powoduje, że produkcja filmu autorskiego, nawet z dotacją PISF, staje się coraz poważniejszym – by nie rzec karkołomnym – wyzwaniem.  Powrót widzów do kin następuje zbyt wolno, polskie filmy zmagają się z problemem niskiej frekwencji. Obniżenie wpływów z kin ma daleko idące konsekwencje dla producentów. Wspólnie poszukajmy rozwiązań pozwalających na utrzymanie dobrego poziomu polskiej kinematografii i łagodzących skutki pandemii.

Zapraszamy do dyskusji.

Tematy:

Legislacja: Tantiemy z Internetu i artysta zawodowy
Polskie kino po pandemii. Problemy, rozwiązania, pomysły

Prelegenci:

Jacek Bromski – prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich zaprosił do rozmowy Kingę Dębską - wiceprezeskę Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Katarzynę Falkowską-Gołębiewską - dyrektorkę Departamentu Prawa Autorskiego i Filmu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Agnieszkę Odorowicz - członkinię Zarządu Cyfrowego Polsatu ds. Produkcji Filmowej, Dominika Skoczka - dyrektora SFP-ZAPA oraz Radosława Śmigulskiego - dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Program:

Forum.sfp.org.pl

gw
SFP
Ostatnia aktualizacja:  17.09.2022
Zobacz również
fot. SFP
Aleja Filmowców w Gdyni! Otwarcie: sobota, 15:00
47.FPFF. "Chleb i sól" o bezsilności wobec przemocy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll