PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Wiemy, które filmy z festiwalu w Cannes będą mogli zobaczyć widzowie festiwalu Nowe Horyzonty. Wszystkie tytuły trafią również do kinowej dystrybucji.
W programie 22. MFF Nowe Horyzonty znalazły się "Blisko" (Close) Lukasa Dhonta, którego "Girl" było jednym z przebojów 18. edycji NH oraz "Pacifiction" Alberta Serry, znanego widzom wrocławskiego festiwalu. Widzowie Nowych Horyzontów zobaczą także "Godland" Hlynura Pálmasona, zbierającego świetne recenzje po canneńskich pokazach. Wszystkie wspomniane filmy trafią również do dystrybucji kinowej Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.


"Blisko": sensualna historia o przyjaźni

Lukas Dhont po wielkim sukcesie "Girl" po raz pierwszy zawitał do konkursu głównego festiwalu w Cannes. Jego "Blisko" to subtelna, sensualna opowieść o przyjaźni, bolesnej nauce odpowiedzialności, dojrzewaniu... i jeden z faworytów do Złotej Palmy.


"Pacifiction": przewrotna opowieść o współczesnym kolonializmie

Bohater retrospektywy z 2019 roku, jeden z największych oryginałów światowego kina, po raz pierwszy trafił do canneńskiego konkursu. Autor "Śmierci Ludwika XIV" zawędrował tym razem na polinezyjską wyspę, żeby przedstawić hipnotyzujące, trwające niemal trzy godziny political fiction, przewrotną opowieść o współczesnym kolonializmie – zabawną, błyskotliwą, urzekającą wizualnie i zjadliwą.


"Godland", czyli arktyczne "Aż poleje się krew"

We wtorkowy wieczór w Cannes swoją międzynarodową premierę miał "Godland" Hlynura Pálmasona. Najnowszy film autora "Białego, białego dnia" (19. NH) zbiera znakomite recenzje – korespondent „Variety” określił go mianem „arktycznej, arthouse’owej wersji "Aż poleje się krew”, zaś samego Pálmasona nazwał „twórcą niezwykle oryginalnym, którego głos z każdym kolejnym filmem staje się coraz silniejszy i pewniejszy”. Recenzent „Cineuropy” określił "Godland" mianem „dzieła spektakularnego i intensywnego, na bardzo wysokim poziomie artystycznym”.

Nowy film Pálmasona zachwala także Marcin Pieńkowski, dyrektor Nowych Horyzontów: „Wizjonerskie Godland wyrasta na faworyta sekcji Un Certain Regard. Autor "Zimowych braci" stworzył oszałamiające wizualnie kino drogi, osadzoną w XIX wieku historię duńskiego pastora, który próbuje dotrzeć do odległych zakątków Islandii, żeby zbudować tam kościół i uwiecznić na zdjęciach piękno natury i mieszkańców wyspy. Przewrotny, pełen czarnego humoru film Pálmasona to niezwykła przypowieść o wierze i zderzeniu człowieka z żywiołem. Jednocześnie to jeden z najpiękniejszych formalnie filmów tegorocznego festiwalu w Cannes”.

22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty odbędzie się w dniach 21-31 lipca (do 7 sierpnia również online). Trwa sprzedaż karnetów na stacjonarną część wydarzenia.
MR
Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
Ostatnia aktualizacja:  21.06.2022
Zobacz również
"Infinite Storm" Szumowskiej i Englerta w polskich kinach
Nowa jakość polskiego kina familijnego? "Detektyw Bruno" już w kinach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll